Duży dom to nie tylko same przyjemności, ale także pewne obowiązki… w tym uciążliwa konieczność sprzątania. A zadanie to znacząco ułatwi ukryty w ścianach system centralnego odkurzacza, który cicho i skutecznie posprząta. Nie warto zastanawiać się, czy jest to luksus, na który nas stać. Jest to luksus, którego jesteśmy warci!
Jak...
Duży dom to nie tylko same przyjemności, ale także pewne obowiązki… w tym uciążliwa konieczność sprzątania. A zadanie to znacząco ułatwi ukryty w ścianach system centralnego odkurzacza, który cicho i skutecznie posprząta. Nie warto zastanawiać się, czy jest to luksus, na który nas stać. Jest to luksus, którego jesteśmy warci!
Jak zbudowany jest i jak działa
odkurzacz centralny?
System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej – czyli właściwego odkurzacza oraz sieci rur zakończonych gniazdami przyłączeniowymi w kilku miejscach w domu. System uruchamia się samoczynnie po włożeniu elastycznej rury ssącej do gniazda, a pozostałe punkty podłączenia pozostają hermetycznie zamknięte. Kurz i inne zanieczyszczenia zassane przez odpowiednio dobrane końcówki na wężu ssącym wędrują rurami do filtra zintegrowanego z turbiną jednostki centralnej. W sprzątanych pomieszczeniach nie są więc wydmuchiwane żadne zanieczyszczenia, ale jednostka centralna musi być umieszczona w takim miejscu, aby niewychwycone przez filtr drobiny kurzu mogły być łatwo usunięte na zewnątrz domu.
Czy warto mieć
system centralnego odkurzania?
Instalacja centralnego odkurzania stanowi zdecydowanie najlepszą metodę sprzątania pomieszczeń. Jest wręcz nieodzowna w domu alergika uczulonego na kurz. Jeżeli tylko mamy możliwość jej wykonania, warto to zrobić. Dzięki instalacji centralnego odkurzania poprawimy jakość powietrza we wnętrzach poprzez usunięcie kurzu wraz z zassanym powietrzem poza budynek. Tradycyjny odkurzacz przefiltrowane powietrze wydmuchuje do pomieszczenia. Jeżeli ma niskiej klasy filtr, część zanieczyszczeń powraca. Dodatkowo, silny strumień powietrza wylatującego z odkurzacza powoduje poderwanie kurzu. A to wpływa na wtórne zanieczyszczenie powietrza i obniżenie jego jakości.
Odkurzacze centralne mają wiele końcówek, którymi można odkurzać meble, grzejniki, ubrania, materace, meble tapicerowane, zbierać wodę i popiół z kominka. Zamiast gniazda ssącego można zamontować szufelkę automatyczną i do niej wmiatać śmieci.
Jakie są rodzaje jednostek centralnych?
Różnice w rodzajach jednostek centralnych dotyczą głównie sposobu filtracji. Filtry cyklonowe w mniejszym stopniu wpływają na spadek siły ssania w miarę napełniania się zbiornika. Najpopularniejsze filtry workowe mogą być zwykłe lub z tzw. odwróconym workiem, zapewniającym samoczynne strzepywanie większych zanieczyszczeń. Samooczyszczające się
filtry mokre wymagają podłączenia do wodociągu i kanalizacji. Pracują praktycznie bezobsługowo, ale gdy przypadkowo „odkurzymy” np. złotą spinkę, to będzie bezpowrotnie stracona (popłynie do kanalizacji).
Jak zaprojektować system centralnego odkurzania?
Montażem odkurzaczy zajmują się wyspecjalizowane firmy i do nich należy poprowadzenie rur i przewodów we właściwy sposób, dobór jednostki centralnej, wybór miejsca zainstalowania. Ogólną zasadą jest, aby rury prowadzone były możliwie najkrótszą drogą i z minimalną liczbą kolanek. Pobierz wersję pdf: Centralne odkurzanie