Wymóg sporządzania świadectwa energetycznego obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku na podstawie przepisów Prawa Budowlanego zamieszczonych w Dz. Ust. nr 191 z 2007 roku i wynika z dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego w zakresie charakterystyk energetycznych budynków.
Jakie przepisy prawne regulują wymagania dotyczące wystawiania świadectw energetycznych budynków?
Wymóg sporządzania świadectwa energetycznego obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku na podstawie przepisów Prawa Budowlanego zamieszczonych w Dz. Ust. nr 191 z 2007 roku i wynika z dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego w zakresie charakterystyk energetycznych budynków. W ustawie tej określono m.in. rodzaje obiektów, których ten przepis dotyczy, krąg osób uprawnionych do wydawania takich świadectw oraz sposób uzyskiwania uprawnień. Natomiast szczegółową metodykę sporządzania świadectw określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku opublikowane w Dz. Ust. nr 201.
Jakich obiektów dotyczy wymóg sporządzenia takiego świadectwa?
Zgodnie z przepisami obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego dotyczy budynków oddawanych do użytkowania (nowych lub po modernizacji) oraz przeznaczonych do sprzedaży lub najmu. Obowiązek ten nie dotyczy budynków: – przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż przez 2 lata, – mieszkalnych wykorzystywanych nie dłużej niż 4 miesiące w roku, – wolno stojących o powierzchni poniżej 50 m2, – zabytkowych, – niemieszkalnych, służących gospodarce rolnej, – przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2 rok.
Jakie są konsekwencje braku świadectwa energetycznego?
Praktycznie konieczność posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy ubiegamy się o pozwolenie na użytkowanie budynku lub składamy zawiadomienie o zakończeniu budowy. Wtedy do innych wymaganych dokumentów należy dołączyć świadectwo energetyczne. Natomiast w przypadku sprzedaży czy najmu budynku lub lokalu prawo nie przewiduje żadnych sankcji za brak świadectwa i nie stanowi to przeszkody w dokonaniu transakcji. Notariusz nie może więc odmówić sporządzenia aktu sprzedaży, gdy budynek nie ma świadectwa energetycznego. Jednak z przepisów Prawa Budowlanego wynika, że brak świadectwa jest wadą fizyczną budynku i w świetle przepisów Kodeksu Cywilnego może stanowić podstawę do ewentualnego dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi. Dlatego w celu uniknięcia w przyszłości sporów z tego tytułu, w akcie sprzedaży powinna znaleźć się klauzula o akceptacji przez kupującego braku świadectwa.
inspektor nadzoru inwestorskiego
Redakcja BudujemyDom
Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2009