Ściany działowe

Ściany działowe
We współczesnych domach jednorodzinnych wykonuje się dwa rodzaje ścian działowych – murowane lub szkieletowe. Każda z tych konstrukcji ma oczywiście zalety i wady. Trzeba jeszcze pamiętać, że jest wiele czynników mających wpływ na ich cechy. O wyborze decyduje zwykle projektant, ale inwestor może wprowadzać pewne zmiany. W końcu rodzaj ścian działowych ma spory wpływ na wykończenie wnętrz.

Ściany działowe
(fot. Bose)
Ściany działowe to przegrody, które dzielą przestrzeń budynku na mniejsze pomieszczenia. Muszą zatem spełniać pewne ogólne wymagania.

 

Najważniejsza jest ich duża sztywność i wytrzymałość na obciążenia poziome. Nie powinny bowiem ulegać uszkodzeniu np. pod naporem przewracającego się człowieka czy rzuconego przedmiotu. Poza tym ściany działowe zwykle wykorzystuje się do wieszania różnych elementów wyposażenia wnętrz, jak szafki kuchenne, półki z książkami lub instalacje, czyli rury wodociągowe, armatura łazienkowa itp. Z kolei o komforcie użytkowania pomieszczeń bardzo często decyduje ich izolacyjność akustyczna.

 

Trudno bowiem wypoczywać czy pracować, gdy przez ścianę przenikają hałasy spowodowane np. głośno słuchaną muzyką albo piskliwymi głosikami rozbawionych dzieci. Przegrody te powinny również umożliwiać zrealizowanie wymarzonego przez inwestorów wystroju wnętrza. Mogą przecież być przezroczyste, ażurowe, malowane lub ukazujące naturalną fakturę materiałów konstrukcyjnych. Wskazane jest jeszcze, aby były tanie i łatwe do zbudowania.

 

Powyższe wymagania spełniane są w różnym stopniu w zależności od zamożności inwestorów, dostępnych materiałów i regionów świata. Mogą to być przecież ściany działowe z papieru w tradycyjnym domu japońskim, drewniane w góralskiej chacie czy kamienne w średniowiecznym zamku. Jednak we współczesnych domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się przegrody murowane z różnego rodzaju cegieł lub pustaków oraz szkieletowe – przede wszystkim gipsowo-kartonowe na stelażu metalowym, ewentualnie drewnianym.

Murowane ściany działowe

Niemal wszystkie przegrody murowane doskonale sprawdzają się jako ściany wewnętrzne. Przy najczęściej stosowanej grubości 12 cm są wystarczająco sztywne i wytrzymałe, a jednocześnie tanie. Można z nich wykonać zwykłe ściany proste lub łukowe, gładkie, ażurowe czy z wnęką. Sposobów wykończenia jest wiele i łatwo uzyskać zaplanowany efekt. Tym bardziej że zarówno wznoszenie, jak i wykańczanie ścian murowanych jest powszechnie znane i niezbyt trudne. Poza tym charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną.

 

Stosunkowo duża masa przegród jest w tym przypadku zaletą. To idealne rozwiązanie w domach parterowych, w których obciążenia są przenoszone bezpośrednio na grunt. Nieco inaczej jest w budynkach piętrowych. Wtedy duża masa ścian obciążających stropy jest mankamentem. Konieczne jest bowiem wzmacnianie konstrukcji np. przez podwajanie belek nośnych.

 

Do najlepszych murowanych ścian działowych zalicza się przegrody z cegieł pełnych ceramicznych i bloków wapienno-piaskowych grubości 12 cm. Dobre są również ściany wznoszone z pustaków Porotherm grubości 8 i 11,5 cm. Po prostu dzięki właściwemu (korzystnemu) układowi szczelin uzyskano zadowalające parametry akustyczne i jednocześnie znacznie obniżono masę przegród.

 

Ściany działowe z cegieł dziurawek, kratówek, pustaków PD oraz z betonu komórkowego są wystarczające dla mniej wymagających inwestorów. Ich właściwości akustyczne, mechaniczne, wytrzymałościowe wzrastają, gdy wykończy się je tradycyjnym tynkiem cementowym, a nie cementowo-wapiennym czy gipsowym. Warto jeszcze pamiętać, że obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi (metodą na placki) zwykle pogarsza właściwości akustyczne przegród. Konieczne jest przyklejanie płyt całą powierzchnią.

 

Tadeusz Lipski

Pełny artykuł w PDF: Ściany działowe

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom to nie muzeum
Myślałem, że starą książeczkę mieszkaniową przyjdzie mi zostawić dla przyszłych pokoleń na pamiątkę – wspomina Marek Krokos. – Pewnego dnia dowiedziałem się jednak, że Urząd Gminy Biała Podlaska ogłosił przetarg na działki budowlane w Sławacinku Starym. Przetarg ograniczony, gdyż obejmował posiadaczy pozornie bezużytecznych już książeczek.
Dom to nie muzeum
Taras na gruncie
Tarasy na gruncie poddawane są przez cały czas niszczącym wpływom zmian temperatury i zawilgocenia, dlatego często już po kilku latach użytkowania wymagają napraw lub remontów. Uszkodzeniom łatwo ulegają tarasy betonowe pokryte płytkami ceramicznymi.
Taras na gruncie
Wanna czy brodzik?
Pytanie czytelnika: Kupiłem nowe mieszkanie w bloku i właśnie jestem na etapie urządzania łazienki. Z początku myślałem, aby wstawić do niej niewielką wannę, ale teraz mam coraz więcej wątpliwości. Prowadzę szybki tryb życia, w związku z czym nie wiem, czy znajdę czas na wylegiwanie się w puszystej pianie.
Wanna czy brodzik?
Oczyszczalnia czy szambo?
Pytanie czytelnika Kupiłem niedawno 1000-metrową działkę z domem 100 m2. Na wiosnę startuję z jego modernizacją. I przede wszystkim muszę rozwiązać problem ścieków, nie wiem tylko, co wybrać – szambo czy oczyszczalnię?
Oczyszczalnia czy szambo?
Posadzki
Powierzchnia podłóg domu to cały jego metraż. Czyli niemała powierzchnia w dużym stopniu oddziałująca na wystrój całego wnętrza. Najlepiej gdy jest neutralnym tłem dla mebli i stabilną podstawą dla stóp.
Posadzki
Baseny
Ładny i solidnie wykonany basen dodaje prestiżu i zapewnia atrakcyjny relaks, pod warunkiem jednak, że jego utrzymanie w stałej gotowości nie będzie zbyt pracochłonne. A do tego potrzebne są zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy.
Baseny
Gleba a rośliny w ogrodzie
Gleba w ogrodzie może być różna. Piaszczysta lub gliniasta zwykle nie wzbudza zachwytu. Pamiętajmy jednak, że nie ma złej gleby, trzeba tylko odpowiednio do niej dobrać rośliny, a słabe podłoże uzdatnić.
Gleba a rośliny w ogrodzie
Cała prawda o świadectwach energetycznych
Wymóg sporządzania świadectwa energetycznego obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku na podstawie przepisów Prawa Budowlanego zamieszczonych w Dz. Ust. nr 191 z 2007 roku i wynika z dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego w zakresie charakterystyk energetycznych budynków.
Cała prawda o świadectwach energetycznych
Badanie stanu prawnego
W tym miesiącu kończymy cykl artykułów poświęconych badaniu stanu nieruchomości. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Czytelnikom uniknąć wielu przykrych niespodzianek.
Badanie stanu prawnego
Kolektory słoneczne
Energia ze źródeł konwencjonalnych jest i będzie coraz droższa, a zanieczyszczenia powstające podczas jej wytwarzania szkodzą środowisku. Jednym ze sposobów na te problemy są kolektory słoneczne – najczystsze źródło energii.
Kolektory słoneczne
Odkurzanie centralne
Dlaczego warto mieć odkurzacz centralny? Przede wszystkim dla-tego, że wydmuchuje powietrze na zew-nątrz budynku. Dzięki temu sprzątanie nie powoduje unoszenia się kurzu i nie napełnia domu przykrym zapachem. A są jeszcze inne korzyści...
Odkurzanie centralne
Dom to nie muzeum
Myślałem, że starą książeczkę mieszkaniową przyjdzie mi zostawić dla przyszłych pokoleń na pamiątkę – wspomina Marek Krokos. – Pewnego dnia dowiedziałem się jednak, że Urząd Gminy Biała Podlaska ogłosił przetarg na działki budowlane w Sławacinku Starym. Przetarg ograniczony, gdyż obejmował posiadaczy pozornie bezużytecznych już książeczek.
Dom to nie muzeum
Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie
Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez świeżego powietrza nie da się żyć w szczelnym budynku, ale już niewiele osób potrafi powiedzieć jak zapewnić właściwą wymianę powietrza w takim domu, aby był on nadal energooszczędny, a mieszkańcy nie narzekali na bóle głowy i złe samopoczucie.
Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie
Strop nad parterem
Niemal wszystkie domy jednorodzinne w Polsce są piętrowe – zwykle z użytkowym poddaszem. Oznacza to, że w budynkach jest przynajmniej jeden strop oraz schody. To dość specyficzne elementy budowlane, które można wykonać z wielu materiałów i w różny sposób. Często mają znaczący wpływ na wystrój wnętrz i dlatego czasami warto się zastanowić nad ewentualną zmianą konstrukcji.
Strop nad parterem
Konstrukcja dachu
Z pozoru dach, to tylko osłona budynku i jego mieszkańców przed kaprysami aury. Ale nie u nas – polskie dachy, to często rozbudowane i wybujałe konstrukcje, a także różnorodność barw i gatunków pokryć, słowem – obraz naszego indywidualizmu i wielkiej potrzeby odróżnienia się od sąsiada. Ponieważ dach jest w architekturze budynku elementem dominującym, a w kosztorysie budowy – potężną pozycją, warto dobrze przemyśleć jego formę i technologię wykonania.
Konstrukcja dachu
Pokrycia dachowe
Wilgoć, przecieki w dachu, niepoprawnie funkcjonujące pokrycie – to najczęściej rezultat źle dobranego lub wykonanego podłoża pod pokrycie.
Pokrycia dachowe
Systemy rynnowe
Duże znaczenie ma profesjonalny dobór systemu, następnie trzeba zwrócić uwagę na poprawność montażu. Równie ważny jest sposób odprowadzania wody deszczowej – dostosowany m.in. do warunków gruntowych wokół domu. W trakcie użytkowania systemu rynnowego należy zwrócić uwagę, czy nie powinno się wyposażyć go w dodatkowe elementy, np. kable grzejne.
Systemy rynnowe
Kominki
W czasach wciąż drożejącej energii warto pomyśleć o więcej niż jednym, możliwie tanim źródle ciepła dla domu. W tej roli doskonale sprawdza się kominek. Rozpatrzmy plusy i minusy wszelkich możliwych wariantów zastosowania kominka jako drugiego źródła ogrzewania. Nie wszystkie kombinacje są sensowne.
Kominki
Źródło górne - jakie wybrać?
Źródło górne grzeje pomieszczenia. To podłogówka, grzejniki lub jedno i drugie. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją c.o. o niskich temperaturach, czyli z podłogówką.
Źródło górne - jakie wybrać?
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz