Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2009

Pokrycia dachowe

Wilgoć, przecieki w dachu, niepoprawnie funkcjonujące pokrycie – to najczęściej rezultat źle dobranego lub wykonanego podłoża pod pokrycie.

Pokrycia dachowe
(fot. Röben)
Elementy znajdujące się pomiędzy więźbą dachową a pokryciem mają znaczny wpływ na poprawne funkcjonowanie całego dachu – sprawną wentylację, szczelność pokrywy, a także trwałość materiałów pokryciowych. W związku z tym tej właśnie kwestii poświęcamy najwięcej uwagi w artykule.

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne charakteryzują się niską nasiąkliwością i wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Ich angobowana, czyli powlekana glinką z dodatkami uszlachetniającymi powierzchnia sprawia, że dachówki mogą mieć różne kolory – czerwony, brązowy, zielony bądź czarny. Pokrycie z dachówki ceramicznej jest dość ciężkie – 1m2 waży 45–80 kg.

 

Najlepiej układać je na połaciach o kącie nachylenia 30–60°. Jeżeli kąt ten jest mniejszy niż 30°, podłożem pod dachówki musi być pełne deskowanie z papą. Gdy zaś kąt przekracza 60°, pojedyncze dachówki należy mocować drutem lub gwoździami.

Dachówki cementowe

Bardzo podobnymi właściwościami charakteryzują się dachówki cementowe, powstające z mieszaniny cementu, piasku oraz wody. Różnorodne kolory dachówek cementowych uzyskuje się dzięki dodaniu do masy pigmentów. 1 m2 pokrycia z dachówek cementowych waży 35–50 kg/m2. Dachówki cementowe najlepiej sprawdzają się na dachach o nachyleniu 35–45°, przy innym nachyleniu połaci należy postępować tak, jak w przypadku dachówek ceramicznych.

Pokrycia z blachy

Blachy stosowane jako pokrycie dachu mogą być profilowane (blacha trapezowa lub falista, blachodachówki) lub płaskie. Pokrycie z tego materiału musi być przede wszystkim odporne na korozję, dlatego dużą wagę przypisuje się powłokom zabezpieczającym blachę; zastosowanie znajdują tu: cynk, alucynk, plastizol, pural, PVDF, posypki mineralne bądź żywica akrylowa.

 

Blachy płaskie można układać na dachach o małym kącie nachylenia (do 5°), profilowane zaś też na tych o większym spadku (od 14°).

 

Nie warto jednak stosować blachy o standardowych wymiarach na dachach o skomplikowanej bryle – z dużą ilością załamań, lukarn czy wolich oczek, ponieważ wiąże się to z dużą liczbą odpadów, a to podnosi koszt dachu.
Uwaga! Wiele firm oferuje wykonanie blachy pod konkretny wymiar, co pozwala wyeliminować odpady.

 

Do najczęściej wybieranych pokryć z blachy zaliczają się wytłaczane blachy powlekane, tzw. blachodachówki, które po ułożeniu przypominają pokrycie z dachówek.

 

Zbigniew Buczek Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Pokrycia dachowe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!