Okna połaciowe stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. I trudno się dziwić bowiem są one nowoczesnym, eleganckim oraz niezwykle efektywnym sposobem doświetlenia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.
Decyzja o zamontowaniu okien dachowych jest też niezwykle opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia. Ich zastosowanie upraszcza bowiem konstrukcję dachu i obniża koszty jego wykonania. Rozwiązanie starego typu tzn. lukarny wiązało się ze skomplikowanymi pracami ciesielskimi, a ponadto konstrukcja nadbudówek powodowała duże obciążenie dachu i nie zapewniała równomiernego oświetlenia pomieszczeń. Montaż okien połaciowych nie jest skomplikowany. Szczególnie, iż można dobrać je w taki sposób, aby mieściły się między sąsiednimi krokwiami. W istotny sposób ogranicza to wszelkie prace związane z montażem. Zaletą okien dachowych jest też to, że zapewniają równomierne rozłożenie światła w pomieszczeniach.
Z czego wybierać?
Okna dachowe dzielimy na kilka typów, które różnią się między sobą sposobem otwierania. Dużą popularnością wśród kupujących cieszą się okna obrotowe. Oś ich obrotu umiejscowiona jest w połowie wysokości skrzydła. W czasie otwierania górna część okna odchyla się do wnętrza poddasza, a dolna na zewnątrz. Powierzchnia szyb jest łatwo dostępna po maksymalnym obróceniu skrzydła. Ma to szczególne znaczenie chociażby w przypadku mycia. Okna obrotowe powinny być montowane w taki sposób, aby oś ich obrotu znajdowała się na poziomie oczu stojącego człowieka. Umożliwia to swobodne wyglądanie przez okno oraz wyklucza niebezpieczeństwo przypadkowego uderzenia skrzydłem w czasie otwierania. Okna obrotowe zamyka się przy pomocy klamki, która jest umieszczona na dole (przeważnie) lub na górze skrzydła (powinna się wówczas znaleźć na wysokości 180-200 cm licząc od podłogi.
Od pewnego czasu w ofercie handlowej znajdują się również okna obrotowe wysokoosiowe, w których oś przesunięto do 3/4 wysokości skrzydła. W czasie otwierania jest ono lekko unoszone ponad połać dachu dzięki zastosowaniu siłowników.
W oknach uchylnych oś obrotu umieszczona jest w górnej krawędzi ramy. Powinna być ona usytuowana mniej więcej na wysokości głowy stojącego człowieka. Samoczynnemu zamknięciu okna przeciwdziałają siłowniki lub sprężyny zamontowane po obu stronach okna. Pewne problemy mogą się pojawić przy próbach mycia szyby zewnętrznej. Z tego powodu okna uchylne dobrze jest zestawiać w ciągi (wychylając się z jednego okna można wówczas umyć drugie).
Rozwiązaniem łączącym zalety wymienionych wcześniej rozwiązań są okna uchylno-obrotowe. Zamawiając je trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami, gdyż ich konstrukcja jest znacznie bardziej skomplikowana. Zmianę jednej funkcji okna w drugą umożliwia przełącznik, który przy trybie obrotowym rozłącza górne zawiasy. Znajduje się on w górnej części skrzydła, lub jest sprzężony z okuciami (przełączenie następuje poprzez obrócenie klamki w dodatkowe położenie).
Okna rozwieralne otwierają się dzięki zawiasom zamontowanym na jednej z bocznych krawędzi ramy (w związku z tym występują w wersji prawej lub lewej). Ponieważ mogą służyć również jako wyłazy dachowe, montowana jest w nich blokada, która uniemożliwia zatrzaśnięcie się otwartego okna.
Zadaniem okien nierozbieralnych jest zapewnienie pomieszczeniom znajdującym się na poddaszu większej ilości światła. Konieczność trzymania szyb w czystości sprawia, iż okna nierozwieralne powinno się montować w zestawach z innymi typami.
Okna kolankowe montowane są w ścianach kolankowych poddasza. Okna te montowane są w połączeniu z oknami dachowymi, co zapewnia należyte doświetlenie pomieszczeń oraz kontakt wzrokowy z otoczeniem.