Czy klej żelowy stosuje się do montażu płyt gresowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy klej żelowy stosuje się do montażu płyt gresowych?

Kupiliśmy duże, gresowe płytki. Glazurnik chce je kleić klejem żelowym. Co to za klej i czy jego użycie to dobry pomysł?

aktualizacja: 2021-06-17 11:04:22

Tak, kleje żelowe przeznaczone są właśnie do mocowania dużych płytek, nawet w rozmiarze XXL.

Jak dobrać klej do rodzaju płytek?

Generalnie, dobierając klej do płytek, które zostaną ułożone w domu, należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj podłoża (beton, płyta OSB itd.) i jego ewentualnie nierówności (do nich dobiera się zaprawę o zalecanej minimalnej/maksymalnej grubości);
  • rodzaj okładziny i jej nasiąkliwość (gres, kamień, terakota...);
  • rozmiar płytek;
  • czy będą układane w miejscu narażonym na działanie wody (np. przy wannie);
  • czy będą stosowane na ogrzewaniu podłogowym;
  • ewentualnie czas wiązania zaprawy.

Od prawidłowego doboru kleju zależy, czy okładzina będzie dobrze trzymała się podłoża, czy nie będzie pękać, czy się nie przebarwi.

Klej do wielkoformatowych płytek

Duże formaty płytek są dziś rzeczywiście modne. Najpopularniejsze rozmiary to 60 × 60 i 30 × 60 cm, ale mamy też płytki XXL - 150 × 150, czy nawet 150 × 300 cm. Mogą być tak duże, że do pokrycia całej ściany w łazience wystarczy jedna lub dwie. Wielkoformatowe płyty często imitują beton, albo kamień, np. marmur. Świetnie wyglądają, lecz z punktu widzenia glazurnika, to najtrudniejszy do przytwierdzenia rodzaj okładziny. Zwykle są grube (8-10 mm) i ciężkie.

Stosowany do nich klej powinien szybko łączyć je z podłożem i utrzymywać w ustalonej pozycji, tak żeby płytka nie przesunęła się, nim wyschnie zaprawa. Powierzchnia pod okładziną musi być nim wypełniona bardzo dokładnie, aby nie zostały puste przestrzenie. Co zapobiegnie odpadaniu płytek i ich pękaniu w wyniku naprężeń powodowanych pracą budynku, czy upadku ciężkiego przedmiotu.

Modne, wielkoformatowe płytki gresowe inspirowane betonem (fot. z lewej: Ceramika Paradyż) i imitujące marmur (fot. z prawej: Tubądzin).

Czym charakteryzują się kleje żelowe?

Kleje żelowe powstają na bazie cementu - to sucha mieszanka szarego lub białego cementu, wypełniaczy mineralnych, polimerów, modyfikatorów. Ich najistotniejszym składnikiem jest aktywny krzemian żelujący, poprawiający trwałość cementu i właściwości robocze produktu.

Charakteryzuje je bardzo dobra przyczepność, łatwo się je rozprowadza. Można nimi przyklejać płytki dużych rozmiarów na ścianach i podłogach, także z ogrzewaniem podłogowym. Na wszelkich podłożach, również trudnych (płyty OSB, płyty gipsowo-kartonowe, przy klejeniu płytka na płytkę). Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Suchą zaprawę, żeby była gotowa do użytku, należy w odpowiedniej proporcji wymieszać z wodą. W zależności od ilości zastosowanej wody, można uzyskać klej o różnej konsystencji – standardowej, półpłynnej, płynnej. Przy najmniejszej ilości wody, uzyskujemy masę o zerowym spływie, przeznaczoną do układania płytek od góry, bez ich podparcia (standardowo zaczyna się od dołu). Dodając największą, przewidzianą przez producenta ilość wody, otrzymamy klej rozpływny, który bardzo dobrze wypełnia przestrzeń pod płytkami, co ma szczególne znaczenie przy dużych formatach. Jednocześnie, dzięki właściwościom klejów żelowych, płytka nie zapada się w nich, nie ma tu efektu jej wciągania.

Przy klejeniu popularnych płytek, imitujących marmur carrara i calacatta (i naturalnego kamienia w odcieniach bieli), należy stosować białe zaprawy, na bazie białego cementu. Na powierzchni okładziny nie pojawią się wtedy nieestetyczne przebarwienia.

Zasadniczo trzeba pamiętać, że klej do gresu, płytek wielkoformatowych, kamienia ma mieć większą przyczepność. Do białego marmuru wybieramy te na bazie białego cementu. Do klejenia płytek od góry - o zmniejszonym spływie. Na ogrzewanie podłogowe odpowiednie są kleje elastyczne. Na zewnątrz mrozoodporne, a jak inwestorowi się śpieszy - szybkowiążące.

Jak kleić płytki XXL?

Klejenie płytek XXL - krok 1) Przygotowanie podłoża
Krok 1) Przed klejeniem należy przygotować podłoże - odpylić, usunąć pozostałości materiałów budowlanych z poprzednich prac, na koniec zagruntować. W przypadku dużych formatów, to szczególnie ważne. (fot. Knauf)
Klejenie płytek XXL - krok 2) Używanie specjalnych szyn z przyssawkami
Krok 2) Płytki wielkoformatowe przenosi się i montuje korzystając ze specjalnych szyn z przyssawkami. (fot. Knauf)
Klejenie płytek XXL - krok 3) Przygotowujemy klej o odpowiedniej konsystencji
Krok 3) Przygotowujemy klej o odpowiedniej konsystencji - standardowej, półpłynnej, płynnej. (fot. Knauf)
Klejenie płytek XXL - krok 4) Klej nakłada się na podłoże i cienką warstwą na płytki
Krok 4) Klejąc płytki stosuje się tzw. metodę kombinowaną, czyli nakłada klej na podłoże i cienką warstwą na płytki. (fot. Knauf)
Klejenie płytek XXL - krok 5) Przy układaniu płytek XXL warto korzystać z systemu poziomowania
Krok 5) Przy układaniu płytek XXL warto korzystać z systemu poziomowania. (fot. Knauf)
Klejenie płytek XXL - krok 6) Krawędzie gresu fazuje się szlifierką kątową pod kątem 45 stopni
Krok 6) Krawędzie gresu, które utworzą narożniki, fazuje się szlifierką kątową pod kątem 45 stopni. (fot. Knauf)

Jak czytać oznaczenia klejów?

O właściwościach każdego kleju informuje jego oznaczenie, zgodne z europejską normą PN-EN-12 004.

Pierwsza litera oznaczenia wskazuje rodzaj kleju:

  • C - na bazie cementu;
  • D - dyspersyjny;
  • R - reaktywny.

Do klejenia płytek używa się zwykle zapraw cementowych.

C1 oznacza, że produkt spełnia wymagania stawiane klejowym zaprawom cienkowarstwowym. C2, że można go używać nie tylko na typowych podłożach budowlanych, ale również na tych trudniejszych (np. na starych okładzinach, lastryko).

Dalej mogą pojawić się kolejne litery.

F oznacza zaprawy szybkowiążące, E - zaprawy o wydłużonym czasie otwartym. To znaczy, że glazurnik może nanieść klej od razu na większą powierzchnię i układać na niej płytki nawet po 30 minutach.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

T to zaprawa tiksotropowa, czyli o zmniejszonym spływie. Płytki nie obsuwają się podczas klejenia.

S1 i S2 informuje o odkształcalności kleju. Czyli podatności utwardzonej zaprawy na deformację w wyniku napięć powstających między płytką i podłożem. Kleje odkształcalne powinny dobrze przenosić naprężenia, pojawiające się w układzie podłoże - klej - płytka, wywołane temperaturą, siłą zginającą itp. Przy S1 dopuszczalne odkształcenie zawiera się między 2,5 i 5 mm, natomiast odnośnie klejów S2 wynosi przynajmniej 5 mm.

Spójrzmy zatem na oznaczenie jednego z klejów żelowych - C2TES1. Dowiemy się z niego, że to zaprawa cementowa, do stosowania także na trudnych podłożach (C2), o zmniejszonym spływie (T) i wydłużonym czasie otwartym (E). Odkształcalna, o dopuszczalnym odkształceniu do 5 mm.

Janusz Werner

Dodaj komentarz

time image
time image
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje