Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2009
Baseny
Ładny i solidnie wykonany basen dodaje prestiżu i zapewnia atrakcyjny relaks, pod warunkiem jednak, że jego utrzymanie w stałej gotowości nie będzie zbyt pracochłonne. A do tego potrzebne są zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy.

Baseny
(fot. Basen Pool Świta)
Jeśli planujemy wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby cieszyć się basenem we własnym ogrodzie, powinniśmy się do tej inwestycji dobrze przygotować. Jakimi dysponujemy środkami i co jest dla nas ważne? Czy to, by był trwały przez wiele lat? Czy ma być wkopany w grunt? Czy chcielibyśmy basen o lżejszej konstrukcji postawiony latem na ziemi, a zimą chowany? Czy będziemy się w nim tylko kąpać i relaksować, czy też zależy nam na wygodnym pływaniu? Jakie chcielibyśmy mieć wykończenie basenu – płytki, laminat, folia? Na jakich udogodnieniach szczególnie nam zależy – wygodne schody, reflektory, zadaszenia?
Na rynku oferowane są liczne modele basenów z różnych materiałów.

Najlepsze miejsce

Basen powinno się usytuować blisko domu, aby łatwo było doprowadzić do niego instalację wodociągową i elektryczną. Miejsce powinno być zaciszne i słoneczne, z daleka od drzew, których liście i igły mogłyby zanieczyszczać wodę.

 

Jeśli basen ma być wkopany w grunt, należy się upewnić, czy w wybranym miejscu nie ma korzeni drzew lub czy nie przebiegają tamtędy instalacje podziemne.

 

O pomoc w ustaleniu najlepszego miejsca warto się zwrócić do firmy sprzedającej baseny: specjalista uwzględni też nośność gruntu, poziom wód gruntowych oraz rodzaj gleby.

Wielkość i kształt

Z członkami rodziny warto ustalić, jak chcą korzystać z basenu: czy ma to być miejsce jedynie do wspólnych kąpieli i ochłody latem czy też do pływania sportowego? A może nawet do skoków do wody?

 

Standardowe przydomowe baseny mają wymiary 4 × 8 m i głębokość 1,5 m – wystarczające do kąpieli rekreacyjnej. Baseny o wymiarach 5 × 10 m są wygodniejsze do pływania, ale dużo droższe, zarówno w budowie, jak i eksploatacji – utrzymanie ich kosztuje ok. 50% więcej niż tych mniejszych. Basen do skoków z trampoliny musi mieć głębokość od 1,8 m do 2,7 m.

 

Kształt niecki może być dowolny, ale warto pamiętać, że standardowe, czyli prostokątne, owalne, ósemkowe oraz w kształcie koła są dużo tańsze od nieregularnych.

Z czego niecka

Baseny budowane metodą tradycyjną mają nieckę żelbetową monolityczną. Elementy niecki betonuje się w deskowaniu tradycyjnym, rozbieralnym lub tzw. traconym, czyli pozostawianym w gruncie po związaniu betonu (takiego deskowania się nie rozbiera). Basenowi budowanemu tą metodą łatwo nadać dowolny kształt. Monolityczna niecka żelbetowa jest najtrwalsza, ale jednocześnie najdroższa. Ściany basenu można też zbudować z bloczków betonowych. Nieckę wykańcza się płytkami ceramicznymi, laminatem lub folią.

 

Jeśli decyzja o postawieniu basenu zapadła w trakcie budowy domu, nieckę może wybudować ekipa wznosząca budynek: dzięki temu znacznie ograniczy się koszty budowy basenu.

 

Na rynku dostępne są również baseny o kon-strukcji niecki w szalunku aktywnym z polipropylenu z kompaktową grupą urządzeń zwaną grupą filtrującą. Szalunek aktywny to moduł o wysokości 120 cm i szerokości 25 cm z zamocowaną na górze listwą do mocowania folii. Zmontowane panele długości od 0,5 do 2 m, proste lub zaokrąglone, dostarcza się bezpośrednio na miejsce budowy i składa z nich nieckę basenu. Po ułożeniu zbrojenia ścian i dna basenu całość się betonuje.

 

Niecka basenu może być też wykonana z laminatu i wstawiona do wykopu, na którego dnie wykonana jest wylewka betonowa. Przestrzeń między wykopem a ściankami basenu wypełnia się mieszanką piasku z cementem, wsypywaną stopniowo z równoczesnym napełnianiem niecki wodą. Baseny z laminatu są odporne na promieniowanie UV i mróz. Niecka może być wykonana z jednego elementu lub złożona z kilku prefabrykatów, które łączy się na budowie.

 

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Basen

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny