Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2007
Instalacje inteligentne
W ostatniej części porównania systemów Inteligentnego Domu opisujemy systemy najwyższej klasy: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i KNX/EIB. Wyposażone są w najnowocześniejsze funkcje, które zwykle po kilku latach stają się standardem również w prostszych systemach. Wracasz do domu. Automatycznie zapala się światło, suną w dół rolety i we wnętrzu robi się cieplej. Tak...

W ostatniej części porównania systemów Inteligentnego Domu opisujemy systemy najwyższej klasy: LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i KNX/EIB. Wyposażone są w najnowocześniejsze funkcje, które zwykle po kilku latach stają się standardem również w prostszych systemach.

 

Wracasz do domu. Automatycznie zapala się światło, suną w dół rolety i we wnętrzu robi się cieplej. Tak jak lubisz, na powitanie włącza się ulubiony program w telewizji, lub płyta z odtwarzacza CD.

 

Taka wizja zbliża nas coraz bardziej do możliwości domu Billa Gatesa, który wchodząc do pokoju może oglądać ulubiony obraz na wiszącym na ścianie monitorze plazmowym. System może też np. ściszyć telewizor, gdy zadzwoni telefon lub włączyć nagrywanie na magnetowidzie lub DVD obrazu z kamery w holu gdy pojawi się tam intruz. Może też nagrać film lub program TV, kiedy wyślemy stosowny sygnał. Przykłady można mnożyć, a zastosowania podpowiada nam wyobraźnia.

 

Opisywane systemy mają wszystkie funkcje systemów, jakie przedstawiliśmy w majowym i czerwcowym numerze „Budujemy Dom”, m.in. sceny świetlne, symulację obecności, czujki ruchu i obecności (tylko KNX/EIB ma czujki, które można ręcznie zablokować włączając lub wyłączając lampę – funkcja przydatna np. w toalecie), automatyczną regulację jasności oświetlenia (wykorzystywaną podczas pracy w pochmurne dni), integrację z alarmem z rejestracją zdarzeń, a także możliwość zapisania kopii zapasowej konfiguracji, by w razie awarii lub nieudanej zmiany parametrów szybko wgrać poprawną wersję programu.

Wielkość systemu, sposób jego instalowania i aktualizacji

Najbardziej zaawansowane technologicznie systemy można stosować w obiektach dowolnej wielkości. Dostępne w ofercie moduły rozszerzające umożliwiają sterowanie systemami nie tylko w obszernych domach, ale nawet w całych osiedlach. Komponenty systemów KNX/EIB i LONWORKS oferuje ponad 100 producentów na świecie – mamy zatem pewność, że system nie zniknie z rynku, gdy któryś z producentów zbankrutuje lub wycofa się z produkcji konkretnych urządzeń. Proste, produkowane przez pojedyncze firmy systemy opisywane w poprzednich częściach artykułu (oraz CRESTRON i LUTRON w obecnej) nie zapewniają takiego poczucia bezpieczeństwa.

 

Warunkiem poprawnej pracy opisywanych systemów jest nowoczesna (a więc w starszych domach – odpowiednio zmodyfikowana) instalacja elektryczna (wyjątkiem jest system KNX/EIB, którego urządzenia mogą komunikować się przez tradycyjną, istniejącą sieć elektryczną lub fale radiowe). Racjonalne jest zatem montowanie systemów inteligentnego domu albo podczas budowy, albo w czasie remontu domu.

 

Systemy najwyższej klasy mają tak wiele funkcji i możliwości, że do ich zaprogramowania (nie do używania) niezbędny jest już komputer (KNX/EIB można programować przez dostępne proste generatory), a ponadto – specjalistyczne oprogramowanie i duże doświadczenie. Nie zrobi tego zaprzyjaźniony elektryk ani firma z doświadczeniem w tradycyjnych instalacjach. Chcąc wyposażyć własny dom w bardzo zaawansowany system, trzeba skorzystać z usług jednej z doświadczonych firm, których jest w Polsce zaledwie kilkanaście.

 

Dzięki temu, że możliwa jest zdalna aktualizacja systemu (z wyjątkiem LUTRON-a), fachowcy nie muszą do nas przyjeżdżać, by np. zmienić na nasze życzenie konfigurację oświetlenia zewnętrznego budynku. Jeśli dom jest położony daleko od firmy wykonawczej, przydatna jest możliwość zdalnej aktualizacji systemu. Dzięki odpowiedniemu modułowi inwestor może zaoszczędzić na kosztach zmian i aktualizacji: wykonane zdalnie są znacznie tańsze niż usługa wykonana na miejscu.

 

Mariusz Szepietowski


Pobierz wersję pdf: Instalacje inteligentne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny