Metalowe przęsła, jak również słupki, są trwałe i rzadko ulegają poważnym uszkodzeniom, jednak ich powierzchnia wymaga zabezpieczenia antykorozyjnego. Ogrodzenia metalowe to dość duża grupa produktów, w której znajdziemy zarówno wersje tradycyjne, jak i ultranowoczesne.
Wiele nowych domów jednorodzinnych okalają obecnie przęsła ze stalowych prętów lub kształtowników, często z poziomo ułożonymi elementami. Możemy też spotkać lżejsze i delikatniejsze wersje ze zgrzewanych punktowo cienkich prętów (tworzących prostokątne oczka) - tzw. panele z siatki. Na rynku znajdziemy również tradycyjnie przęsła kute ręcznie (czasem bogato zdobione, wykonywane według indywidualnego projektu) oraz ich tańsze odpowiedniki w postaci odlewów z żeliwa.
Wyroby z prętów czy kształtowników, a także słupki (z rur lub z kształtek o prostokątnym przekroju) na ogół już w fabryce powlekane są tworzywem, cynkowane ogniowo albo lakierowane proszkowo. Chroni je to przed niszczącym działaniem wilgoci. Niestety powłoka zewnętrzna niekiedy już po kilku latach zaczyna się łuszczyć i konieczna jest jej renowacja. Rdza często pojawia się w miejscach uszkodzeń warstwy ochronnej, jak również w punktach spawów.
Skorodowane ogrodzenie należy dokładnie oczyścić z rdzy i łuszczących się powłok za pomocą szczotki drucianej (zwykłej lub montowanej do wiertarki) albo szlifierki i papieru ściernego. Później oczyścić z pyłu i odtłuścić powierzchnię rozpuszczalnikiem, a po wyschnięciu nałożyć preparat podkładowy i farbę do metalu w wybranym kolorze. Innym wariantem jest użycie, po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym, odrdzewiacza w płynie, albo zastosowanie od razu farby neutralizującej resztki korozji. W tej sytuacji jedynie z grubsza oczyszcza się metal z luźnych, łatwo odspajających się fragmentów.
Twoje ogrodzenie metalowe zaczęło niszczeć? ➡️ Dowiedz się, jak przeprowadzić remont ogrodzeń z przęseł metalowych.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Ogrodzenia metalowe można malować ręcznie lub natryskowo. (fot. Polifarb Łódź)