Wybór kotła wpływa na efektywność pracy całego systemu grzewczego i wysokość rachunków za ogrzewanie. Zanim zdecydujemy się na konkretny model musimy wybrać paliwo – takie, które będzie łatwo dostępne, zapewni niekłopotliwą obsługę kotła, a także przystępne koszty instalacji i eksploatacji.
Decyzja co do rodzaju paliwa zależy przede wszystkim od tego,...
Wybór kotła wpływa na efektywność pracy całego systemu grzewczego i wysokość rachunków za ogrzewanie. Zanim zdecydujemy się na konkretny model musimy wybrać paliwo – takie, które będzie łatwo dostępne, zapewni niekłopotliwą obsługę kotła, a także przystępne koszty instalacji i eksploatacji.
Decyzja co do rodzaju paliwa zależy przede wszystkim od tego, czy korzystanie z niego jest techniczne możliwe: czy może to być gaz z sieci miejskiej, gaz płynny, olej opałowy, czy też musi to być prąd lub węgiel, koks, drewno albo ekologiczne źródła ciepła. O kotłach na paliwa stałe i prąd piszemy w kolejnych częściach tego raportu, a tu zajmiemy się kotłami na gaz i olej.
Gaz ziemny. Najlepiej, gdy w pobliżu domu przebiega miejska sieć gazowa. Niewątpliwą zaletą gazu, oprócz stosunkowo niskich cen, jest bowiem to, że nie trzeba go magazynować i płacić za napełnienie całego zbiornika już w momencie dostawy. Za gaz ziemny płaci się średnio co 2 miesiące, i to za tyle gazu, ile się zużyło.
Gaz płynny. Spalanie tego gazu jest bezzapachowe, a powstające spaliny są czystsze niż te ze spalania oleju. Paliwo przechowuje się w zbiornikach naziemnych lub podziemnych poza domem, więc w razie wycieku jest mniej groźne niż magazynowany w domu olej. Koszty ogrzewania domu gazem płynnym są niższe niż energią elektryczną. Kiedy w okolicy zostanie zbudowana sieć gazowa, przejście z gazu płynnego na ziemny nie będzie wymagało ani wymiany kotła, ani budowy nowej instalacji gazowej.
Olej opałowy można magazynować wewnątrz budynków – w piwnicy, lub kotłowni – w zbiorniku jedno- lub dwupłaszczowym (lub baterii zbiorników) wykonanym z polietylenu lub blachy stalowej. Zbiornik powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości od kotła i odgrodzony od niego ścianką działową. Pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać olej opałowy, wymaga bardzo sprawnej wentylacji, zapewniającej od dwóch do czterech wymian powietrza na godzinę. Jeśli łącznie zbiorniki mają pojemność większą niż 1 m3, trzeba je zamontować w innym pomieszczeniu niż kocioł.
Można też przechowywać olej na zewnątrz domu – w zbiorniku naziemnym lub podziemnym. Trzeba wtedy zapewnić ogrzewanie oleju w zbiorniku i w przewodach doprowadzających go do domu.
Ze względów ekonomicznych najkorzystniej jest kupować paliwo na długo przed sezonem grzewczym, bo kosztuje wówczas mniej niż w szczycie sezonu. Wybierając pomiędzy gazem płynnym a olejem opałowym, należy kierować się możliwościami ich przechowywania, bo koszt ogrzewania tymi paliwami jest porównywalny, jakkolwiek zawsze zależy od cen, które się często zmieniają.