Jak położyć panele winylowe na płytki?

Jak położyć panele winylowe na płytki?

Panele winylowe to doskonały materiał na podłogę w całym domu. Nie straszne im bardzo intensywne użytkowanie, rozlana woda i częste mycie. Winyle ze względu na swoje właściwości nadają się zarówno do łazienki jak i do kuchni.

Jeśli marzy Ci się szybki remont niczym te, które możemy oglądać w programach telewizyjnych postaw na panele winylowe. Zapewnią one spektakularną, szybką metamorfozę każdego pomieszczenia.

Co ważne: nie będziesz musiał skuwać starych płytek ceramicznych czy zrywać starego podłoża. Piękne panele winylowe będą tłem dla wszystkich innych mebli i dodatków. Zapomnij o starych płytkach.

Panele podłogową mogą w szybki sposób odmienić stare mieszkanie. To rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością i choć wymaga większego zaangażowania układanie paneli winylowych na płytki można wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowca.

Układanie paneli winylowych na płytkach ceramicznych

Stare płytki ceramiczne wyglądają nieestetycznie. Możemy na nie jednak kłaść panele winylowe bez konieczności zrywania posadzki. Panele winylowe mają niewielką grubość, są wodoodporne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Montażu paneli winylowych nie trzeba się bać. Odpowiednie przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem prac będzie gwarancją sukcesu.

Panele winylowe są idealne do położenia na stare płytki ponieważ są bardzo cienkie. Dzięki temu z łatwością zmieszczą się w takich miejscach jak progi drzwiowe. Panele winylowe mają kilka milimetrów dzięki czemu poziom podłogi po ich ułożeniu za bardzo się nie podniesie.

Ma to znaczenie właśnie w przypadku otworów drzwiowych czy okien tarasowych ponieważ po ich położeniu nie będziemy musieli przycinać drzwi.

Dokładnie zakryją starą podłogę, a piękny wygląd naturalnego drewna będzie zachwycać nas przed długie lata. Zalety podłóg winylowych są nie do przecenienia.

Musimy wybrać odpowiedni rodzaj paneli na płytki. Eksperci rekomendują zastosowanie paneli z mineralnym rdzeniem na click (nie montowane na klej), lub jeśli dysponujemy idealnie gładką posadzką panele winylowe MHD Dryback. Oba produkty są elastyczne. Te drugie zamontujemy na specjalny klej.

Jak ułożyć panele winylowe na płytki?

Położyć panele winylowe możemy na niemal dowolnym podłożu, zarówno klasycznej, betonowej wylewce, jak i innych posadzkach.

Oprócz podłoży ceramicznych, gresów i płytek możliwy jest montaż paneli winylowych także drewnianych posadzkach takich jak parkiet, czy deski. Położenie paneli winylowych bezpośrednio na już istniejącą podłogę nie tylko oszczędza czas, ale także jest realnie tańsze.

Musimy jedynie zadbać o wyrównanie fugi, tak aby nie była ona widoczna w mieszkaniu po zamontowaniu paneli. Ułożenie podłogi na płytkach rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania podłoża. Chodzi o wyrównanie powierzchni płytek i wizualne pozbycie się fug.

Łazienka wykończona płytkami ceramicznymi (fot. z lewej) i ta sama łazienka po remoncie - na podłodze panele winylowe (fot. z prawej)

Kolejne kroki montażu paneli na starej podłodze prezentujemy poniżej.

Krok pierwszy - wyczyść stare PŁYTKI i nie zapomnij o izolacji

Przed rozpoczęciem montażu panele należy poddać 24-godzinnej aklimatyzacji w temperaturze 18-30°C, w pomieszczeniu, w którym będą montowane. W przypadku transportu lub/i przechowywania w temperaturze poniżej +5°C czas aklimatyzacji należy wydłużyć do 48 godzin. Podłoże powinno być równe, płaskie i suche. Paneli winylowych nie należy układać na nierównym podłożu. Jeśli znajdują się na nim nierówności, a ich powierzchnia przekracza 1 mm, o długości większej niż 20 cm, lub 2 mm o długości większej niż 1 m należy je wyrównać.

Zastosuj cementowe masy szpachlowe w miejscach fug. Jeśli podłoga jest ułożona krzywo skorzystaj z wylewki samopoziomującej. Jeśli kładziemy panele winylowe na stare płytki w mieszkaniu w łazience nie zapomnijmy o odpowiedniej izolacji. Folia w płynie sprawdzi się w tym wypadku doskonale. Należy pozbyć się także wszystkich zabrudzeń na podłodze.

Co będziesz potrzebować? Będziesz potrzebować odpowiedni podkład, panele oraz profile wykończeniowe i listwy przypodłogowe. Z narzędzi przyda Ci się gumowy młotek, ostry nóż, lub piła, miarka, ołówek, oraz klocki dociskowe. A jeśli wybrałeś panele typu dryback to również klej.

Krok drugi - panele podłogowe i podkłady

Wybór odpowiedniego podkładu to sprawa niezwykle istotna.

Wybierz podkład, który da niską akustyczność. Przy samodzielnym układaniu paneli winylowych warto wybrać produkt, który łatwo się układa (np. podkład harmonijkowy, lub PUM). Wybierajmy podkłady 3 w 1, który posiada zintegrowaną folię paroizolacyjną, oraz taśmę łączącą. To znacznie ułatwi nam montaż.

Dzięki zastosowanej technologii zwiększa on wytrzymałość podłogi oraz chroni wrażliwe zamki paneli i przedłuża żywotność podłogi. Niski opór cieplny pozwala na efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego i spore oszczędności w sezonie grzewczym.

Krok trzeci - podłogę winylową zacznij w odpowiednim miejscu

Jeśli mamy już odpowiednio przygotowane podłoże to właściwie najważniejsza część prac jest za nami. Niezależnie od tego jakiego typu panele mamy, układanie paneli rozpoczynamy wzdłuż ściany, na której znajdują się drzwi.

Robimy to zgodnie z kierunkiem padania światła w danym pomieszczeniu. A zatem tradycyjnie deski układamy prostopadle do okien. Powinniśmy pamiętać przy tym, aby pozostawiać 5-milimetrowy odstęp dylatacyjny od ścian (przy powierzchni układania większej niż 200 m2 należy odstęp dylatacyjny zwiększyć do 10 mm).

Aby tego dokonać, między deską a ścianą umieszczamy klocki dociskowe. Podłogi winylowe na click montujemy w systemie pływającym, a zatem nie potrzebujemy kleju czy gwoździ. Deski układamy rzędami.

W pierwszej kolejności łączymy panele krótszym bokiem, a następnie całą wstęgę zakleszczyć długim bokiem do ułożonych wcześniej już rzędów. Aby wpiąć panel winylowy należy podnieść pod odpowiednim kątem koniec deski, którą chcemy zamontować, ustawiając jej pióro naprzeciw wpustu wcześniej ułożonego panelu. Dociskają pióro i opuszczając swobodnie element usłyszymy charakterystyczny dźwięk "click", który informuje nas o tym, że element został poprawnie zamontowany.

Krok czwarty - montaż paneli winylowych: rząd za rzędem

Układaj kolejne rzędy docinając jeśli to konieczne ostatni panel w rzędzie. Pamiętaj, by zachować szczelinę dylatacyjną (minimum 5 mm). Układanie kolejnych rzędów rozpoczynamy od elementu, który został odcięty przy instalacji ostatniej z desek w poprzednim rzędzie. Stosujemy przesunięcie deski nie mniejsze niż 30 cm.

Dobór sposobu układania paneli zależy w zasadzie od dwóch kwestii: wymiarów pomieszczenia, naszych preferencji stylistycznych i tego czy zależy nam minimalizowaniu liczby odpadów. Podłogi winylowe powinno układać się z regularnym przesunięciem. Standardowo można zastosować przesunięcie o 1/2 (jeden rząd paneli winylowych przesunięty w stosunku do kolejnego o połowę długości deski), lub przesunięcie o 1/3 (jeden rząd paneli winylowych przesunięty w stosunku do kolejnego o 1/4 długości deski). W tym ostatnim przypadku co 3 rząd fuga występuje w linii.

Krok piąty - podłoga winylowa i dodatki

Zanim przystąpimy do ułożenia ostatniego rzędu desek, naszym zadaniem będzie zmierzenie ich szerokości i jeśli to konieczne - docięcie wszystkich elementów do odpowiedniego wymiaru, tak aby wypełnić dokładnie całą posadzkę. Po ułożeniu paneli winylowych możemy przystąpić do wykończenia podłogi, przytwierdzając do ściany listwy przypodłogowe.

Czy można kłaść panele winylowe z rdzeniem mineralnym w kuchni i w łazience?

Panele winylowe z mineralnym rdzeniem są ekstremalnie wytrzymałe. Posiadają wysokie klasy użyteczności co pozwala na ich użytkowanie nawet w intensywnie eksploatowanych przestrzeniach komercyjnych.

Podłogi te są w 100% wodoodporne i nie puchną pod wpływem wody. Idealnie nadają się do również wtedy gdy mamy zamontowane ogrzewanie podłogowe. A więc tak gdzie najczęściej mamy starą posadzkę z płytek swobodnie możemy skorzystać z paneli HD Mineral Core. Panele podłogowe na click ułożymy także na ścianach tworząc spójne pomieszczenie. Mogą być montowane nawet na ścianach brodzików. I nie wymagają stosowania kleju.

Pokochasz panele winylowe w łazience

Dobre panele winylowe z mineralnym rdzeniem (HD Mineral Core) doskonale nadadzą się do łazienki. Oczywiście musimy pamiętać podobnie jak w przypadku płytek podłogowych o stosowanym zabezpieczeniu posadzki przed wilgocią.

Dotyczy to każdego materiału, który chcielibyśmy położyć w wilgotnych i narażonych na częste zalania pomieszczeniach. Folie w płynie musimy zastosować zarówno na podłogę jak i na ścianę, jeżeli tam również będziemy układać winyle.

Panele winylowe są na tyle wodoodporne, że można stosować je nawet na obrzeżach komercyjnych, czy prywatnych basenów. Ta podłoga, dzięki zastosowaniu unikatowej technologii absolutnie nie boi się wody. Układanie paneli winylowych w łazienkach wymaga zastosowania folii izolacyjnej i o tym warto pamiętać.

Podłogi winylowe w łazienkach to silny trend, który zdominuje najbliższe lata w projektowaniu wnętrz. Nie ma drugiego tak uniwersalnego materiału, który jest ciekawy od płytek ceramicznych. Warto też pamiętać, że do łazienki absolutnie nie nadają się panele laminowane.

Montaż podłóg winylowych - panele winylowe to lepsze płytki

Jeśli chcesz dać podłodze nowe życie wybór wydaje się prosty. Na starej posadzce winyle ułoży nawet laik stosując się do podstawowych zasad. Ułożenie paneli na kaflach nie jest trudne, jeśli tylko zadbasz o wcześniejsze wyrównanie ich powierzchni.


https://arbiton.com/pl

Firma powiązana: DECORA

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz