Wrzosowe maty na ogrodzeniu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2013-04-30 10:30:28
Wrzosowe maty na ogrodzeniu

W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. Chodziło o ochronę przed mrozem - mówią Wiesia i Arek - czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry działki: wymiary 50 x 60 m; grunt piaszczysto-gliniasty. 

Parametry ogrodzenia:

 • Fundament liniowy, betonowy o gł. 150 cm i szer. 26 cm, wystający 20 cm ponad ziemią. 
 • Słupki z metalu 7 x 7 cm, przy bramie murki o wys. 2,70 m, wzniesione z cegły ceramicznej otynkowanej marmolitem. 
 • Przęsła o wys. 1,5 i szer. 3 m, z metalowych kształtowników zabezpieczonych proszkowo (wzdłuż ulicy) i z siatki (między sąsiadami); 3 furtki o szerokości 1 m. 
 • Brama rozwieralna, dwuskrzydłowa 2 x 195 cm. 
 • Napęd z siłownikami FAAC, 280 do 400 kg/m. 

Decyzja: narożne ogrodzenie od strony drogi zaprojektowali autorzy projektu naszego domu. Reszta ogrodzenia już istniała, bo sąsiedzi wcześniej otoczyli swoje posesje siatką. Brama wjazdowa i furtka obudowane są murem o opływowych kształtach, nawiązujących do architektury domu.

 

Spójna jest również kolorystyka. Dobraliśmy proste elementy z metalu, zabezpieczone proszkowo, by nie trzeba ich było konserwować. Fundamenty i murki zbudowała ekipa budująca dom, a metalowe ogrodzenie wykonała na zamówienie firma z Piaseczna, która pracowała przy naszym dachu.

Mur przy wjeździe oraz maty na ogrodzeniu dają użytkownikom wrażenie większej prywatności Bramę, furtkę i śmietnik obudowano murkiem nawiązującym do kształtu domu

Rady i przestrogi:

 • W zachodnim narożniku postawiliśmy murek, z myślą o chronieniu ogrodu przed wiatrami, nawiewającymi z gruntowej drogi pył. W praktyce okazał się zbyt krótki. W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. I nie chodziło nam tylko o kurz.

   

  Przez ażurowe ogrodzenie do ogrodu wpadał mróz, który niemal co roku pasami wymrażał rośliny. Przesłona z mat pomogła. Użyliśmy mat wrzosowych, bo są długowieczne. Po zimie są pokryte kurzem, ale deszcze je świetnie myją.

   

  Podobnie dzieje się z tynkiem z marmolitu i proszkowo zabezpieczonymi częściami z metalu. Zdają egzamin w stu procentach. Ani razu nie konserwowaliśmy jeszcze ogrodzenia.
Elementy napędu (siłownik tubowy na skrzydle bramy) Wzdłuż drogi wykonano ogrodzenie z metalowych kształtowników
 • Mamy tylko zastrzeżenia co do wyboru rodzaju bramy i jej napędu. Obecnie zastosowalibyśmy bramę przesuwną, samonośną, chociaż musielibyśmy przebudować wjazd, bo długiego skrzydła nie ma gdzie schować. Mamy przesuwną bramę w domu w Karpaczu i działa lepiej niż dwuskrzydłowa. Kiedy wracamy do domu w zimie, po opadach śniegu, musimy zostawić samochód na drodze, pobiec po szufle i najpierw odśnieżyć podjazd.

   

  Siłowniki na skrzydłach bramy nie są w stanie pchać śniegu, zresztą nawet nie powinny. Poza tym moc napędu dobrano chyba "na styk", a warto mieć rezerwę mocy.

   

  Rok temu wymieniliśmy siłowniki na mocniejsze, ponieważ poprzednie nie były dostatecznie wydolne, kiedy temperatura spadała poniżej -15°C. Otwieranie trwało i trwało, jak na zwolnionym filmie. Musieliśmy wtedy przechodzić na otwieranie ręczne. Brama jest natomiast dostatecznie szeroka – bez problemu wjeżdża szambiarka o szerokości 2,5 m.
W zimie śnieg wokół bramy trzeba starannie uprzątać, aby nie obciążać siłowników Maty wrzosowe chronią ogród przed kurzem i mrozem
 • Nasz terier potrafił rozplatać zębami siatkę ogrodzeniową. Aby tego nie robił i nie uciekał przez dziury w ogrodzeniu, zamontowaliśmy dwa płaskowniki na dole siatki. Psy sąsiadów "chodziły" natomiast po jej oczkach do góry, pokonując ogrodzenie. Warto wziąć to pod uwagę przed wyborem ogrodzenia.

Koszty:

 • ogrodzenie metalowe 350 zł/m, 
 • mata wrzosowa o zaciemnieniu 50–60% i wym. 150 x 400 cm 79 zł/szt.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje