Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2007
Elektryczność
Instalacja elektryczna jest tylko pozornie łatwa w wykonaniu. Gniazdka, łączniki i oprawy oświetleniowe powinny być tak rozmieszczone, żeby było wygodnie z nich później korzystać, a sama instalacja musi być prawidłowo zabezpieczona. W końcu zależy od tego nie tylko prawidłowe działanie wszystkich domowych urządzeń, ale także nasze bezpieczeństwo! Jakie w Polsce mamy napięcie? W Polsce,...

Instalacja elektryczna jest tylko pozornie łatwa w wykonaniu. Gniazdka, łączniki i oprawy oświetleniowe powinny być tak rozmieszczone, żeby było wygodnie z nich później korzystać, a sama instalacja musi być prawidłowo zabezpieczona. W końcu zależy od tego nie tylko prawidłowe działanie wszystkich domowych urządzeń, ale także nasze bezpieczeństwo!

Jakie w Polsce mamy napięcie?

W Polsce, jak w większości krajów europejskich, instalacje domowe zasilane są prądem przemiennym o częstotliwości 50 Hz i napięciu 230/400 V. Pierwsza wartość napięcia dotyczy instalacji jednofazowych, natomiast druga wartość – instalacji trójfazowych, z których można również pobierać prąd o napięciu 230 V. Napięcie każdej fazy wynosi 230 V i występuje między przewodem fazowym a neutralnym nazywanym popularnie zerowym.

Jak podłączyć się do sieci?

Sposób przyłączenia do sieci elektroenergetycznej ustala rejon energetyczny. Obecnie najczęściej stosowane są przyłącza kablowe prowadzone pod ziemią. Niekiedy istnieje możliwość przyłączenia napowietrznego, zwłaszcza gdy jest to przyłącze tymczasowe. Rejon energetyczny określa również miejsce zamontowania układu pomiarowego (licznika) (najczęściej w linii ogrodzenia od ulicy), rodzaj zabezpieczeń przed przeciążeniem i sposób ochrony przeciwporażeniowej. Wszystkie te wymagania podane są w warunkach technicznych przyłączenia, o wydanie których należy wystąpić przed wykonaniem przyłącza.

Jakie są rodzaje taryf?

Odbiorcy indywidualni zaliczani są do V grupy taryfowej odbiorców, jeżeli prąd używany jest na potrzeby bytowe związane z prowadzenie gospodarstwa domowego. Budowa domu nie jest takim wykorzystaniem prądu i tu istnieją dwie możliwości – albo wystąpienie o wykonanie przyłącza tymczasowego lub zaliczenie do IV grupy taryfowej odbiorców. W pierwszym przypadku koszty przyłączenia i sposób rozliczania za dostarczaną energię ustalane są indywidualnie, a po zakończeniu budowy przyłącze zostaje rozebrane. W drugim wariancie możemy wykonać przyłącze o mocy docelowej np. 15 kW, z tym że zamontowane zabezpieczenia ograniczają pobór mocy do np. 5 kW. Jest to o tyle istotne, że wg IV taryfy odbiorców bardzo wysokie są opłaty stałe za gotowość dostarczenia odpowiedniej mocy elektrycznej, niezależnie od tego, jakie jest faktyczne zużycie prądu. Przyłącze takie bez większych kosztów (wymiana zabezpieczeń głównych), po zakończeniu budowy łatwo można przekształcić w przyłącze docelowe o wymaganej mocy, rozliczane według taryfy „mieszkaniowej”.

Jaki wybrać licznik?

Rodzaj licznika energii elektrycznej zależy od umowy zawartej na dostawę energii elektrycznej. Zależnie od rodzaju przyłącza może być to licznik jedno- lub trójfazowy, natomiast jeśli zdecydujemy się na korzystanie z tańszego prądu „nocnego”, zostanie zamontowany licznik dwutaryfowy z zegarem sterującym.

Co to jest rozdzielnica?

Rozdzielnicą nazywamy specjalnie wykonaną skrzynkę, w której montowana jest aparatura zabezpieczająca i sterująca domową instalacją elektryczną. Poszczególne aparaty w formie modułów mocowane są zaciskowo na znormalizowanej szynie montażowej, co znacznie ułatwia ich montaż, jak również zapewnia przejrzysty układ urządzeń. W rozdzielnicy montowane są przede wszystkim wyłączniki nadmiarowo- prądowe, różnicowo-prądowe, styczniki, przekaźniki, lampki kontrolne.


Pobierz wersję pdf: Elektryczność
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny