Nawierzchnia z kostki betonowej na zalesionej działce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nawierzchnia z kostki betonowej na zalesionej działce

Mieszkamy na zalesionej skarpie, blisko podjazdu wielkie sosny mają korzenie, kapie żywica, słowem - środowisko jest trudne dla brukarstwa. Mając to na uwadze, wybraliśmy zaimpregnowaną kostkę z betonu - mówią Basia i Janusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy nawierzchnię ułożyli w 2007 r.

Działka: grunt piaszczysty.

Nawierzchnia:

 • Z betonu, kostka dwuwarstwowa, zaimpregnowana przemysłowo, z fazowanymi krawędziami.
 • Wymiary - grubość 8 cm.
 • Obrzeża - wyrobione z zaprawy betonowej, przed wjazdem na działkę z gotowych krawężników.
 • Położona na - podjeździe, opasce i ścieżce - razem na powierzchni 222 m2.

Decyzja: Janusz - Mieszkamy na zalesionej skarpie, blisko podjazdu wielkie sosny mają korzenie, kapie żywica, słowem - środowisko jest trudne dla brukarstwa. Mając to na uwadze, wybraliśmy zaimpregnowaną kostkę z betonu. Dlaczego nie granit? Bo obawialiśmy się, że do łupanej porowatej powierzchni kamienia przyklei się żywica i spadź owadów kapiąca z sosen, a do niej - żółty pyłek, igły, szyszki.

Celowo wybraliśmy kostkę zaokrągloną, z gładką powierzchnią, bez ziarnistej posypki, faktury. Ma grubość nie 6, lecz 8 cm - to ze względu na przyjeżdżające do nas szambiarki i ciężarówki z drewnem do kominka. Nie chcieliśmy ciągle drżeć, że rozjadą podjazd. Ilość twardych nawierzchni wyliczyliśmy co do centymetra - miały być tylko tam, gdzie są bezwzględnie potrzebne. Nie chcieliśmy zabetonować lasu!

Kostka z betonu
Kostką z betonu wykończono podjazd o długości 30 m, opaskę i ścieżkę wokół budynku.

Nawierzchnia z kostki betonowej - rady i przestrogi:

 • Przymierzałem się do samodzielnego położenia kostki z betonu, bo wiem, że dla brukarzy kolejne zlecenia to "taśma" i niektórzy nie przykładają się do detali. A dla mnie detale są bardzo ważne! Żona przekonała mnie jednak, żeby co brukarskie oddać brukarzom, tak będzie szybciej. To, że nawierzchnie kładliśmy na szczycie piaszczystej skarpy, okazało się dobre. Wykonawcy stwierdzili, że nie trzeba głęboko korytować wykopu. Na macierzystym piachu wyprofilowali 3% spadek w kierunku zbocza skarpy, wybetonowali z zaprawy obrzeża, ułożyli i ubili warstwę cementu zmieszanego z piaskiem, a potem kostkę. Czterem fachowcom zajęło to 5 dni.

  Tak jak podejrzewałem, sąsiedztwo sosen nie sprzyja utrzymaniu dobrego stanu podjazdu. Po siedmiu latach korzenie drzew uniosły nawierzchnię w połowie traktu. Wyciąłem więc 2 drzewa, zdjąłem kostkę, usunąłem korzenie, ponownie ubiłem podbudowę i położyłem bruk. Przy okazji wymieniłem kilka zniszczonych elementów - do napraw mam zapas 3 m2.

 • Basia: Jednolity odcień ciemnej kostki dopasowaliśmy do kolorystyki dachu, a ozdobną jasną obwódkę - do tynku. Dopiero niedawno elementy zaimpregnowane przemysłowo zaczęły zarastać porostami - w końcu to środowisko zacienione i leśne. Zaczynam myśleć, jak się ich skutecznie pozbyć.

  Natomiast od wiosny tego roku intensywnie usuwam mech z fug. Znalazłam na to patent - mąż nabił mi na koniec kija od szczotki wkręt stalowy o szerokości fug, nim zdzieram mech, potem zmiatam go twardą szczotką. Sposób jest szybki i łatwy do wykonania. Polecam go zamiast mycia bruku wodą pod ciśnieniem. Woda wypłukuje piasek z fug i zaczyna się zabawa z ich uzupełnianiem. W okresie spadania szyszek sprzątam je co 2 dni. Przez 12 lat nawierzchnia trochę wypłowiała, pyłki zmywa deszcz.
Basia usuwa mech wkrętem wbitym w kij szczotki, a potem zamiata szczotką z ostrym włosiem.

Nawierzchnia z kostki betonowej - koszty:

 • Kostka betonowa, materiały na podbudowę i ułożenie 19 500 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje