Taras na gruncie

Taras na gruncie

Tarasy na gruncie poddawane są przez cały czas niszczącym wpływom zmian temperatury i zawilgocenia, dlatego często już po kilku latach użytkowania wymagają napraw lub remontów. Uszkodzeniom łatwo ulegają tarasy betonowe pokryte płytkami ceramicznymi.

Taras na gruncie
(fot. Libet)

Tarasy na gruncie są to budowle ziemne, z płyty betonowej opartej bezpośrednio na gruncie lub konstrukcje drewniane oparte na podmurówce. Okładzina tarasów na gruncie narażona jest z obu stron na szkodliwe oddziaływania warunków atmosferycznych. Od góry działają niszcząco opady deszczu lub śniegu oraz różnice temperatury sięgające kilkudziesięciu stopni. Od spodu natomiast przenika wilgoć gruntowa, a zamarzający grunt napiera na konstrukcję tarasu. Efektem tego są uszkodzenia samej nawierzchni, a także naruszenia konstrukcji.

Konstrukcje tarasów

Tarasy betonowesą bardzo narażone na niszczące oddziaływania atmosferyczne. Szczególnie szybko uszkodzeniom ulega okładzina z płytek, zwłaszcza gdy nie została prawidłowo ułożona. Uszkodzeniom może też ulegać konstrukcja tarasu, ponieważ poddawana jest:

  • cyklicznemu zamarzaniu i rozmarzaniu,
  • parciu gruntu w każdym kierunku i na wszystkie elementy konstrukcji,
  • wilgoci podciąganej z gruntu.

Remont tego typu tarasów wymaga nierzadko przebudowania całej konstrukcji. Naprawy samej okładziny często nie są celowe, bo przynoszą tylko krótkotrwałe efekty.

 

Tarasy ziemne tworzy się na nasypie ziemnym, otoczonym obramowaniem. Ich nawierzchnia, wykonana z kostki betonowej lub kamiennej, płyt, żwiru, w pełni przepuszcza wodę opadową. Uszkodzenia tarasów ziemnych powodowane są głównie ulewnymi deszczami, które rozmywają podłoże.

 

Tarasy drewnianesą konstrukcjami szkieletowymi, których drewniane pokłady układa się na belkach nośnych spoczywających na betonowych słupkach fundamentowych. Uszkodzenia tego typu tarasów spowodowane są przede wszystkim korozją biologiczną oraz wysychaniem drewna; można im w pewnym stopniu zapobiegać przez dobór odpowiedniego gatunku drewna i stosowanie impregnacji. Istotny wpływ na trwałość tarasu ma także zapewnienie możliwości szybkiego wysychania drewna poprzez zapewnienie wentylacji pod nawierzchnią, jak też odizolowanie go od gruntu.

Ocena uszkodzeń

Zanim rozpocznie się remont tarasu, powinno się ustalić przyczyny uszkodzeń, do czego konieczne może będzie odkrycie warstw niewidocznych z zewnątrz.

 

W tarasach ziemnych i drewnianych najczęściej dochodzi do pofalowania nawierzchni w wyniku nierównomiernego osiadania podłoża lub „rozjeżdżania się” obramowania. Następuje to na skutek niedostatecznego zabezpieczenia brzegów lub rozmycia skarp.

 

Uszkodzenia tarasów drewnianych związane są głównie z butwieniem drewna, które w rezultacie traci wytrzymałość, wskutek czego może dojść do miejscowego zapadania się pokładu.

 

Znacznie bardziej skomplikowane jest ustalenie przyczyn i zakresu robót dotyczących tarasów betonowychpokrytych płytkami. Widoczne pęknięcia czy odspojenia okładziny to często tylko część uszkodzeń, które mogą dotyczyć także samej podłogi na gruncie. Pęknięcia płytek mogą być spowodowane:

  • naprężeniami występującymi w nawierzchni, w której brak dylatacji, lub zbyt wąskimi spoinami między płytkami,
  • złą jakością samych płytek,
  • uszkodzeniami warstw podposadzkowych.

 

 

Redakcja BudujemyDom

Pełny artykuł w PDF: Taras na gruncie

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom to nie muzeum
Myślałem, że starą książeczkę mieszkaniową przyjdzie mi zostawić dla przyszłych pokoleń na pamiątkę – wspomina Marek Krokos. – Pewnego dnia dowiedziałem się jednak, że Urząd Gminy Biała Podlaska ogłosił przetarg na działki budowlane w Sławacinku Starym. Przetarg ograniczony, gdyż obejmował posiadaczy pozornie bezużytecznych już książeczek.
Dom to nie muzeum
Wanna czy brodzik?
Pytanie czytelnika: Kupiłem nowe mieszkanie w bloku i właśnie jestem na etapie urządzania łazienki. Z początku myślałem, aby wstawić do niej niewielką wannę, ale teraz mam coraz więcej wątpliwości. Prowadzę szybki tryb życia, w związku z czym nie wiem, czy znajdę czas na wylegiwanie się w puszystej pianie.
Wanna czy brodzik?
Oczyszczalnia czy szambo?
Pytanie czytelnika Kupiłem niedawno 1000-metrową działkę z domem 100 m2. Na wiosnę startuję z jego modernizacją. I przede wszystkim muszę rozwiązać problem ścieków, nie wiem tylko, co wybrać – szambo czy oczyszczalnię?
Oczyszczalnia czy szambo?
Posadzki
Powierzchnia podłóg domu to cały jego metraż. Czyli niemała powierzchnia w dużym stopniu oddziałująca na wystrój całego wnętrza. Najlepiej gdy jest neutralnym tłem dla mebli i stabilną podstawą dla stóp.
Posadzki
Baseny
Ładny i solidnie wykonany basen dodaje prestiżu i zapewnia atrakcyjny relaks, pod warunkiem jednak, że jego utrzymanie w stałej gotowości nie będzie zbyt pracochłonne. A do tego potrzebne są zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy.
Baseny
Gleba a rośliny w ogrodzie
Gleba w ogrodzie może być różna. Piaszczysta lub gliniasta zwykle nie wzbudza zachwytu. Pamiętajmy jednak, że nie ma złej gleby, trzeba tylko odpowiednio do niej dobrać rośliny, a słabe podłoże uzdatnić.
Gleba a rośliny w ogrodzie
Cała prawda o świadectwach energetycznych
Wymóg sporządzania świadectwa energetycznego obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku na podstawie przepisów Prawa Budowlanego zamieszczonych w Dz. Ust. nr 191 z 2007 roku i wynika z dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego w zakresie charakterystyk energetycznych budynków.
Cała prawda o świadectwach energetycznych
Badanie stanu prawnego
W tym miesiącu kończymy cykl artykułów poświęconych badaniu stanu nieruchomości. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Czytelnikom uniknąć wielu przykrych niespodzianek.
Badanie stanu prawnego
Kolektory słoneczne
Energia ze źródeł konwencjonalnych jest i będzie coraz droższa, a zanieczyszczenia powstające podczas jej wytwarzania szkodzą środowisku. Jednym ze sposobów na te problemy są kolektory słoneczne – najczystsze źródło energii.
Kolektory słoneczne
Odkurzanie centralne
Dlaczego warto mieć odkurzacz centralny? Przede wszystkim dla-tego, że wydmuchuje powietrze na zew-nątrz budynku. Dzięki temu sprzątanie nie powoduje unoszenia się kurzu i nie napełnia domu przykrym zapachem. A są jeszcze inne korzyści...
Odkurzanie centralne
Dom to nie muzeum
Myślałem, że starą książeczkę mieszkaniową przyjdzie mi zostawić dla przyszłych pokoleń na pamiątkę – wspomina Marek Krokos. – Pewnego dnia dowiedziałem się jednak, że Urząd Gminy Biała Podlaska ogłosił przetarg na działki budowlane w Sławacinku Starym. Przetarg ograniczony, gdyż obejmował posiadaczy pozornie bezużytecznych już książeczek.
Dom to nie muzeum
Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie
Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez świeżego powietrza nie da się żyć w szczelnym budynku, ale już niewiele osób potrafi powiedzieć jak zapewnić właściwą wymianę powietrza w takim domu, aby był on nadal energooszczędny, a mieszkańcy nie narzekali na bóle głowy i złe samopoczucie.
Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie
Strop nad parterem
Niemal wszystkie domy jednorodzinne w Polsce są piętrowe – zwykle z użytkowym poddaszem. Oznacza to, że w budynkach jest przynajmniej jeden strop oraz schody. To dość specyficzne elementy budowlane, które można wykonać z wielu materiałów i w różny sposób. Często mają znaczący wpływ na wystrój wnętrz i dlatego czasami warto się zastanowić nad ewentualną zmianą konstrukcji.
Strop nad parterem
Ściany działowe
We współczesnych domach jednorodzinnych wykonuje się dwa rodzaje ścian działowych – murowane lub szkieletowe. Każda z tych konstrukcji ma oczywiście zalety i wady. Trzeba jeszcze pamiętać, że jest wiele czynników mających wpływ na ich cechy. O wyborze decyduje zwykle projektant, ale inwestor może wprowadzać pewne zmiany. W końcu rodzaj ścian działowych ma spory wpływ na wykończenie wnętrz.
Ściany działowe
Konstrukcja dachu
Z pozoru dach, to tylko osłona budynku i jego mieszkańców przed kaprysami aury. Ale nie u nas – polskie dachy, to często rozbudowane i wybujałe konstrukcje, a także różnorodność barw i gatunków pokryć, słowem – obraz naszego indywidualizmu i wielkiej potrzeby odróżnienia się od sąsiada. Ponieważ dach jest w architekturze budynku elementem dominującym, a w kosztorysie budowy – potężną pozycją, warto dobrze przemyśleć jego formę i technologię wykonania.
Konstrukcja dachu
Pokrycia dachowe
Wilgoć, przecieki w dachu, niepoprawnie funkcjonujące pokrycie – to najczęściej rezultat źle dobranego lub wykonanego podłoża pod pokrycie.
Pokrycia dachowe
Systemy rynnowe
Duże znaczenie ma profesjonalny dobór systemu, następnie trzeba zwrócić uwagę na poprawność montażu. Równie ważny jest sposób odprowadzania wody deszczowej – dostosowany m.in. do warunków gruntowych wokół domu. W trakcie użytkowania systemu rynnowego należy zwrócić uwagę, czy nie powinno się wyposażyć go w dodatkowe elementy, np. kable grzejne.
Systemy rynnowe
Kominki
W czasach wciąż drożejącej energii warto pomyśleć o więcej niż jednym, możliwie tanim źródle ciepła dla domu. W tej roli doskonale sprawdza się kominek. Rozpatrzmy plusy i minusy wszelkich możliwych wariantów zastosowania kominka jako drugiego źródła ogrzewania. Nie wszystkie kombinacje są sensowne.
Kominki
Źródło górne - jakie wybrać?
Źródło górne grzeje pomieszczenia. To podłogówka, grzejniki lub jedno i drugie. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją c.o. o niskich temperaturach, czyli z podłogówką.
Źródło górne - jakie wybrać?
Najnowsze wydanie