Jak dbać o podłogę z paneli, czym i jak usunąć zarysowania?
Jak dbać o podłogę z paneli, czym i jak usunąć zarysowania?
Wiosna to idealny czas na drobne remonty oraz naprawę zniszczonych rzeczy. Jeśli Twoja podłoga z paneli ma już trochę rys, to najlepsza pora, aby je zlikwidować. Skąd się biorą rysy na podłodze? Jak i czym usunąć zarysowania na panelach podłogowych? Jak zapobiegać powstawaniu rys na podłodze? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Rysy na panelach powstają zazwyczaj na skutek zaniedbań, niewłaściwej eksploatacji, narażenia ich na kontakt z ostrymi przedmiotami oraz po prosu przez naszą nieuwagę. Oto przykłady sytuacji kiedy może dojść do uszkodzenia paneli:
przesuwanie po podłodze ciężkich mebli, których nogi nie są zabezpieczone filcowymi podkładkami może spowodować powstanie głębokich rys
chodzenie po panelach w obuwiu na obcasach wykonanych z twardego materiału rysuje panele
używanie niewłaściwej końcówki do odkurzacza podczas sprzątania może doprowadzić do powstawania drobnych zarysowań na panelach
duży pies w mieszkaniu może rysować panele pazurami
upadek szklanego naczynia (słoika, butelki) lub innego twardego przedmiotu z dużej wysokości może pozostawić na panelu rysę lub większe uszkodzenie
potraktowanie paneli środkiem chemicznym z substancją żrącą powoduje powstanie zacieków, plam i odbarwień
niewłaściwe i nadmierne korzystanie z ogrzewania podłogowego - zbyt wysoka temperatura może spowodować odkształcenia lub trwałe uszkodzenie paneli.
Jak widać, sytuacji, w jakich panele są podatne na uszkodzenia, jest sporo. Z tego powodu, ilość rodzajów uszkodzeń może być również całe mnóstwo. Uszkodzenia paneli mogą być spowodowane:
działaniem wilgoci - kiedy narazimy panele na dłuższy kontakt z wodą lub innymi płynami
działaniem chemii domowej - jeśli np. użyjemy do mycia niewłaściwego płynu zawierającego duże stężenie chloru
uszkodzenia paneli mogą też powstać na skutek intensywnego użytkowania.
Wybierając panele, upewnijmy się, jaką mają klasę twardości i ścieralności, aby wybrać odpowiednie do specyfiki danego pomieszczenia i naszych potrzeb.
Sposoby usuwania rys z paneli podłogowych
Są uszkodzenia, których nie da się naprawić oraz takie, z którymi z powodzeniem możemy sobie poradzić. Do stosunkowo łatwych do usunięcia uszkodzeń należą drobne rysy na podłodze.
Istnieje kilka skutecznych metod jak usunąć rysy z paneli podłogowych. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, woski oraz specjalne zestawy naprawcze, które pomogą nam w usunięciu zarysowań.
W zależności od skali problemu, jaki nas dotyczy, możemy zastosować albo sam preparat do usuwania rys, albo wosk plus preparat, w najgorszych przypadkach pojedyncze panele mogą wymagać wymiany.
Jak zlikwidować rysy na panelach? Jeśli rysy są małe i płytkie, zastosuj specjalny marker, uzupełniacz lub kredę do drewna. Jeśli na naszych panelach są niewielkie odbarwienia użyj oleju lub specjalnego preparatu do polerowania paneli. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem preparatu przeczytać instrukcję zamieszczoną na opakowaniu.
Pasta do naprawy paneli to również poprawna odpowiedź na pytanie czym usunąć rysy z paneli podłogowych. Pasta do naprawy paneli jest jednym z podstawowych środków do pozbywania się rys, świetnie sprawdza się jako wypełniacz zarysowań i drobnych ubytków. Uszkodzone miejsce należy dokładnie wypełnić pastą, a następnie równomiernie rozprowadzić za pomocą szpachelki. Nadmiar pasty zbieramy ręcznikiem papierowym i czekamy, aż wyschnie i się utwardzi.
Wosk do naprawy paneli to kolejny środek w arsenale „jak usunąć rysy z paneli podłogowych”. Wosk naprawczy pozwala na skuteczne pozbycie się każdej rysy na panelach. Wosk sprzedawany w pałeczkach o różnych kolorach dopasowanych do koloru naprawianej powierzchni. Działa jako wypełniacz, uzupełnia ubytki, a także maskuje uszkodzenia.
Kiedy chcemy usunąć rysy z paneli szybko i skutecznie, śmiało sięgnijmy po wosk na bazie żywicy sprzedawany w postaci pasty do naprawy paneli laminowanych. Aby zamaskować rysy, wystarczy wycisnąć wosk z tubki i nałożyć w miejscu uszkodzenia.
Z domowych sposobów usuwania rys, możemy zastosować bezbarwny lakier do paznokci oraz orzechy włoskie. Pocieranie orzechem miejsca ubytku jest w stanie go zamaskować, a lakier pozwoli pokryć ubytek warstwą zabezpieczającą. Orzechy włoskie możemy zastąpić orzechami brazylijskimi lub migdałami.
W ostateczności, gdy mimo naszych wysiłków efekty naprawy nie są satysfakcjonujące, pozostaje wymienić pojedynczy panel podłogowy na nowy. Możemy zająć się tym sami, lub wezwać fachowca, który zrobi to szybko, skutecznie i bez ryzyka dodatkowych uszkodzeń podłogi.
Wezwanie fachowca jest również dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu i nerwów. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie naprawiać rysy w panelach podłogowych, nie bójmy się prosić o pomoc specjalisty. Niedokładne wykonanie napraw rys, może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych.
Gdy zarysowania są zbyt głębokie pozostaje wymienić pojedynczy panel podłogowy na nowy. (fot. Wineo)
Jak zapobiegać powstawaniu rys na panelach?
Skoro już wiemy, jak usunąć rysy na panelach, to czas na informacje jak zapobiegać powstawaniu rys na panelach. Profilaktyka jest wszak najlepszym rozwiązaniem: łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Czasem z pozoru delikatna zmiana nawyków, może przynieść świetne efekty. Niewielka modyfikacja zachowań domowników może sprawić, że nasze panele będą cieszyły pięknym wyglądem zdecydowanie dłużej.
Co możemy zrobić, aby zapobiegać powstawaniu rys na panelach?
unikać chodzenia po domu w butach na wysokich obcasach
zmieniać obuwie po przyjściu do domu na obuwie domowe z miękką podeszwą, która nie zostawia śladów
ostrożnie odkładać szklane, ostre i ciężkie przedmioty na miejsce
regularnie odkurzać i konserwować panele odpowiednimi środkami do pielęgnacji - upewnijmy się, że posiadana przez nas końcówka odkurzacza nie rysuje paneli: w razie potrzeby wymieńmy ją na odpowiednią
nie narażać paneli na kontakt z wilgocią, wodą czy innymi płynami, do mycia i pielęgnacji paneli możemy stosować wyłącznie środki chemiczne do tego przeznaczone
Jeśli posiadamy dużego psa, możemy zabezpieczyć główne ciągi komunikacyjne dywanikami lub bieżnikami. Powinniśmy także z rozsądkiem korzystać ogrzewania podłogowego, jeśli takie mamy i nie ustawiać na nim byt wysokich temperatur. Od razu wycierajmy wszystkie mokre plamy: jeśli coś nam się rozleje na panele, działajmy natychmiast.
Pilnujmy, aby nie przesuwać niezabezpieczonych filcem mebli po podłodze. Upewnijmy się, że wszystkie nóżki krzeseł, foteli, stołu są podklejone podkładkami ochronnymi. Gdy korzystamy z obrotowego fotela na kółkach, dobrze jest zabezpieczyć podłogę pod nim za pomocą specjalnej podkładki wykonanej z przezroczystego tworzywa sztucznego.
Nogi wszystkich mebli powinny być zabezpieczone samoprzylepnymi filcowymi podkładkami. (fot. Pixels)
Dokładnie zabezpieczajmy panele kartonami na czas drobnych remontów lub prac montażowych prowadzonych w mieszkaniu. Jeśli korzystamy z ciężarków do ćwiczeń, zabezpieczmy podłogę matami ochronnymi, które będą amortyzowały ewentualne uderzenia. Pilnujmy, aby nie stawiać na panelach suszarki do ubrań ze zbyt mokrym praniem. Ściekająca z ubrań woda może trwale odkształcić panele.
Dbanie o panele to tak naprawdę kilka prostych kroków, które może wykonać każdy z nas. Zdecydowanie łatwiej jest stosować te zasady niż podejmować się naprawy uszkodzonej podłogi. Podłoga to ważny element wystroju wnętrza, który bardzo wpływa na całościowy odbiór pomieszczenia.
Ładna, czysta podłoga dodaje uroku; brudna i porysowana sprawia, że nie chcemy przebywać w tym wnętrzu. Dbajmy więc o panele, aby móc się cieszyć pięknym mieszkaniem. Regularnie naprawiajmy drobne rysy, a nasze panele będę służyć nam przez lata.
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.