Schody dywanowe za 20 000 zł, balustrada ze stali za 5600 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody dywanowe za 20 000 zł, balustrada ze stali za 5600 zł

Barierka razem ze schodami tworzy najładniejszy element w salonie. Pod względem użytkowym również wszystko się udało. Schody są wygodne, dostatecznie szerokie, nieśliskie, niegłośne - mówią Ania i Szymon, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody dywanowe użytkują od 2014 r.

Parametry domu: murowany, pow. 208 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3 m.

Schody:

  • Dywanowe, dwubiegowe ze spocznikiem, szer. 100 cm, z klejonego warstwowo drewna dębowego, zabejcowanego na kolor orzech amerykański (jak reszta stolarki domowej) i pomalowanego dwuskładnikowym lakierem. 
  • Konstrukcja - wspornikowa. 
  • Stopnie - wys. 18,5 cm, gł. 25 cm, gr. 8 cm. 
  • Spocznik - wym. 1 × 1 m. 
  • Balustrada - wys. 95 cm; z pomalowanej proszkowo stali. 
  • Oświetlenie - lampa w suficie. 
  • Lokalizacja - w salonie.

Decyzja: nie podobała się nam na komputerowej wizualizacji, przygotowanej do projektu gotowego, wylana z betonu płyta pod dwubiegowe schody ze spocznikiem. Wyglądała masywnie i zajmowała dużo miejsca w salonie. Woleliśmy mieć schody dywanowe, sprawiające wrażenie zawieszonych w powietrzu. Pokazaliśmy stolarzowi takie schody w Internecie i poprosiliśmy o przygotowanie projektu oraz wskazanie materiału.

Ostatecznie powstały z trwałego drewna dębowego, które wykonawca zabejcował na kolor orzech amerykański, a potem polakierował. Wybrany kolor powtarza się w całym domu, na podłodze, drzwiach, oknach, oblicówce na fragmentach elewacji. Zamierzaliśmy zabezpieczyć schody balustradą ze szkła, lecz ostatecznie powstała ze stali.

Schody wykonane z klejonego drewna dębu
Schody, wykonane z klejonego drewna dębu, mają gr. 8 cm.

Schody dywanowe i balustrada ze stali - rady i przestrogi:

Trochę trwało, zanim ustaliliśmy grubość klejonego drewna na schody dywanowe. Nasze mają gr. 8 cm, ale stolarz proponował gr. ponad 10 cm. Grubsze, po przymiarkach różnych kawałków drewna w salonie, uznaliśmy za niezgrabne i zbyt masywne. Cieszymy się z wyboru. Balustradę założyliśmy dopiero w styczniu tego roku. Na razie mieszkamy sami, więc po prostu uważnie korzystaliśmy ze schodów przez 3 lata. Zdarzyło się jednak, że pies, goniąc kota, spadł z górnego holu na schody. Na szczęście, nic mu się nie stało.

Kiedy "dojrzeliśmy" do barierki, prosiliśmy firmę wykonawczą o dwie oferty, ze szkła i ze stali. Dobrze, że zrezygnowaliśmy ze szkła, bo było ponad 2 razy droższe, ponadto byłoby niepraktyczne w pielęgnacji i pewnie wpadałby na nią pies. Dobraliśmy nowy model przęseł ze stali. Są proste w kształcie i delikatne oraz pomalowane proszkowo na czarny kolor. Kreślą w przestrzeni salonu ładny obraz, nie przytłaczając schodów dywanowych, które są dekoracyjne same w sobie. To był priorytet.

Barierka podoba się nam i gościom. Razem ze schodami tworzy najładniejszy element w salonie. Pod względem użytkowym również wszystko się udało. Schody są wygodne, dostatecznie szerokie, nieśliskie, niegłośne. Lakier już porysował się od pazurów psa, ale nie wymaga renowacji. Na ciemnym drewnie trochę widać kurz i sierść.

Ażurowa balustrada
Ażurowa balustrada o wys. 95 cm wygląda lekko, ale jest stabilnie przymocowana do stopni. Bieg górny i spocznik są oparte na ścianach.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Schody dywanowe i balustrada ze stali - koszty:

  • schody z montażem 20 000 zł; 
  • balustrada z montażem 5600 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kg

16 Kwi 2018, 21:51

To raczej moda, brak wysuniętej stopnicy pogarsza wygodne wchodzenie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny