Jaką farbę wybrać do malowania płytek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaką farbę wybrać do malowania płytek?

Jeśli znudził Ci się wygląd płytek w kuchni lub w łazience i nie masz czasu na przeprowadzenie generalnego remontu, to zdecyduj się na pomalowanie kafelków. W ten sposób odmienisz wnętrze i zaoszczędzisz pieniądze. Jakie są rodzaje farb do płytek? Jak prawidłowo wykonać malowanie?

Rodzaje farb do malowania płytek

1. Farba akrylowa

Farba akrylowa do kafelków występuje jako produkt jedno- lub dwuskładnikowy (baza i utwardzacz). Jej spoiwem jest żywica akrylowa i woda.

Właściwości farby akrylowej:

 • nadaje się do pokrycia gresu, ceramiki, terakoty i płytek szklanych,
 • ma dobrą odporność na oddziaływanie wilgoci i czynników mechanicznych,
 • jest łatwa w utrzymaniu czystości,
 • jest bezwonna.

Farba akrylowa do płytek jest jedną z najtańszych opcji. Jednak odradza się pokrywać nią płytki podłogowe, gdyż szybko zacznie się łuszczyć.

2. Farba epoksydowa

Składnikami farby epoksydowej jest żywica epoksydowa, woda lub rozpuszczalnik. W sprzedaży jest dostępna jako produkt dwuskładnikowy (przed użyciem należy go dokładnie wymieszać).

Właściwości farby epoksydowej:

 • sprawdzi się do pokrycia gresu, ceramiki, terakoty, płytek szklanych i glazury,
 • tworzy odporną i trwałą powierzchnię,
 • jest łatwa w utrzymaniu czystości,
 • nie jest odporna na działanie promieni UV i żółknie (stosuje się ją tylko wewnątrz budynku w ciemniejszych pomieszczeniach),
 • jest gęsta i trudna w aplikacji.

Farba epoksydowa jest droższa niż akrylowa. Natomiast daje twardą i wytrzymałą powłokę, dlatego sprawdzi się do pomalowania kafelków na podłodze.

3. Farba polimocznikowa

Spoiwem tego rodzaju farby są żywice polimocznikowe na bazie rozpuszczalnika. Można ją kupić jako emulsję dwuskładnikową. 

Właściwości farby polimocznikowej:

 • sprawdzi się do malowania ceramiki, glazury, terakoty, gresu,
 • tworzy odporną na działanie wody, gładką i błyszczącą powłokę,
 • jest odporna na uderzenia, nie odspaja się i nie pęka,
 • ma nieprzyjemny zapach, dlatego trzeba zadbać o wentylację pomieszczenia.

Emulsja polimocznikowa jest produktem szybkoschnącym - po ok. 24 h można położyć kolejną warstwę.

4. Farba alkidowo-uretanowa

Farba alkidowo-uretanowa na bazie żywic alkidowych jest zazwyczaj wykorzystywana do malowania betonu. Jednak nadaje się również do malowania płytek ściennych.

Właściwości farby alkidowo-uretanowej:

 • sprawdzi się do malowania płytek ceramicznych,
 • tworzy twardą i odporną powłokę,
 • jej oferta kolorystyczna jest mocno ograniczona.

Farba do malowania płytek w kuchni

W kuchni świetnie sprawdzi się, np. farba akrylowa. Możesz nią pomalować nie tylko kafelki, ale również meble. Nie będziesz mieć problemu z utrzymaniem czystości na odnowionych powierzchniach, ponieważ taką powłokę łatwo się myje.

Jeśli planujesz pomalowanie płytek podłogowych, zdecyduj się na emulsję epoksydową, zabezpiecz ją lakierem poliuretanowym oraz dodaj środek antypoślizgowy.

Zobacz proces malowania płytek w kuchni krok po kroku, film TV Budujemy Dom.

Farba do kafelek w łazience

Płytki ścienne i podłogowe w łazience warto pomalować farbą o mocniejszych właściwościach, np.: epoksydową lub polimocznikową. Pamiętaj, że jeżeli łazienka jest mocno nasłoneczniona, to zrezygnuj z żywic epoksydowych - po jakimś czasie brzydko zżółkną. W przypadku płytek w łazience, podłoże zawsze trzeba zagruntować (bez względu na rodzaj farby).

Płytki w łazience
Kafelki w łazience przed metamorfozą...
Pomalowane płytki w łazience
...i po malowaniu płytek, fot. Tikkurila.

Jak pomalować płytki?

Krok 1. Oczyszczenie podłoża i wypełnienie ubytków

Przed nałożeniem farby na płytki, musimy je gruntownie wyczyścić z osadu po mydle, z kurzu i pleśni. Następnie sięgnijmy po specjalny preparat do odtłuszczania powierzchni, który rozrabia się z wodą zgodnie z instrukcją na etykiecie. Czasem okazuje się, że na płytkach powstały nierówności. Należy wypełnić je akrylem lub masą wodoodporną. Aby uzyskać lepszą przyczepność farby, możemy zmatowić płytki szkliwione i polerowane papierem ściernym o niskiej granulacji (180-240). Następnie usuwamy pył z powierzchni.

Krok 2. Zabezpieczenie mebli i urządzeń

Urządzenia i meble zabezpieczmy folią malarską, a na łączenia krawędzi płytek z innymi powierzchniami naklejmy taśmę malarską. 

Krok 2. Nałożenie gruntu

Na suche płytki nałóżmy środek gruntujący sczepny lub kwarcowy. Jest to specyfik szybkoschnący i po ok. 5 h możemy przejść do nakładania farby. Etap ten można pominąć tylko w przypadku kafelek na ścianie, gdy kupimy farbę niewymagającą użycia gruntu.

Krok 3. Aplikacja farby

Farbę do płytek możemy aplikować przy pomocy wałka, pędzla lub metodą natryskową (niektóre rodzaje farby). Nakładamy ją równocześnie na płytki oraz fugi. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby (po 16-24 h w zależności od rodzaju produktu), czynność rozpoczynamy od nowa. W celu uzyskania zadowalającego efektu proces ten należy powtórzyć 3-4 razy. Zazwyczaj pomieszczenie, w którym nakłada się farbę do płytek jest wyłączone z użytkowania przez około 7 dni.

UWAGA: Taśmy malarskie należy usunąć do 30 minut po nałożeniu farby. 

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Tikkurila

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!