Wrzosowe maty na ogrodzeniu

Wrzosowe maty na ogrodzeniu

W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. Chodziło o ochronę przed mrozem - mówią Wiesia i Arek - czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry działki: wymiary 50 x 60 m; grunt piaszczysto-gliniasty. 

Parametry ogrodzenia:

  • Fundament liniowy, betonowy o gł. 150 cm i szer. 26 cm, wystający 20 cm ponad ziemią. 
  • Słupki z metalu 7 x 7 cm, przy bramie murki o wys. 2,70 m, wzniesione z cegły ceramicznej otynkowanej marmolitem. 
  • Przęsła o wys. 1,5 i szer. 3 m, z metalowych kształtowników zabezpieczonych proszkowo (wzdłuż ulicy) i z siatki (między sąsiadami); 3 furtki o szerokości 1 m. 
  • Brama rozwieralna, dwuskrzydłowa 2 x 195 cm. 
  • Napęd z siłownikami FAAC, 280 do 400 kg/m. 

Decyzja: narożne ogrodzenie od strony drogi zaprojektowali autorzy projektu naszego domu. Reszta ogrodzenia już istniała, bo sąsiedzi wcześniej otoczyli swoje posesje siatką. Brama wjazdowa i furtka obudowane są murem o opływowych kształtach, nawiązujących do architektury domu.

 

Spójna jest również kolorystyka. Dobraliśmy proste elementy z metalu, zabezpieczone proszkowo, by nie trzeba ich było konserwować. Fundamenty i murki zbudowała ekipa budująca dom, a metalowe ogrodzenie wykonała na zamówienie firma z Piaseczna, która pracowała przy naszym dachu.

Mur przy wjeździe oraz maty na ogrodzeniu dają użytkownikom wrażenie większej prywatności Bramę, furtkę i śmietnik obudowano murkiem nawiązującym do kształtu domu

Rady i przestrogi:

  • W zachodnim narożniku postawiliśmy murek, z myślą o chronieniu ogrodu przed wiatrami, nawiewającymi z gruntowej drogi pył. W praktyce okazał się zbyt krótki. W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. I nie chodziło nam tylko o kurz.

     

    Przez ażurowe ogrodzenie do ogrodu wpadał mróz, który niemal co roku pasami wymrażał rośliny. Przesłona z mat pomogła. Użyliśmy mat wrzosowych, bo są długowieczne. Po zimie są pokryte kurzem, ale deszcze je świetnie myją.

     

    Podobnie dzieje się z tynkiem z marmolitu i proszkowo zabezpieczonymi częściami z metalu. Zdają egzamin w stu procentach. Ani razu nie konserwowaliśmy jeszcze ogrodzenia.
Elementy napędu (siłownik tubowy na skrzydle bramy) Wzdłuż drogi wykonano ogrodzenie z metalowych kształtowników
  • Mamy tylko zastrzeżenia co do wyboru rodzaju bramy i jej napędu. Obecnie zastosowalibyśmy bramę przesuwną, samonośną, chociaż musielibyśmy przebudować wjazd, bo długiego skrzydła nie ma gdzie schować. Mamy przesuwną bramę w domu w Karpaczu i działa lepiej niż dwuskrzydłowa. Kiedy wracamy do domu w zimie, po opadach śniegu, musimy zostawić samochód na drodze, pobiec po szufle i najpierw odśnieżyć podjazd.

     

    Siłowniki na skrzydłach bramy nie są w stanie pchać śniegu, zresztą nawet nie powinny. Poza tym moc napędu dobrano chyba "na styk", a warto mieć rezerwę mocy.

     

    Rok temu wymieniliśmy siłowniki na mocniejsze, ponieważ poprzednie nie były dostatecznie wydolne, kiedy temperatura spadała poniżej -15°C. Otwieranie trwało i trwało, jak na zwolnionym filmie. Musieliśmy wtedy przechodzić na otwieranie ręczne. Brama jest natomiast dostatecznie szeroka – bez problemu wjeżdża szambiarka o szerokości 2,5 m.
W zimie śnieg wokół bramy trzeba starannie uprzątać, aby nie obciążać siłowników Maty wrzosowe chronią ogród przed kurzem i mrozem
  • Nasz terier potrafił rozplatać zębami siatkę ogrodzeniową. Aby tego nie robił i nie uciekał przez dziury w ogrodzeniu, zamontowaliśmy dwa płaskowniki na dole siatki. Psy sąsiadów "chodziły" natomiast po jej oczkach do góry, pokonując ogrodzenie. Warto wziąć to pod uwagę przed wyborem ogrodzenia.

Koszty:

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
  • ogrodzenie metalowe 350 zł/m, 
  • mata wrzosowa o zaciemnieniu 50–60% i wym. 150 x 400 cm 79 zł/szt.

Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz