Stolarz wykonujący spiralne schody okazał się artystą, nie tylko zwykłym rzemieślnikiem!

Stolarz wykonujący spiralne schody okazał się artystą, nie tylko zwykłym rzemieślnikiem!

Stolarz wykonujący schody spiralne usilnie namawiał mnie na drewno dębowe, albo jesionowe, lecz ja upierałam się przy sosnowym. Uprzedzał, że takie stopnie szybko się wytrą, zaczną skrzypieć, a ja mówiłam, że właśnie o taki efekt najbardziej mi chodzi! - mówi Bożena, Członkini Klubu Budujących Dom, która spiralne schody użytkuje od 2005 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 340 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej do antresoli 3,20 m.

Schody:

  • Spiralne, z klejonego drewna sosnowego, szer. biegu 90-110 cm.
  • Konstrukcja - policzkowa. 
  • Stopnie - 17 szt., o wys. 17 cm, gł. do 33 cm.
  • Balustrada - o wys. 97 cm, słupki i poręcze - 7 x 7 cm.
  • Oświetlenie - 2 kinkiety.
  • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Spiralne schody wykonano z drewna sosnowego
Spiralne schody wykonano z drewna sosnowego, które Bożena własnoręcznie woskuje

Decyzja: sama wskazałam architektce miejsce na klatkę schodową i opowiedziałam stolarzowi jak konstrukcja ma wyglądać. Okazał się artystą, nie tylko zwykłym rzemieślnikiem! Kiedy przyjechał z wykonanym zamówieniem i wniósł do salonu piękną kręconą wangę środkową, wiedziałam że w lot pojął moje intencje. Wcześniej długo z nim rozmawiałam o materiale, kształcie. Tłumaczyłam mu np. że chciałabym, żeby schody i poręcze wyglądały, jak spływająca gęsta śmietana.

Usilnie namawiał mnie na drewno dębowe, albo jesionowe, lecz ja upierałam się przy sosnowym. Uprzedzał, że takie stopnie szybko się wytrą, zaczną skrzypieć, a ja mówiłam, że właśnie o taki efekt najbardziej mi chodzi. Wreszcie zrezygnował z dalszej perswazji i zgodził się na sosnę.

Zdecydowanie sprzeciwił się wybraniu desek z... sękami. Powiedział, że jest uczciwym fachowcem i nie może tego zrobić. Po miesiącu wrócił z gotowymi schodami. Kiedy je zamontował, oniemiałam z wrażenia. Szczególnie zauroczyły mnie wygięte wangi i dusza wyprofilowana w łezkę. Majstersztyk!

Artystycznie wygięte policzki (wangi) są największą ozdobą klatki schodowej
Artystycznie wygięte policzki (wangi) są największą ozdobą klatki schodowej

Schody spiralne - rady i przestrogi:

  • W zasadzie spiralne schody same stabilnie stoją na szerokiej podstawie i tylko dla nadania większej sztywności policzkowej konstrukcji stolarz przymocował ją do stropu przy antresoli i do podłogi na parterze. Wygiętą balustradę "złapał" na metalowy uchwyt i również przykręcił do stropu. Montaż zajął mu pół dniówki. Tak jak go prosiłam, użył odpowiednio wysezonowanego i obrobionego drewna sosnowego, ale niczym go nie wykańczał. Zrobiłam to sama woskami w kilku kolorach, ponieważ zależało mi na upodobnieniu sosny do drewna egzotycznego, z którego mam meble. Woskowanie powtarzam raz, albo 2 razy w roku. Zawsze kładę kilka warstw. Najpierw barwiącymi woskami, po nich idzie cieniutka bezbarwna, schnie 3 dni i zaczynam polerowanie miękkimi szmatami. Zapach woskowanego drewna jest fantastyczny. Przez kilka miesięcy widać, że drewno jest odświeżone i zadbane, potem matowieje.
  • Schody są przewygodne! Mimo że bieg tworzy szereg nieforemnych wachlarzowych stopni, chodzi się po nich bezpiecznie i komfortowo. Nie lubię masywnych balustrad i poręczy. Moje są delikatne i znajdują się na dobrej wysokości - rozkładając obie ręce można się na nich wesprzeć. To bardzo pomaga przy schodzeniu, ale tak samo przydaje się w wędrówce w górę. Minęło 13 lat, a ciągle bezskutecznie czekam na pierwsze skrzypnięcie i wytarcie się drewna.
Zaletą schodów jest zachowanie wszelkich wymiarów rzutujących na funkcjonalność i bezpieczeństwo
Zaletą schodów jest zachowanie wszelkich wymiarów rzutujących na funkcjonalność i bezpieczeństwo

Koszty wykonania schodów spiralnych:

  • 28 000 zł

Schody spiralne w domu Bożeny to majstersztyk!

Spiralne schody - widok ze szczytu
Spiralne schody - widok ze szczytu
Element spiralnych schodów
Element spiralnych schodów
Spiralne schody - widok z poziomu parteru
Spiralne schody - widok z poziomu parteru
Spiralne schody - dusza wyprofilowana w łezkę
Spiralne schody - dusza wyprofilowana w łezkę
Element spiralnych schodów (balustrada)
Element spiralnych schodów (balustrada)
Spiralne schody - widok na ozdobną balustradę
Spiralne schody - widok na ozdobną balustradę

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość Cieśla
09-07-2022 12:13
Nie skrzypiały bo były regularnie wiskowane, takie schody i matariał jest wymagający. Wystarczy rok bez zabiegów i będzie skrzypieć.
22 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza napisał: Skontaktujemy się z właścicielami schodów w tej sprawie.   Niestety, dom został sprzedany. Obecni właściciele nie wiedzą, kto wykonywał schody.
1 godzinę temu, Gość Renata napisał: Można prosić o kontakt do stolarza Skontaktujemy się z właścicielami schodów w tej sprawie.  
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz