Wykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To również niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia, a także odpowiedniego doboru urządzeń do uzdatniania wody. Ale zanim się nad tym zaczniemy zastanawiać, najpierw musimy wodę do domu doprowadzić. Dopiero całość da oczekiwany efekt w postaci czystej wody prosto...
Wykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To również niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia, a także odpowiedniego doboru urządzeń do uzdatniania wody. Ale zanim się nad tym zaczniemy zastanawiać, najpierw musimy wodę do domu doprowadzić. Dopiero całość da oczekiwany efekt w postaci czystej wody prosto z kranu.
Jakie formalności są wymagane przy wykonywaniu przyłącza wodociągowego, a jakie przy budowie własnej studni?
Woda dostarczana do domu może pochodzić z dwóch źródeł – lokalnej sieci wodociągowej lub własnego ujęcia wody. O sposobie zaopatrzenia w wodę decydują warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie można więc będzie korzystać z własnej studni, jeśli wymagane jest podłączenie do sieci wodociągowej. Formalności związane z podłączeniem do wodociągu ograniczają się najczęściej do złożenia w lokalnym zakładzie wodociągów i kanalizacji wniosku o przyłączenie. Zależnie od miejscowych przepisów przyłącze wykonuje sam zakład wodociągów lub na podstawie wydanych warunków technicznych przyłączenia, pracę zleca się innej firmie. Na przyłączenie do sieci wodociągowej nie potrzebne jest pozwolenie – wystarczy zgłoszenie w starostwie zamiaru jego wykonania lub też naniesienie planu sytuacyjnego na mapy znajdujące się w państwowych zasobach geodezyjnych. Wykonanie własnej studni powinno być poprzedzone zgłoszeniem zamiaru budowy na 1 miesiąc przed rozpoczęciem prac. W przypadku zaznaczenia jej lokalizacji na planie zagospodarowania działki stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę zgłoszenie nie jest wymagane. W zależności od warunków wodno-gruntowych studnię buduje się jako kręgową lub wierconą.
Na jakim etapie budowy należy wykonać podłączenie do sieci wodociągowej?
Rura wodociągowa wyprowadzająca wodę z sieci powinna znajdować się na głębokości większej niż strefa przemarzania gruntu (najczęściej 1,2-1,5 m). Dlatego warto wprowadzić ją do budynku już podczas wykonywania fundamentów. Jeśli zamierzamy doprowadzić wodę również do garażu czy ogrodowych zraszaczy, musimy także zamontować równoległą rurę do zasilania tych urządzeń. Nie trzeba podłączać ich od razu do sieci – wystarczy umieścić pod fundamentem odcinek wyprowadzony z jednej strony ponad poziom przyszłej podłogi, a na zewnątrz pozostawić zwój rury w bezpiecznej odległości od domu.
Jaka studnia jest najlepsza?
Własne ujęcie wody można wykonać jako studnię kopaną (kręgową) lub wierconą. Studnie kręgowe buduje się wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki, a warstwa wodonośna zapewnia dostateczny wydatek wody. Jednak ze względu na możliwość przedostawania się różnych zanieczyszczeń, jak też ograniczone filtrowanie wód opadowych przez niezbyt grubą warstwę gruntu, wody takie nie są dobrym źródłem do zasilania instalacji domowej. Nadają się raczej do celów gospodarczych (podlewanie ogrodu, mycie samochodu).
Studnie wiercone sięgają głębszych warstw wodonośnych, dlatego czerpana z nich woda jest znacznie bezpieczniejsza pod względem bakteriologicznym. Jednak mogą w niej występować związki chemiczne wpływające na pogorszenie jej jakości (zażelazienie, wysoka twardość). Zależnie od głębokości lustra wody do jej czerpania wykorzystuje się pompy samozasysające (gdy nie jest głębiej niż 7 m) lub pompy głębinowe wymagające wprowadzenia rury o większej średnicy (co najmniej 110 mm).
Pobierz wersję pdf: Woda i kanalizacja