Mech w fugach sprawia, że nawierzchnia z granitu wygląda naturalnie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Mech w fugach sprawia, że nawierzchnia z granitu wygląda naturalnie

Nie niszczę mchu w fugach, żonie podoba się, że twarda nawierzchnia "żyje". Co kilka lat usuwam chemicznie tylko trawę, gdy pojawia się jej za dużo - mówi Krzysztof, który razem z Karoliną są Czytelnikami Budujemy Dom, a nawierzchnie ułożyli w 2010 r.

Działka: grunt zwięzły, podmokły.

Nawierzchnie:

  1. Kostka z granitu (mała) - na podjeździe, opasce, ścieżce, łącznie na powierzchni 160 m2, rant z kostki bazaltowej.
  2. Ścieżki z łupka szarogłazowego - między dwoma tarasami, przy hamaku.

Decyzja: Karolina - Podczas budowy domu uparłam się na kostkę granitową, bo pasuje do każdej architektury i ogrodu, zawsze wygląda naturalnie, szczególnie gdy w fugach ukorzeni się mech i trawa. W zasadzie niczego nie trzeba przy niej robić. Zatrudniliśmy kamieniarza z naszej miejscowości, który ułożył pewnie większość okolicznych nawierzchni. Ta rekomendacja mówiła sama za siebie, ale obejrzeliśmy jego realizacje. Kupiliśmy małą kostkę z jasnego granitu, a na rant - czarną z bazaltu.

Poprosiliśmy wykonawcę o ułożenie elementów najprościej jak się da, bez wymyślnych wzorów. Tylko kostka z bazaltu zaznacza podział nawierzchni na podjazd, opaskę itd. Z rezultatu estetycznego i użytkowego jestem bardzo zadowolona i w następnym domu znowu zastosuję granit! Jednak po usłyszeniu ceny za całość zachwiałam się na nogach - była naprawdę przerażająca.

Opaska z granitu i ścieżka z łupka szarogłazowego między tarasami
Opaska z granitu i ścieżka z łupka szarogłazowego między tarasami.

Nawierzchnia z kostki granitowej - rady i przestrogi:

Krzysiek: Lokalny brukarz znał tutejszy podmokły grunt, więc dobrze przygotował podbudowę. Na dnie wykopu o głębokości 50 cm usypał grubą warstwę tłucznia, potem piachu, na końcu piachu z cementem. Wszystkie warstwy ubił maszynowo. Układał elementy rzędami, kostka przy kostce. Fugi wypełnił miałem granitowym.

Nie popełnił błędu, bo przez 10 lat użytkowania nawierzchnie trzymają poziom, nie ma w nich zagłębień, znakomicie wsiąka w nie woda. Dobrze obudował szambo i inne instalacje, które przebiegają w obrębie podjazdu i opaski. Nie niszczę mchu w fugach, żonie podoba się, że twarda nawierzchnia "żyje". Co kilka lat usuwam chemicznie tylko trawę, gdy pojawia się jej za dużo.

Nierówna powierzchnia łupanego bruku nie jest śliska, w przeciwieństwie do wąskiego rantu z kostki bazaltowej. Raz w roku spłukuję brud wodą bez środków myjących, przy pomocy myjki ciśnieniowej. Wcześniej usuwałem plamy z oleju specjalnym preparatem. Ostatnio tego nie zrobiłem, a plamy same znikły - skoro tak się dzieje, zaprzestanę stosowania chemii.

Płyty granitowe utwardzają podest ganku
Płyty granitowe utwardzają podest ganku.

Na początku kostki było więcej, ale podczas modernizacji ogrodu architektka krajobrazu zlikwidowała część granitowych ścieżek - to zaleta bruku, można go przenosić, zmieniać kompozycję. Z odzyskanego materiału ułożyła kamienne obrzeża rabat. Polecam je, bo ułatwiają strzyżenie skraju trawnika kosiarką.

Bardzo udaną nawierzchnią jest szeroka ścieżka z łupka szarogłazowego, którą sam wykonałem między tarasem przy domu a tarasem z paleniskiem. Przy gorszej pogodzie pozwala się nam przemieszczać suchą stopą. Elementy sprowadziłem wprost z kamieniołomu. Zamierzam łupek zaimpregnować.

Koszty nawierzchni ogrodowej:

  • Kostka z granitu z ułożeniem 34 000 zł.
  • Łupek szarogłazowy 1800 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Kostkę z granitu ułożono rzędami i otoczono rantem z kostki bazaltowej.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje