Wrzosowe maty na ogrodzeniu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wrzosowe maty na ogrodzeniu

W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. Chodziło o ochronę przed mrozem - mówią Wiesia i Arek - czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry działki: wymiary 50 x 60 m; grunt piaszczysto-gliniasty. 

Parametry ogrodzenia:

 • Fundament liniowy, betonowy o gł. 150 cm i szer. 26 cm, wystający 20 cm ponad ziemią. 
 • Słupki z metalu 7 x 7 cm, przy bramie murki o wys. 2,70 m, wzniesione z cegły ceramicznej otynkowanej marmolitem. 
 • Przęsła o wys. 1,5 i szer. 3 m, z metalowych kształtowników zabezpieczonych proszkowo (wzdłuż ulicy) i z siatki (między sąsiadami); 3 furtki o szerokości 1 m. 
 • Brama rozwieralna, dwuskrzydłowa 2 x 195 cm. 
 • Napęd z siłownikami FAAC, 280 do 400 kg/m. 

Decyzja: narożne ogrodzenie od strony drogi zaprojektowali autorzy projektu naszego domu. Reszta ogrodzenia już istniała, bo sąsiedzi wcześniej otoczyli swoje posesje siatką. Brama wjazdowa i furtka obudowane są murem o opływowych kształtach, nawiązujących do architektury domu.

 

Spójna jest również kolorystyka. Dobraliśmy proste elementy z metalu, zabezpieczone proszkowo, by nie trzeba ich było konserwować. Fundamenty i murki zbudowała ekipa budująca dom, a metalowe ogrodzenie wykonała na zamówienie firma z Piaseczna, która pracowała przy naszym dachu.

Mur przy wjeździe oraz maty na ogrodzeniu dają użytkownikom wrażenie większej prywatności Bramę, furtkę i śmietnik obudowano murkiem nawiązującym do kształtu domu

Rady i przestrogi:

 • W zachodnim narożniku postawiliśmy murek, z myślą o chronieniu ogrodu przed wiatrami, nawiewającymi z gruntowej drogi pył. W praktyce okazał się zbyt krótki. W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. I nie chodziło nam tylko o kurz.

   

  Przez ażurowe ogrodzenie do ogrodu wpadał mróz, który niemal co roku pasami wymrażał rośliny. Przesłona z mat pomogła. Użyliśmy mat wrzosowych, bo są długowieczne. Po zimie są pokryte kurzem, ale deszcze je świetnie myją.

   

  Podobnie dzieje się z tynkiem z marmolitu i proszkowo zabezpieczonymi częściami z metalu. Zdają egzamin w stu procentach. Ani razu nie konserwowaliśmy jeszcze ogrodzenia.
Elementy napędu (siłownik tubowy na skrzydle bramy) Wzdłuż drogi wykonano ogrodzenie z metalowych kształtowników
 • Mamy tylko zastrzeżenia co do wyboru rodzaju bramy i jej napędu. Obecnie zastosowalibyśmy bramę przesuwną, samonośną, chociaż musielibyśmy przebudować wjazd, bo długiego skrzydła nie ma gdzie schować. Mamy przesuwną bramę w domu w Karpaczu i działa lepiej niż dwuskrzydłowa. Kiedy wracamy do domu w zimie, po opadach śniegu, musimy zostawić samochód na drodze, pobiec po szufle i najpierw odśnieżyć podjazd.

   

  Siłowniki na skrzydłach bramy nie są w stanie pchać śniegu, zresztą nawet nie powinny. Poza tym moc napędu dobrano chyba "na styk", a warto mieć rezerwę mocy.

   

  Rok temu wymieniliśmy siłowniki na mocniejsze, ponieważ poprzednie nie były dostatecznie wydolne, kiedy temperatura spadała poniżej -15°C. Otwieranie trwało i trwało, jak na zwolnionym filmie. Musieliśmy wtedy przechodzić na otwieranie ręczne. Brama jest natomiast dostatecznie szeroka – bez problemu wjeżdża szambiarka o szerokości 2,5 m.
W zimie śnieg wokół bramy trzeba starannie uprzątać, aby nie obciążać siłowników Maty wrzosowe chronią ogród przed kurzem i mrozem
 • Nasz terier potrafił rozplatać zębami siatkę ogrodzeniową. Aby tego nie robił i nie uciekał przez dziury w ogrodzeniu, zamontowaliśmy dwa płaskowniki na dole siatki. Psy sąsiadów "chodziły" natomiast po jej oczkach do góry, pokonując ogrodzenie. Warto wziąć to pod uwagę przed wyborem ogrodzenia.

Koszty:

 • ogrodzenie metalowe 350 zł/m, 
 • mata wrzosowa o zaciemnieniu 50–60% i wym. 150 x 400 cm 79 zł/szt.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje