Pompy wodne do ogrodu - kilka porad przed wizytą w sklepie

Pompy wodne do ogrodu - kilka porad przed wizytą w sklepie

Pompy wodne znajdują wykorzystanie w wielu przydomowych ogrodach. Są wykorzystywane m.in. do zasilania oczek wodnych, które upiększają krajobraz ogrodu. Ponadto, pompy służą do nawadniania, wpompowywania wody, zwiększania jej ciśnienia. Poniżej podpowiemy - jakiego rodzaju pompy do wody znajdziesz, w czym tkwi różnica pomiędzy nimi oraz kiedy i dlaczego są wykorzystywane.

Pompy ręczne - kolumienkowe i motylkowe

Podstawową sprawą jest to, gdzie będziemy używać pompy wodnej, a tym samym jaki zakres czynności będzie ona obsługiwać oraz w jaki sposób będzie podłączana do instalacji wodnej. Wiele spośród dostępnych pomp różni się parametrami, które czynią je idealnymi do stosowania w przydomowym ogrodzie bądź na działkach rekreacyjnych.

Pompy ręczne to najprostsze spośród dostępnych urządzeń. Zasilane są oczywiście pracą rąk, co stanowi zarazem ich plus i minus. Z jednej strony - nie wymagają podłączania do zewnętrznego źródła energii. Z drugiej natomiast - ich obsługa może być żmudna. Pompy ręczne dzielimy na dwie kategorie: obisynki (czyli tzw. pompy kolumienkowe) oraz pompy motylkowe. Pierwsze z nich są prostsze - w ich budowie znajduje się uszczelniany tłok zasysający wodę.

Pompy motylkowe mają podobne zastosowanie, choć inną konstrukcję. Zamiast tłoku, występuje w nich zestaw zaworów oraz przepona. Dzięki temu pompy motylkowe mogą liftować wodę na wysokość nawet 25 metrów. Często wykorzystuje się je, gdy zbiornik wody ulokowane jest na poziomie zadaszenia.

Pompy elektryczne - rodzaje, zastosowanie i przeznaczenie

Pompy elektryczne można podzielić na trzy główne typy. Pierwszy tworzą pompy powierzchniowe, z których najczęściej korzystamy w ogrodach. Działanie tej pompy polega na transporcie wody za pomocą rury ssawnej. Zaletą tych pomp jest ich zwarta konstrukcja, która nie zajmuje dużo miejsca. Jest idealna w przypadku osób, które pragną pozyskiwać wodę z gleby bądź rzek.

Pompy zanurzeniowe, zwane również zatapialnymi, wykonane są w odmienny sposób. W ich konstrukcji obecne są włączniki zatapialne, co pozwala na korzystanie z nich niemal wszędzie. Ich zaletą jest wysoka wydajność, która w przypadku niektórych modeli dochodzi do 300 litrów na minutę.

Pompa głębinowa to ostatni typ pompy, o którym pragniemy wspomnieć. Jest najbardziej zaawansowana technicznie - wykorzystuje system wirników wytwarzających ciśnienie. Używa się ich przede wszystkim w pozyskiwaniu wód z dużych głębokości oraz ich pompowaniu na wysokość nawet 100 m.

Wydajność i inne parametry pomp ogrodowych

Pompa wykorzystywana w ogrodzie lub na działce powinna zostać wybrana pod kątem ilości wody wydobywanej na daną jednostkę czasu. Zależy to oczywiście od jej przeznaczenia - może służyć do wydobywania wody użytkowej, zasilania oczka wodnego, gromadzenia wody do podlewania roślin. Im więcej potrzeb będzie zaspokajać wydobyta wody - tym więcej jej potrzebujemy.

Ciśnienie panujące w danej pompie to kolejny ważny parametr. Większość pracuje w granicy 2 do 2,2 bar. Większy zakres ciśnienia wytwarzają pompy ogrodowe wyposażone w hydrofor. Oczywiście, jego wysokość zależeć będzie przede wszystkim od głębokości, z której pozyskujemy wodę, a także od długości samej instalacji rurociągowej.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz