Systemy hydroponiczne - wykorzystanie w przydomowym ogrodzie lub balkonie

Systemy hydroponiczne - wykorzystanie w przydomowym ogrodzie lub balkonie

Nic tak dobrze nie smakuje, jak samodzielnie wyprodukowane warzywa. Każdy z nas docenia ich smak, jednak nie każdemu z nas chce się je uprawiać. Niektórzy tłumaczą się, że nie mają wystarczająco dużego ogrodu lub po prostu nie lubią grzebać się w ziemi. Jednak warto wiedzieć, że już ponad półtora wieku temu, powstał nietypowy rodzaj uprawy, a mianowicie hydroponika.

Co to jest hydroponika?

Jest to taki sposób uprawy roślin, do którego nie używa się gleby. Hydroponika nazywana jest również kulturą wodną. Takie podejście w ogrodnictwie umożliwia produkcję roślin w sztucznych warunkach domowych lub przydomowych. W ten sposób uprawiać można nie tylko warzywa, ale również kwiaty i zioła.

Uprawy hydroponiczne gwarantują wyższe plony oraz szybszy wzrost roślin, również poza okresem typowego kwitnienia i owocowania danego gatunku. Decydując się na taką uprawę roślin, eliminujemy dostarczanie do gleby pestycydów i środków ochrony roślin, nie mamy ograniczeń w zakresie zmianowania roślin, oszczędzamy wodę i ograniczamy ilość prac ręcznych. Hydroponika to metoda idealna dla alergików. Eliminacja ziemi to również brak obecnych w niej alergenów, w tym roztoczy.

Jakie wyróżniamy systemy hydroponiczne?

W praktyce wyróżnić można cztery najpowszechniejsze systemy hydroponiczne, a mianowicie:

  • systemy kropelkowe,
  • systemy typu przypływ-odpływ,
  • cienkowarstwowe kultury przepływowe,
  • aero-hydroponika.

Systemy kropelkowe opierają się na właściwej organizacji przewodów dostarczających wodę. Zazwyczaj ustawia się obok siebie dwie prostokątne skrzynie, które wyłożone są specjalnym podkładem (np. z wełny mineralnej, waty szklanej, włókna kokosowego). Od przewodu głównego odchodzą mniejsze plastikowe węże, które indywidualnie zaopatrują w substancje odżywcze każdą roślinę. System kropelkowy nadaje się dla początkujących hodowców. Jest niezawodny i łatwy w eksploatacji.

Z kolei w systemie typu przepływ-odpływ, roztwór odżywczy jest podawany roślinie od dołu. Łodygi i korzenie znajdują się w dużym zbiorniku, którego dno jest zalane roztworem odżywczym. W konkretnych odcinkach czas roztwór jest pompowany do strefy korzeniowej, a następnie może odpłynąć przez otwory drenażowe. Takie powolne wznoszenie i opadanie poziomu wody zapewnia optymalne zaopatrzenie roślin w tlen.

Cienkowarstwowe kultury przepływowe powszechnie nazywane są skrótem NFT, który wziął się z angielskiego Nutrient Film Technique. Technologia ta pozwala stworzyć system hydroponiczny w oparciu o materiały zakupione w markecie budowlanym. Natomiast aero-hydroponika wykorzystuje zamkniętą cyrkulację roztworu odżywczego. Najlepsze do tego są celu są pompy wodne i pompy napowietrzające.

Hydroponika w ogrodzie lub balkonie

Jak widać, systemy hydroponiczne to nowoczesne metody naturalnej uprawy wysokiej jakości roślin. Zasady hydroponiki mogą być z powodzeniem wykorzystane w domowej uprawie warzyw oraz ziół. Godne uwagi są propozycje gotowych zestawów uprawowych.

Warto sprawdzić jak działają produkty typu Growsystem, Aeroponik Systems, Growrack, Nutriculture, Oxypot, Wilma. Do wyboru są większe lub mniejsze sprzęty do hydroponicznej uprawy roślin, w tym systemy doniczek, donice ze stelażem, tace uprawowe, zbiorniki oraz urządzenia do filtracji wody. Cała masa przydatnych informacji o hydroponicznej uprawie roślin dostępna jest pod adresem internetowym DomowaUprawa.pl.

Fot. otwierająca: materiały prasowe

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz