Dom to nie muzeum

Dom to nie muzeum
Myślałem, że starą książeczkę mieszkaniową przyjdzie mi zostawić dla przyszłych pokoleń na pamiątkę – wspomina Marek Krokos. – Pewnego dnia dowiedziałem się jednak, że Urząd Gminy Biała Podlaska ogłosił przetarg na działki budowlane w Sławacinku Starym. Przetarg ograniczony, gdyż obejmował posiadaczy pozornie bezużytecznych już książeczek.
Pojechaliśmy z żoną zobaczyć owe działki i bardzo szybko doszliśmy do wniosku, że to miejsce po prostu nam pasuje. Z jednej strony byliśmy właściwie jeszcze w obrębie miasta, bo od centrum dzieliło nas jakieś 3,5 kilometra. Z drugiej... to już prawie wieś. Inne powietrze, inny klimat.

Dom to nie muzeum
Marek Krokos od 10 lat jest dyrektorem regionu północno-wschodniego firmy Termo Organika – wiodącego producenta izolacji z polistyrenu spienionego.

 

Żona, córki i ja mieszkamy w tym domu na obrzeżach Białej Podlaskiej od siedmiu lat – mówi. – Bardzo ważnym domownikiem jest także jamnik o imieniu Dyzma. Do niedawna była z nami jeszcze pięcioletnia suka Basta rasy malamut alaskan, ale komplikacje po ukąszeniu kleszcza okazały się dla niej zabójcze.

Zanim powstał dom

Żonę poznałem w Lublinie na studiach. Renata zgłębiała tajniki ekonomii, a ja chemii – mówi dyrektor Krokos. – Ślub wzięliśmy w czasie studiów i wtedy też urodziły się nasze córki, Katarzyna i Aleksandra. Po odebraniu dyplomów przenieśliśmy się najpierw w moje strony, to znaczy w okolice Sokółki. Pół roku później żona dostała jednak atrakcyjną propozycję pracy w rodzinnej Białej Podlaskiej i w ten sposób los ostatecznie zdecydował, gdzie zamieszkamy. Do branży budowlanej także trafiłem przez przypadek.

 

Kiedy byłem na studiach, planowałem karierę w policji, a konkretnie w kryminalistyce. Nawet specjalizację, a więc chromatografię wybierałem pod tym kątem. Niestety tuż przed naborem do policji miałem wypadek samochodowy i na testach sprawnościowych raczej nie mogłem się wykazać. Musiałem więc poszukać czegoś innego. Byłem między innymi dyrektorem do spraw marketingu, aż wreszcie w listopadzie 1998 roku trafiłem do Termo Organiki.

 

Kiedy Renata i Marek kupili działkę, nadszedł czas wyboru projektu. Byli zgodni co do tego, że przyszły dom musi być wzniesiony w zgodzie z naturą oraz że w jego centralnym punkcie powinien stanąć kominek.

 

Kiedy przyszedł czas na wybór projektu, postanowiliśmy, iż będziemy przeglądać katalogi osobno – podkreśla Marek Krokos. – Chodziło nam o to, aby nie sugerować sobie wzajemnie żadnych rozwiązań i dokonać naprawdę wolnego wyboru. Przerzuciliśmy półtora tysiąca projektów i... okazało się, że jesteśmy doskonale dobranym małżeństwem, bo spodobał się nam ten sam budynek. Oczywiście bardzo szybko zaczęliśmy wprowadzać do niego różne większe i mniejsze modyfikacje, ale zasadnicza bryła i rozkład pomieszczeń pozostały niezmienione. Znając swoje zamiłowanie do majsterkowania oraz pasje: kulinarną i wędkarską, doszedłem na przykład do wniosku, iż koniecznie muszę wygospodarować dla siebie jakiś azyl-pracownię. W ten sposób projekt bez piwnicy zamienił się na projekt z piwnicą.

 

Renata i Marek planowali początkowo, że podziemna kondygnacja znajdzie się tylko pod częścią mieszkalną domu. Po zastanowieniu dodali jednak drugi, podziemny garaż, do którego wjeżdża się od strony ogrodu.

Tajemnica piwnicy

Nie ukrywam, że piwnica to spory wydatek... Cieszę się jednak, że powstała – stwierdza pan domu. – Z jednej strony jest to dodatkowa powierzchnia i łatwiej pomieścić się ze wszystkimi dobrami, w które człowiek obrasta z upływem lat, z drugiej... kiedy budowałem ten dom w 2001 roku, marzyłem o wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Niestety nie było nas wówczas stać na taki wydatek. Aby osiąg­nąć podobne efekty, można jednak wykonać prosty GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła. W naszym domu taką rolę pełni piwnica! Jest ona rozszczelniona, co oznacza lekkie uchylenie wszystkich okienek.

 

W połączeniu ze szczelnymi oknami na wyższych kondygnacjach oraz wentylacją grawitacyjną, taki system sprawdza się doskonale. Zimą mroźne powietrze zasysane do piwnicy z zewnątrz ma temperaturę ujemną, a tu w okolicach Białej Podlaskiej potrafi solidnie przymrozić. Dobrze zaizolowana podziemna kondygnacja działa wówczas jak klasyczny GWC i sprawia, że powietrze dostarczane do części mieszkalnej jest już podgrzane do temperatury około 5°C! W kilku miejscach domu, na przykład tuż przy kominku, znajdują się wyloty rur, którymi jest ono dostarczane. W okresie upałów powietrze jest z kolei schładzane, a jego obieg jest dodatkowo wspomagany przez znajdujący się w piwnicy wentylator.

 

Latem dobrze zaizolowany dom prawie się nie nagrzewa. Jeśli jest w nim zbyt chłodno, wystarczy uchylić nieco okna i wpuścić tyle ciepłego powietrza, ile potrzeba. To oczywiście sytuacja modelowa.

 

Kiedy jednak w domu mieszkają dwie nastolatki... One bardzo często „zapominają” o zamknięciu drzwi na taras i w domu po jakimś czasie robi się upalnie – mówi Marek. – Wówczas piwniczny GWC jest niezastąpiony. Trzeba tylko uchylić okna połaciowe i włączyć wentylator w piwnicy. Wystarczy kwadrans i gorące powietrze zostaje wypchnięte przez okna dachowe, a jego miejsce zajmuje chłodne powietrze z podziemnej kondygnacji.

 

Mówiąc o kosztach wykonania piwnicy, warto pamiętać, że dzięki nowoczesnym materiałom można je w poważnym stopniu zredukować. Jeszcze do niedawna mur piwniczny wykonywano przeważnie jako ścianę trójwarstwową. Hydroizolacja, a więc kluczowa jej część, znajdowała się w bezpośrednim kontakcie z gruntem.

 

Obecnie, dzięki takim produktom izolacyjnym jak styropian „Silver Fundament”, można budować mur z odwróconym układem warstw, podobnie jak na dachach zielonych – podkreśla dyrektor Krokos. – Hydroizolacja na bazie wodorozcieńczalnych bitumów znajduje się wówczas na ścianie fundamentowej z bloczków betonowych i zakryta jest wspomnianymi płytami ze spienionego polistyrenu. Płyty wystające ponad poziom gruntu mocuje się dodatkowo do ściany kołkami, następnie pokrywa warstwą kleju, zatapia siatkę i po zagruntowaniu można przykleić płytki elewacyjne. Taki system jest znacznie tańszy od ściany trójwarstwowej. Mniej wydaje się zarówno na materiały, jak i na wykonawstwo.

 

Marek Żelkowski
Zdjęcia: DEMASTUDIO

Pełny artykuł w PDF: Dom to nie muzeum

Pozostałe artykuły z tego numeru
Taras na gruncie
Tarasy na gruncie poddawane są przez cały czas niszczącym wpływom zmian temperatury i zawilgocenia, dlatego często już po kilku latach użytkowania wymagają napraw lub remontów. Uszkodzeniom łatwo ulegają tarasy betonowe pokryte płytkami ceramicznymi.
Taras na gruncie
Wanna czy brodzik?
Pytanie czytelnika: Kupiłem nowe mieszkanie w bloku i właśnie jestem na etapie urządzania łazienki. Z początku myślałem, aby wstawić do niej niewielką wannę, ale teraz mam coraz więcej wątpliwości. Prowadzę szybki tryb życia, w związku z czym nie wiem, czy znajdę czas na wylegiwanie się w puszystej pianie.
Wanna czy brodzik?
Oczyszczalnia czy szambo?
Pytanie czytelnika Kupiłem niedawno 1000-metrową działkę z domem 100 m2. Na wiosnę startuję z jego modernizacją. I przede wszystkim muszę rozwiązać problem ścieków, nie wiem tylko, co wybrać – szambo czy oczyszczalnię?
Oczyszczalnia czy szambo?
Posadzki
Powierzchnia podłóg domu to cały jego metraż. Czyli niemała powierzchnia w dużym stopniu oddziałująca na wystrój całego wnętrza. Najlepiej gdy jest neutralnym tłem dla mebli i stabilną podstawą dla stóp.
Posadzki
Baseny
Ładny i solidnie wykonany basen dodaje prestiżu i zapewnia atrakcyjny relaks, pod warunkiem jednak, że jego utrzymanie w stałej gotowości nie będzie zbyt pracochłonne. A do tego potrzebne są zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy.
Baseny
Gleba a rośliny w ogrodzie
Gleba w ogrodzie może być różna. Piaszczysta lub gliniasta zwykle nie wzbudza zachwytu. Pamiętajmy jednak, że nie ma złej gleby, trzeba tylko odpowiednio do niej dobrać rośliny, a słabe podłoże uzdatnić.
Gleba a rośliny w ogrodzie
Cała prawda o świadectwach energetycznych
Wymóg sporządzania świadectwa energetycznego obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku na podstawie przepisów Prawa Budowlanego zamieszczonych w Dz. Ust. nr 191 z 2007 roku i wynika z dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego w zakresie charakterystyk energetycznych budynków.
Cała prawda o świadectwach energetycznych
Badanie stanu prawnego
W tym miesiącu kończymy cykl artykułów poświęconych badaniu stanu nieruchomości. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Czytelnikom uniknąć wielu przykrych niespodzianek.
Badanie stanu prawnego
Kolektory słoneczne
Energia ze źródeł konwencjonalnych jest i będzie coraz droższa, a zanieczyszczenia powstające podczas jej wytwarzania szkodzą środowisku. Jednym ze sposobów na te problemy są kolektory słoneczne – najczystsze źródło energii.
Kolektory słoneczne
Odkurzanie centralne
Dlaczego warto mieć odkurzacz centralny? Przede wszystkim dla-tego, że wydmuchuje powietrze na zew-nątrz budynku. Dzięki temu sprzątanie nie powoduje unoszenia się kurzu i nie napełnia domu przykrym zapachem. A są jeszcze inne korzyści...
Odkurzanie centralne
Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie
Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez świeżego powietrza nie da się żyć w szczelnym budynku, ale już niewiele osób potrafi powiedzieć jak zapewnić właściwą wymianę powietrza w takim domu, aby był on nadal energooszczędny, a mieszkańcy nie narzekali na bóle głowy i złe samopoczucie.
Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie
Strop nad parterem
Niemal wszystkie domy jednorodzinne w Polsce są piętrowe – zwykle z użytkowym poddaszem. Oznacza to, że w budynkach jest przynajmniej jeden strop oraz schody. To dość specyficzne elementy budowlane, które można wykonać z wielu materiałów i w różny sposób. Często mają znaczący wpływ na wystrój wnętrz i dlatego czasami warto się zastanowić nad ewentualną zmianą konstrukcji.
Strop nad parterem
Ściany działowe
We współczesnych domach jednorodzinnych wykonuje się dwa rodzaje ścian działowych – murowane lub szkieletowe. Każda z tych konstrukcji ma oczywiście zalety i wady. Trzeba jeszcze pamiętać, że jest wiele czynników mających wpływ na ich cechy. O wyborze decyduje zwykle projektant, ale inwestor może wprowadzać pewne zmiany. W końcu rodzaj ścian działowych ma spory wpływ na wykończenie wnętrz.
Ściany działowe
Konstrukcja dachu
Z pozoru dach, to tylko osłona budynku i jego mieszkańców przed kaprysami aury. Ale nie u nas – polskie dachy, to często rozbudowane i wybujałe konstrukcje, a także różnorodność barw i gatunków pokryć, słowem – obraz naszego indywidualizmu i wielkiej potrzeby odróżnienia się od sąsiada. Ponieważ dach jest w architekturze budynku elementem dominującym, a w kosztorysie budowy – potężną pozycją, warto dobrze przemyśleć jego formę i technologię wykonania.
Konstrukcja dachu
Pokrycia dachowe
Wilgoć, przecieki w dachu, niepoprawnie funkcjonujące pokrycie – to najczęściej rezultat źle dobranego lub wykonanego podłoża pod pokrycie.
Pokrycia dachowe
Systemy rynnowe
Duże znaczenie ma profesjonalny dobór systemu, następnie trzeba zwrócić uwagę na poprawność montażu. Równie ważny jest sposób odprowadzania wody deszczowej – dostosowany m.in. do warunków gruntowych wokół domu. W trakcie użytkowania systemu rynnowego należy zwrócić uwagę, czy nie powinno się wyposażyć go w dodatkowe elementy, np. kable grzejne.
Systemy rynnowe
Kominki
W czasach wciąż drożejącej energii warto pomyśleć o więcej niż jednym, możliwie tanim źródle ciepła dla domu. W tej roli doskonale sprawdza się kominek. Rozpatrzmy plusy i minusy wszelkich możliwych wariantów zastosowania kominka jako drugiego źródła ogrzewania. Nie wszystkie kombinacje są sensowne.
Kominki
Źródło górne - jakie wybrać?
Źródło górne grzeje pomieszczenia. To podłogówka, grzejniki lub jedno i drugie. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją c.o. o niskich temperaturach, czyli z podłogówką.
Źródło górne - jakie wybrać?
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz