Barlinek najlepszym inwestorem na Ukrainie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2008-03-21 08:18:37
Barlinek najlepszym inwestorem na Ukrainie
Michał Sołowow, główny akcjonariusz Barlinek S.A., odebrał z rąk ambasadora Ukrainy Olexandra Motsyka dyplom i statuetkę "Inwestora Roku 2007". Wyróżnienie kieleckiej firmy odbyło się podczas podsumowania wyników ukraińsko-polskiej współpracy handlowo-gospodarczej oraz inwestycyjnej w 2007 roku.

"Polskie przedsiębiorstwa zainwestowały na Ukrainie w ubiegłym roku około 304 mln USD." – Powiedział ambasador Olexander Motsyk. – "Najwyższy poziom współpracy z Polską to wsparcie naszej suwerenności i niezależności".

Michał Sołowow dziękując za wyróżnienie stwierdził: "To zasługa pracowników i akcjonariuszy Barlinka. Supernowoczesna, ekologiczna fabryka w Winnicy produkuje wysokiej jakości produkty, bez odpadów. Naszą deską chcemy wyłożyć całą Ukrainę."

Winnica to początek

Zakład Barlineka na UkrainieBarlinek działa na Ukrainie od 2004 roku, kiedy to zakupiono grunt pod przyszłe inwestycje. Pierwszy etap budowy fabryki w Winnicy został zakończony w marcu 2006 roku. Uruchomiono wówczas tartak liściasty z fryzarnią, którego masa przetarcia wynosi 60 tys. m3 rocznie. W drugim etapie inwestycji powstała linia produkcji deski podłogowej, suszarnie, centrum dystrybucyjne, a także kotłownia i zakład produkcji peletu – ekologicznego paliwa wytwarzanego z trocin.

Fabryka podłóg drewnianych została wybudowana i uruchomiona zgodnie z planem, jesienią 2007 roku. Wkrótce potem podjęto decyzję o budowie zakładu produkcji półfabrykatów iglastych oraz zakupie i modernizacji tartaku w miejscowości Kosiv, którego docelowa zdolność przerobowa to 100 tys. m3 drzewa rocznie.

Fabryka Barlinek Invest w Winnicy uważana jest za największe i najnowocześniejsze przedsięwzięcie realizowane w tej branży nie tylko na Ukrainie, ale i w Europie. Moce produkcyjne zakładu wynoszą 2 mln m2 podłóg rocznie, co zwiększa produkcję deski podłogowej Barlinka z 6 do 8 mln m2 w skali roku.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach firmy na Ukrainie wynosi obecnie 870 osób. Na uwagę zasługuje fakt, że tak szybka i sprawna realizacja przedsięwzięcia była możliwa tylko dzięki bardzo dobrej organizacji i współpracy z firmami lokalnymi, takimi jak: "Trasko-Invest Ukraina", "EnergoRemSerwis", "GrandMontaż", "WGI - PANTO Ukraina", PHP "SpecStroj" oraz PP "ETALON".

Współpraca z EBOR

Barlinek S.A. we wszystkich swoich zakładach realizuje model kompleksowej produkcji "od bala drewna po wyrób gotowy". Pozwala on na zachowanie pełnej kontroli jakości na każdym etapie produkcji oraz prowadzenie przez firmę polityki ekonomicznego wykorzystania surowca.

Dlatego też, podobnie jak w Winnicy, także w Kosiv, gdzie znajduje się tartak firmy, powstanie w br. fabryka peletu, która w pełni zagospodaruje trociny powstałe w procesie produkcji. Budowa peleciarni będzie współfinansowana w kwocie ponad 34 mln PLN przez EBOR. Po zakończeniu tej inwestycji roczna produkcja peletu na Ukrainie (w Winnicy i w Kosiv) wyniesie ok. 50 tys. ton rocznie.

Jean Lemierre, prezes EBOR, i Michał Sołowow podpisali 4 lutego 2008 roku umowy dotyczące objęcia przez EBOR udziałów w Barlinek Invest na Ukrainie. Dotychczasowy projekt, na który przeznaczono kredyty, to budowa fabryki Barlinka w Winnicy. Wkrótce zakończone zostaną procedury uruchamiające z EBOR kolejne fundusze na finansowanie zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu-tartaku Barlinka w Kosiv. Wartość inwestycji Barlinka na Ukrainie to około 61 mln EUR.

Nie tylko Ukraina

Ukraina jest pierwszym zagranicznym rynkiem, od którego Barlinek rozpoczął swoją zagraniczną ekspansję, ale nie jedynym. Spółka zamierza także wybudować w Czerepowcach (Rosja) zespół zakładów drzewnych, w skład którego wejdą: fabryka sklejki oraz - w następnym etapie - deski podłogowej, listew przypodłogowych oraz peletu.

Począwszy od drugiego kwartału 2008 roku zostanie rozpoczęta budowa fabryka sklejki o mocy 40 tys. m3 rocznie. Zakończenie I etapu projektu planowane jest na III kwartał 2009 roku. Przewidywane koszty inwestycji to 300 mln zł.

 

Barlinek rozważa także budowę w tej samej miejscowości: fabryki deski podłogowej o mocy 2,2 mln m2 rocznie, zakładu produkcji peletu − ok. 36 tys. ton produkcji rocznie oraz wydziału listew o wydajności 4 mln metrów rocznie. Koszt drugiego etapu inwestycji szacowany jest na ok. 260 mln zł.

 

W styczniu 2008 roku została sfinalizowana inwestycja Barlinka, polegająca na przejęciu 99,9% akcji Diany Forest z siedzibą w Bacau, w Rumunii - producenta deski podłogowej. Roczne moce produkcyjne rumuńskiego zakładu wynoszą obecnie ok. 800 tys. m2. Barlinek zamierza jednak znacząco – do 2,8 mln m2 − zwiększyć potencjał produkcyjny Diany Forest. Oprócz produkcji deski zakład w Rumunii będzie produkował również pelet oraz listwy przypodłogowe. Wg szacunków inwestycje Barlinka w modernizację i rozbudowę zakładu Diana Forest wyniosą łącznie ponad 169 mln zł.

{mosloadmodule mod_firmy}

Firma powiązana:
Barlinek

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Były pracownik

23 Cze 2014, 08:14

Ładnie to wszystko wygląda w artykule. Kto nie wie to powiem: Kosiv juz nie istenieje, Bacau i Komanesti też. Tak oto poprzedni zarząd działał :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny