Malowanie kaloryferów krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Malowanie kaloryferów krok po kroku

Wymiana kaloryferów to duży wydatek dla domowego budżetu. Jeżeli grzejniki w naszym mieszkaniu wyglądają nieestetycznie, są pożółkłe, a farba się łuszczy, to możemy je odnowić łatwym i tanim sposobem. Jak pomalować kaloryfery krok po kroku?

Jak odnowić kaloryfer?

Ostatnio coraz popularniejsze staje się odnawianie kaloryferów przez piaskowanie. Jednak jest to droga metoda i często dorównuje kwotą cenie zakupu nowego grzejnika. Za jedno żeberko trzeba zapłacić od 150 złotych, więc taka renowacja kaloryferów w mieszkaniu jest mało opłacalna.

Najprostszą i najtańszą opcją jest malowanie. Można zrobić to samemu bez pomocy fachowca. Malowanie pomoże odzyskać dawny wygląd grzejnika, odświeżyć kolor i wnętrze. Farba do kaloryfera to nie tylko kolor biały, producenci oferują szeroką paletę barw, które można dopasować do aranżacji pomieszczenia.

Jak pomalować kaloryfer? Instrukcja krok po kroku

Malowanie kaloryferów najlepiej wykonywać poza sezonem grzewczym. Temperatura urządzenia i otoczenia nie powinna przekraczać 30°C, a wilgotność powietrza - 80%.

Krok 1. 

Na samym początku należy udać się do sklepu i dokonać wyboru farby. Od razu trzeba zaznaczyć, że nie może być to zwykła emalia do metalu, ścian czy innych powierzchni. Kluczową kwestią jest jej odporność na wysoką temperaturę. Grzejniki nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, dlatego wybierzmy produkt odporny na działanie min. 80°C, a najlepiej 100°C. Oprócz farb do grzejników, producenci oferują również lakiery w formie spreju do odświeżenia grzejników.  

Krok 2. 

Demontaż kaloryfera nie jest konieczny, ale ułatwi czyszczenie go i malowanie. Jeżeli urządzenie nie ma blokady dopływu wody, to należy odpowietrzyć grzejnik, zablokować i odkręcić dopływ, a na końcu zdemontować kaloryfer. 

Przed przystąpieniem do pracy grzejnik musi być zimny i dokładnie wyczyszczony, np. przy pomocy szczotki drucianej. Gruboziarnisty papier ścierny posłuży do starcia starych, łuszczących się powłok, a drobnoziarnisty zmatowi powierzchnię. Na koniec należy odtłuścić kaloryfer i pozostawić do wyschnięcia.  

Rozpoczynając prace przygotowawcze, musimy zadbać o otoczenie i okleić taśmą ochronną ściany oraz rury, by ich nie pobrudzić. Pod kaloryferem na podłodze również warto rozłożyć folię malarską i zabezpieczyć ją taśmą.

Narzędzia do malowania
Narzędzia potrzebne do malowania kaloryfera, Jürgen Fälchle / stock.adobe.com.

Krok 3.

Nałożenie podkładu antykorozyjnego. Tę czynność należy wykonać tylko wtedy, jeżeli po oczyszczeniu grzejnika są widoczne fragmenty metalu, elementy urządzenia nie były wcześniej malowane lub kaloryfer znajduje się w pomieszczeniu mokrym, np. w łazience.

Krok 4.   

Kiedy grzejnik wyschnie, możemy zacząć malowanie. Rodzaj pędzla lub wałka należy wybrać na podstawie kształtu urządzenia. Do trudno dostępnych miejsc użyjmy malutkiego pędzelka. W pierwszej kolejności malujemy zakamarki, a następnie większe powierzchnie.  

Po wyschnięciu pierwszej warstwy emalii, po 24 h należy powtórzyć czynność dla lepszego efektu.

Przez co najmniej 2-3 dni po zakończeniu malowania nie włączajmy kaloryfera. Świeża farba pod wpływem ciepła mogłaby zacząć pękać i odchodzić od powierzchni.

Malowanie grzejnika
Grzejnik można malować pędzlem lub wałkiem, fot. simazoran / pl.depositphotos.com.

Czym pomalować kaloryfer?

Do malowania kaloryfera możemy wybrać specjalnie dedykowaną farbę do grzejników. Sprawdzą się również emalie akrylowe i ftalowe do metalu. Żywice akrylowe zawarte w farbach do metalu w pełni pokryją malowaną powierzchnię wytrzymałą warstwą.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: sayfutdinov / pl.depositphotos.com 

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!