Planujemy ogrodzenie - 6 porad architekta

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Planujemy ogrodzenie - 6 porad architekta

Rodzaj ogrodzenia należy zgrać z klimatem regionu i okolicy. Powinien też pasować do stylu budynku i ogrodowych budowli. O czym jeszcze należy pamiętać podczas stawiania ogrodzenia? Oto 6 ważnych wskazówek.

aktualizacja: 2021-05-05 04:07:06

1) Docelowe ogrodzenie wznosimy po wybudowaniu domu

Docelowe ogrodzenie najlepiej wznieść po wybudowaniu domu i zakończeniu większych robót w obrębie posesji. Nietrudno bowiem o uszkodzenie bramy czy przęseł podczas transportu materiałów budowlanych. Na wcześniejszym etapie można postawić płot tymczasowy (np. z siatki).

Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Właściciele posesji szukali odpowiedniego ogrodzenia swojej działki. Wybór padł na ogrodzenie łupane Joniec® w kolorystyce Piryt.

2) Sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Planując ogrodzenie, sprawdźmy, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie ma wytycznych co do jego formy, wysokości, rodzaju budulca itd. Czasem priorytetem jest bowiem nawiązanie do tradycji regionu, okolicznej zabudowy. Co innego pasuje do domów w stylu dworkowym, co innego do nowoczesnych szeregówek.

Ogrodzenie z bloczków betonowych
Ogrodzenie z bloczków betonowych (fot. Joniec)

3) Czy potrzebujemy symboliczną, czy szczelna osłonę?

Zastanówmy się, czy potrzebna jest nam symboliczna czy szczelna osłona - chroniąca np. przed kurzem i hałasem z ulicy. Jeśli wokoło mamy piękne widoki, lepiej wybrać bardziej otwarty na otoczenie, ażurowy, niski płot. Właściciele domów znajdujących się z dala od innych zabudowań, często wybierają jednak dobrze izolujące ogrodzenia, które dają poczucie bezpieczeństwa.

4) Jakie ogrodzenie od frontu, a jakie na pozostałej części działki?

Najpopularniejsze są płoty zbudowane z różnego typu przęseł (metalowych, drewnianych). Opiera się je na solidnej podmurówce z cegieł, bloczków lub wylewanej z betonu. Przy czym ogrodzenie nie musi być jednolite. Od frontu często montuje się reprezentacyjne przęsła na cokole, pozostałą część działki okala np. siatką rozciągniętą na słupkach. Konstrukcja taka wygląda lżej i jest tańsza.

Ogrodzenie wzniesione z imitacji kamienia oraz ażurowych elementów
Niezłą imitację kamienia stanowią bloczki silikatowe albo betonowe. Często łączy się je z ażurowymi elementami, aby ogrodzenie nie wyglądało zbyt ciężko. (fot. Joniec)

5) Rodzaj ogrodzenia a typ jego fundamentu

Typ fundamentu zależy od rodzaju ogrodzenia i podłoża. W przypadku gruntów pęczniejących pod wpływem mrozu (np. gliniastych), powinien być głębszy - w miejscu słupków sięgać nawet 140 cm (zależnie od regionu kraju). W przeciwnym razie budowla mogłaby popękać. Jeśli podłożem jest piasek, wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm. Pamiętajmy, że zawsze musi on wystawać 15-20 cm ponad grunt.

6) Pamiętajmy o konserwacji!

Aby ogrodzenie przez długie lata wyglądało estetycznie, należy je regularnie konserwować. Dotyczy to przede wszystkim wyrobów z drewna i metalu, które bez zabezpieczania dość szybką niszczeją. Nie wolno tego zbagatelizować, bo po kilku sezonach może się okazać, że płot nadaje się do generalnego remontu.

Lakierowanie ogrodzenia
Lakierowanie ogrodzenia (fot. artursfoto / pixabay.com)

Redaktor: Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Panele ze stalowej siatki (fot. Progress Eco)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Irka

24 Maj 2018, 21:39

Sami mamy własnie część ogrodzenia wykonanego z drewna, a w tym roku syn zdecydował sie pojsc na całość i postawił płot w 100% z drewnianych dech. Rewelacyjnie to wygląda! Tak jak piszecie - ten surowiec akurat wymaga cyklicznej konserwacji, ale jednak co drewno to drewno. Zwłaszcza ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje