Posadzki

Posadzki
Powierzchnia podłóg domu to cały jego metraż. Czyli niemała powierzchnia w dużym stopniu oddziałująca na wystrój całego wnętrza. Najlepiej gdy jest neutralnym tłem dla mebli i stabilną podstawą dla stóp.

Posadzki
(fot. Quick Step)
Podłoga traktowana jest w procesie wykańczania i wystroju wnętrz jako podstawa. Musi być bezpieczna i solidna. To na nią najpierw pada wzrok osób wchodzących do wnętrza, dopiero potem patrzą na ściany i meble. Dlatego bardzo ważny jest sposób jej wykończenia, współgrający ze stylem przyszłej aranżacji.

 

Wykończenie podłóg powinno być trwałe i dość neutralne, ma nam bowiem służyć dziesiątki lat i pasować do znacznie częściej zmieniającej się kolorystyki ścian, zasłon czy mebli. To pierwsze podstawowe założenie, ale powinniśmy zadać sobie znacznie więcej pytań i udzielić przemyślanych odpowiedzi, zanim wyruszymy na zakupy, by nie popełnić naprawdę kosztownych błędów. Zrywanie ułożonej posadzki to zniszczony bezpowrotnie materiał i podwójne koszty robocizny.

Solidne i ładne, czyli jakie?

Odporne na rysy
W zależności od intensywności użytkowania pomieszczeń materiał wykończeniowy na posadzki musi być odporny na rysy i ścieranie. Dlatego przed wyborem odpowiedniego materiału musimy odpowiedzieć na kilka istotnych pytań: Czy będziemy chodzić w domu tylko w miękkich kapciach, czy potrzebujemy stref, w których będziemy chodzić w butach? Czy będziemy przyjmować wielu gości i gdzie będą spędzać czas: na kanapie w salonie, czy przy stole w jadalni, a może będą tańczyć? Czy nasze dzieci odwiedzają koledzy i wędrują do ich pokojów? Czy wracając z ogrodu lub tarasu, będziemy przechodzić przez salon? A wnosząc torby z zakupami do kuchni, nie zdjąwszy obuwia, wędrować z garażu przez hol czy może z wiatrołapu przez salon?

 

Wszędzie tam, gdzie posadzka będzie intensywnie eksploatowana, należy ułożyć materiały o wysokiej odporności na ścieranie i łatwe do utrzymania w czystości: kamień, gres lub płytki ceramiczne.

 

Warto również zastanowić się, czy w domu będą mieszkać zwierzęta? Jakie będą mieć przywileje, czy będą wędrować po całym domu, czy tylko np. na parterze? Czy zawsze po powrocie z ogrodu czy ze spaceru będziemy konsekwentnie wycierać im łapy? Duży pies z ostrymi pazurami może szybko porysować parkiet, a zapachu kociego moczu wchłoniętego w deski podłogi nigdy nie usuniemy, nawet po cyklinowaniu. W domu, w którym mieszkają zwierzaki, najlepszym rozwiązaniem jest podłoga ceramiczna, gres lub kamień, ale pod warunkiem, że nie będzie zbyt śliska, by pupilom nie rozjeżdżały się łapy.

 

Gładkie lub fakturowe
Od tego, jaką powierzchnię będzie miała posadzka, zależy to czy będzie wymagała częstego i czasochłonnego mycia oraz to, czy będzie śliska.

 

W ryflowanych płytkach czy głębokich rysach w postarzanych kaflach będzie gromadził się brud, który trudno usunąć.

 

Na gładkich i w dodatku bardzo jasnych kaflach przy wejściu do domu piach i błoto będą bardziej widoczne niż na kaflach ciemniejszych o fakturze np. „rozlanej wody”. Natomiast na polerowanym gresie widać będzie każdy włos i najmniejszą nawet plamkę.

 

Trzeba pamiętać, że gładkie, polerowane posadzki z kamienia, gresu czy płytek ceramicznych są śliskie, szczególnie gdy są mokre. Bezwzględnie nie należy układać gładkich polerowanych posadzek przy wejściu do domu, wnoszone na butach błoto i woda mogą bowiem stać się przyczyną niebezpiecznych poślizgnięć, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych lub mniej sprawnych oraz dla biegających po domu małych dzieci.

 

Tło czy pierwsze skrzypce
Jeśli posadzka ma być tłem, musi być neutralna i stonowana. Jeśli ma stanowić główny element dekoracyjny i chcemy ją wyeksponować, to warto pamiętać, by nie zastawiać jej dużą liczbą mebli, a te niezbędne podporządkować do niej kolorem, fakturą i ozdobnymi detalami. Posadzka powinna bowiem być spójna stylistycznie z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, np. ukochanymi meblami, których nie chcemy zmienić. Kanapę po babci można ostatecznie obić nową tkaniną, ale serwantka lub kredens „w orzechu” nie zmienią się w meble jesionowe.

 

Tonacja ciepła czy chłodna
Radzę bardzo pilnować tonacji, bo nigdy nie zagra dobrze pomieszanie elementów w kolorach chłodnych i ciepłych. Bukowe meble nie będą harmonijnie się prezentowały na dębowym parkiecie.

 

Takie jak okna i drzwi
Warto zastanowić się, czy gatunek drewna naszej posadzki będzie taki sam jak drewniane okna i drzwi? Jeśli okna są białe (najpopularniejsze z PVC lub drewniane malowane), to nie mamy kłopotu. By uzyskać szlachetny wystrój wnętrza, najbezpieczniej jest stosować jak najmniej różnych gatunków drewna.

 

Ewa Milbert, architekt wnętrz

Pełny artykuł w PDF: Posadzki

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom to nie muzeum
Myślałem, że starą książeczkę mieszkaniową przyjdzie mi zostawić dla przyszłych pokoleń na pamiątkę – wspomina Marek Krokos. – Pewnego dnia dowiedziałem się jednak, że Urząd Gminy Biała Podlaska ogłosił przetarg na działki budowlane w Sławacinku Starym. Przetarg ograniczony, gdyż obejmował posiadaczy pozornie bezużytecznych już książeczek.
Dom to nie muzeum
Taras na gruncie
Tarasy na gruncie poddawane są przez cały czas niszczącym wpływom zmian temperatury i zawilgocenia, dlatego często już po kilku latach użytkowania wymagają napraw lub remontów. Uszkodzeniom łatwo ulegają tarasy betonowe pokryte płytkami ceramicznymi.
Taras na gruncie
Wanna czy brodzik?
Pytanie czytelnika: Kupiłem nowe mieszkanie w bloku i właśnie jestem na etapie urządzania łazienki. Z początku myślałem, aby wstawić do niej niewielką wannę, ale teraz mam coraz więcej wątpliwości. Prowadzę szybki tryb życia, w związku z czym nie wiem, czy znajdę czas na wylegiwanie się w puszystej pianie.
Wanna czy brodzik?
Oczyszczalnia czy szambo?
Pytanie czytelnika Kupiłem niedawno 1000-metrową działkę z domem 100 m2. Na wiosnę startuję z jego modernizacją. I przede wszystkim muszę rozwiązać problem ścieków, nie wiem tylko, co wybrać – szambo czy oczyszczalnię?
Oczyszczalnia czy szambo?
Baseny
Ładny i solidnie wykonany basen dodaje prestiżu i zapewnia atrakcyjny relaks, pod warunkiem jednak, że jego utrzymanie w stałej gotowości nie będzie zbyt pracochłonne. A do tego potrzebne są zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy.
Baseny
Gleba a rośliny w ogrodzie
Gleba w ogrodzie może być różna. Piaszczysta lub gliniasta zwykle nie wzbudza zachwytu. Pamiętajmy jednak, że nie ma złej gleby, trzeba tylko odpowiednio do niej dobrać rośliny, a słabe podłoże uzdatnić.
Gleba a rośliny w ogrodzie
Cała prawda o świadectwach energetycznych
Wymóg sporządzania świadectwa energetycznego obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku na podstawie przepisów Prawa Budowlanego zamieszczonych w Dz. Ust. nr 191 z 2007 roku i wynika z dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego w zakresie charakterystyk energetycznych budynków.
Cała prawda o świadectwach energetycznych
Badanie stanu prawnego
W tym miesiącu kończymy cykl artykułów poświęconych badaniu stanu nieruchomości. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Czytelnikom uniknąć wielu przykrych niespodzianek.
Badanie stanu prawnego
Kolektory słoneczne
Energia ze źródeł konwencjonalnych jest i będzie coraz droższa, a zanieczyszczenia powstające podczas jej wytwarzania szkodzą środowisku. Jednym ze sposobów na te problemy są kolektory słoneczne – najczystsze źródło energii.
Kolektory słoneczne
Odkurzanie centralne
Dlaczego warto mieć odkurzacz centralny? Przede wszystkim dla-tego, że wydmuchuje powietrze na zew-nątrz budynku. Dzięki temu sprzątanie nie powoduje unoszenia się kurzu i nie napełnia domu przykrym zapachem. A są jeszcze inne korzyści...
Odkurzanie centralne
Dom to nie muzeum
Myślałem, że starą książeczkę mieszkaniową przyjdzie mi zostawić dla przyszłych pokoleń na pamiątkę – wspomina Marek Krokos. – Pewnego dnia dowiedziałem się jednak, że Urząd Gminy Biała Podlaska ogłosił przetarg na działki budowlane w Sławacinku Starym. Przetarg ograniczony, gdyż obejmował posiadaczy pozornie bezużytecznych już książeczek.
Dom to nie muzeum
Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie
Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez świeżego powietrza nie da się żyć w szczelnym budynku, ale już niewiele osób potrafi powiedzieć jak zapewnić właściwą wymianę powietrza w takim domu, aby był on nadal energooszczędny, a mieszkańcy nie narzekali na bóle głowy i złe samopoczucie.
Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie
Strop nad parterem
Niemal wszystkie domy jednorodzinne w Polsce są piętrowe – zwykle z użytkowym poddaszem. Oznacza to, że w budynkach jest przynajmniej jeden strop oraz schody. To dość specyficzne elementy budowlane, które można wykonać z wielu materiałów i w różny sposób. Często mają znaczący wpływ na wystrój wnętrz i dlatego czasami warto się zastanowić nad ewentualną zmianą konstrukcji.
Strop nad parterem
Ściany działowe
We współczesnych domach jednorodzinnych wykonuje się dwa rodzaje ścian działowych – murowane lub szkieletowe. Każda z tych konstrukcji ma oczywiście zalety i wady. Trzeba jeszcze pamiętać, że jest wiele czynników mających wpływ na ich cechy. O wyborze decyduje zwykle projektant, ale inwestor może wprowadzać pewne zmiany. W końcu rodzaj ścian działowych ma spory wpływ na wykończenie wnętrz.
Ściany działowe
Konstrukcja dachu
Z pozoru dach, to tylko osłona budynku i jego mieszkańców przed kaprysami aury. Ale nie u nas – polskie dachy, to często rozbudowane i wybujałe konstrukcje, a także różnorodność barw i gatunków pokryć, słowem – obraz naszego indywidualizmu i wielkiej potrzeby odróżnienia się od sąsiada. Ponieważ dach jest w architekturze budynku elementem dominującym, a w kosztorysie budowy – potężną pozycją, warto dobrze przemyśleć jego formę i technologię wykonania.
Konstrukcja dachu
Pokrycia dachowe
Wilgoć, przecieki w dachu, niepoprawnie funkcjonujące pokrycie – to najczęściej rezultat źle dobranego lub wykonanego podłoża pod pokrycie.
Pokrycia dachowe
Systemy rynnowe
Duże znaczenie ma profesjonalny dobór systemu, następnie trzeba zwrócić uwagę na poprawność montażu. Równie ważny jest sposób odprowadzania wody deszczowej – dostosowany m.in. do warunków gruntowych wokół domu. W trakcie użytkowania systemu rynnowego należy zwrócić uwagę, czy nie powinno się wyposażyć go w dodatkowe elementy, np. kable grzejne.
Systemy rynnowe
Kominki
W czasach wciąż drożejącej energii warto pomyśleć o więcej niż jednym, możliwie tanim źródle ciepła dla domu. W tej roli doskonale sprawdza się kominek. Rozpatrzmy plusy i minusy wszelkich możliwych wariantów zastosowania kominka jako drugiego źródła ogrzewania. Nie wszystkie kombinacje są sensowne.
Kominki
Źródło górne - jakie wybrać?
Źródło górne grzeje pomieszczenia. To podłogówka, grzejniki lub jedno i drugie. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją c.o. o niskich temperaturach, czyli z podłogówką.
Źródło górne - jakie wybrać?
Najnowsze wydanie