Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2007
Pogrzewacze wody
Ciepła woda o każdej porze dnia i nocy, i to tyle, ile potrzeba. Mieszkańcy domów jednorodzinnych wiedzą, że nie jest prosto zapewnić takie możliwości. A już na pewno nie jest tanio... A może jednak jest inaczej? Czy można kupić dobry i niedrogi podgrzewacz? Jakie cechy są najważniejsze dla użytkowników? Czy lepsze...

Ciepła woda o każdej porze dnia i nocy, i to tyle, ile potrzeba. Mieszkańcy domów jednorodzinnych wiedzą, że nie jest prosto zapewnić takie możliwości. A już na pewno nie jest tanio... A może jednak jest inaczej?

 

Czy można kupić dobry i niedrogi podgrzewacz? Jakie cechy są najważniejsze dla użytkowników? Czy lepsze jest urządzenie gazowe, czy elektryczne? A co z bezpieczeństwem użytkowania? Jakie urządzenie wybrać, żeby nie uczyć się na błędach i nie przepłacać?

Od czego zacząć?

Warto się zastanowić, czym będziemy podgrzewać wodę – prądem czy gazem; są również podgrzewacze na paliwa stałe i olej opałowy, ale ze względu na kłopotliwość użytkowania nie cieszą się one popularnością.

 

Wybór paliwa zależy zazwyczaj od dostępu do sieci gazowej, sposobu ogrzewania domu oraz rozmieszczenie punktów poboru wody (zlewozmywaków, umywalek i toalet) względem siebie i ich odległości od podgrzewacza.

 

Podgrzewacz bywa niezbędny w sytuacji, gdy przybory sanitarne w łazience i toalecie podłączone są do zasobnika c.w.u. współpracującego z kotłem centralnego ogrzewania, a kuchnia jest usytuowana daleko od kotłowni. W takiej sytuacji nie warto doprowadzać do kuchni długich przewodów, bo woda szybko by w nich stygła: prostszym rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie niezależnego podgrzewacza.

 

Gdy w domu nie ma kotła, a wszystkie pomieszczenia ogrzewane są indywidualnie – prądem, wtedy na pewno niezbędny będzie podgrzewacz elektryczny. Takie samo urządzenie można zastosować w domu, w którym jest centralne ogrzewanie z nowoczesnym kotłem. Wprawdzie rozwiązanie to jest droższe inwestycyjne niż to, w którym ciepłą wodę użytkową wytwarza kocioł, jednak jest też zarazem bardziej racjonalne, bo każde z tych urządzeń będzie dobrane na swoją miarę i będzie pracowało z dużo większą sprawnością niż np. dwufunkcyjny kocioł gazowy o dużej mocy, uruchamiający się latem po każdym odkręceniu kranu z ciepłą wodą.

 

Podgrzewacze mogą być zasilane bezpośrednio, np. energią elektryczną lub gazem, albo pośrednio – wodą z kotła dwufunkcyjnego lub jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Niezależnie od paliwa, warto się zastanowić, jakie urządzenie chcemy mieć w domu – podgrzewające wodę w sposób przepływowy czy pojemnościowy? Każde ma bowiem zalety i wady.

Podgrzewacze przepływowe

Mechanizm podgrzewający wodę uruchamia się, gdy odkręcimy kran i woda zacznie przepływać przez urządzenie. Po zakręceniu kranu podgrzewanie jest automatycznie wyłączane.

 

Zalety:
 • zużywają tylko tyle energii lub gazu, ile potrzeba do ogrzania pobieranej wody
 • zajmują mało miejsca
 • podgrzana woda nie jest magazynowana, dzięki czemu nie ma w niej warunków do namnażania się szkodliwych mikroorganizmów
Wady:
 • ogrzana woda zaczyna płynąć z pewnym opóźnieniem – tym większym, im dalej od kranu znajduje się podgrzewacz. Najpierw musi spłynąć znajdująca się w rurach zimna woda. Z tego powodu zaleca się, żeby pobór wody nie był dalej niż 6 m od urządzenia.
 • urządzenie jest niewydajne, gdy obsługuje więcej niż dwa punkty poboru wody.
 • nie sprawdza się w domach, w których mieszka wiele osób – nie zapewni wtedy nawet minimalnego komfortu korzystania z ciepłej wody, chyba że zamontujemy kilka niezależnych urządzeń, ale to oznacza dużo wyższe koszty.
Aby mogły zostać uruchomione, podgrzewacze przepływowe wymagają zapewnienia minimalnego ciśnienia dopływającej do nich wody. Nie jest to wartość jednakowa dla wszystkich urządzeń, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakie ciśnienie jest w naszej domowej instalacji.

 

O komforcie korzystania z podgrzewaczy decyduje sposób regulowania temperatury wody; w przepływowych stosowana jest regulacja na dwa sposoby:
 • hydrauliczna – w elektrycznych podgrzewaczach może to być jednostopniowa lub skokowa regulacja mocy, np. dwu- lub trójstopniowa. W urządzeniach z regulacją dwustopniową, gdy pobór wody jest mały, podgrzewacz wykorzystuje połowę mocy, gdy jest duży – włącza się cała moc. W podgrzewaczach gazowych sterowanie hydrauliczne daje płynną regulację mocy zależną od poboru wody.

   

  Takie urządzenia są dość tanie, ale należy pamiętać, że komfort korzystania z nich nie jest zbyt duży – temperatura wypływającej wody zależy od wielkości strumienia i od mocy urządzenia, a mała moc to słabsze nagrzanie wody. Można kupić urządzenie większej mocy, a przy podgrzewaczu zamontować baterię termostatyczną – zabezpieczy ona przed oparzeniem, gdy niespodziewanie popłynie z kranu zbyt gorąca woda.

   

  Podgrzewacze z hydrauliczną regulacją temperatury, które obsługują kilka punktów poboru, mogą pracować z maksymalną wydajnością i ciśnieniem tylko wtedy, gdy z ciepłej wody korzysta jedna osoba. Jednak zależy to od ich mocy i strumienia przepływu.
 • elektroniczna – która umożliwia zaprogramowanie temperatury wypływającej wody, niezależnie od mocy urządzenia Podgrzewacze z taką regulacją są droższe, ale za to zapewniają oszczędność nawet 20% kosztów przygotowania c.w.u., a także – wyższy komfort korzystania z niej.

Katarzyna Olędzka, Cezary Jankowski


Pobierz wersję pdf: Pogrzewacze wody
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny