Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2007
Komin: Stalowy czy ceramiczny?
Czytelnik: Jesteśmy na etapie projektowania naszego wymarzonego domu. Wiemy już, że czeka nas montaż dość skomplikowanego systemu kominowego i będziemy mieć trzy źródła spalin: kocioł gazowy, kominek w salonie naprzeciwko okien i piec z grillem na tarasie. Rzecz w tym, że każde z tych źródeł będzie stało w innej części...

Czytelnik: Jesteśmy na etapie projektowania naszego wymarzonego domu. Wiemy już, że czeka nas montaż dość skomplikowanego systemu kominowego i będziemy mieć trzy źródła spalin: kocioł gazowy, kominek w salonie naprzeciwko okien i piec z grillem na tarasie. Rzecz w tym, że każde z tych źródeł będzie stało w innej części domu. Kotłownia będzie w narożniku północnozachodnim, a salon od południa. Zadaszony taras przylegać będzie do salonu i tam, przy ścianie domu, będzie piec. Nie chcielibyśmy, żeby z dachu sterczały metalowe rury, bo nie pasowałoby to do klasycznej formy, jaką ma mieć dom. Teraz możemy jeszcze skorygować nasze pomysły, dlatego chcemy wiedzieć, jakie mamy możliwości.

 

Redakcja: Wybór komina należy uzależnić w dużym stopniu od warunków technicznych, między innymi od rodzaju podłączanych urządzeń i ich rozmieszczenia w domu. Niemałe znaczenie ma wygląd przewodów i możliwości ich zabudowy.

 

O rodzaju i rozmieszczeniu urządzeń grzewczych, kominka i kanałów wentylacyjnych należy zdecydować na etapie stawiania ścian konstrukcyjnych. Te decyzje wpływają na to, jaki komin zostanie zastosowany, jak będą poprowadzone kanały do odprowadzania spalin i wentylacyjne. Może się okazać, że trzeba będzie postawić dwa lub trzy kominy.

Kominy ceramiczne

Ich niewątpliwą zaletą jest uniwersalność. Można je stosować do wszelkiego rodzaju kotłów, kominków i pieców.

 

Komin najłatwiej zbudować z prefabrykatów ceramicznych i taki można postawić nawet w istniejącym budynku, w którym dotychczas nie było komina (na przykład ze względu na to, że był ogrzewany wyłącznie elektrycznością). Daje to więc możliwość przeprowadzenia pełnej modernizacji takiego budynku.

 

Komin z prefabrykatów ceramicznych nie wymaga stawiania oddzielnego fundamentu – można oprzeć go na stropie. Ceramiczne elementy łatwo się tnie i nawierca. Z prefabrykatów można budować instalacje jednokanałowe, które odprowadzają tylko spaliny, oraz wielokanałowe – spalinowe i wentylacyjne. Konstrukcję z kanałem wentylacyjnym zaleca się wówczas, gdy komin ma być połączony z kominkiem lub kotłem stojącym w oddzielnej kotłowni.

 

Kondensat, który powstaje w wyniku reakcji skroplonej pary wodnej z niektórymi składnikami spalin, może działać niszcząco na wewnętrzną powierzchnię tradycyjnych kominów ceglanych. Ceramiczne prefabrykaty kominowe wykonane są z kamionki kwasoodpornej lub z ceramiki szamotowej, czyli z domieszką gliny ogniotrwałej, zatem są bardzo odporne na działanie kondensatu. Kominami z prefabrykatów ceramicznych można więc odprowadzać spaliny z kotłów olejowych i gazowych. Kominy te są też odporne na częste zmiany temperatury; można je zatem budować zarówno przy ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a także jako wolno stojące.

 

Zewnętrzną obudowę kominów z prefabrykatów można wykonać z elementów z betonu lekkiego lub ceramiki. Wkład wewnętrzny komina wolno stojącego na zewnątrz budynku powinno się ocieplić wełną mineralną.

 

Wewnętrzne elementy ceramiczne komina prefabrykowanego łączy się na zaprawę lub kit kwasoodporny. W zależności od usytuowania komina, po połączeniu elementów wkłada się ocieplenie lub pozostawia go bez ocieplenia. Następnie montuje się segmenty obudowy zewnętrznej. Do połączenia kanału z kotłem i z wyczystką stosuje się systemowy trójnik przyłączeniowy.

 

Zewnętrzną warstwę komina z prefabrykatów ceramicznych tworzy obudowa z betonu lekkiego, którą w części znajdującej się ponad dachem tynkuje się lub okłada płytkami klinkierowymi; można też obmurować ją cegłami, z tym że taka obmurówka wymaga odpowiedniego podparcia; producenci kominów z elementów prefabrykowanych oferują przeznaczone do tego celu gotowe płyty wsporcze. Można też kupić u nich gotowe czapy osłaniające wierzch komina, chociaż należy pamiętać, że nawet pod taką osłoną komin ceramiczny może nasiąkać wodą i dlatego należy zapewnić odpowiednią jego wentylację: w tym celu w dolnej i górnej części komina wykonuje się odpowiednie otwory lub też stosuje obudowy z fabrycznie zrobionymi kanałami wentylacyjnymi. W części przebiegającej przez pomieszczenia komin tynkuje się lub okłada płytami gipsowo-kartonowymi.


Pobierz wersję pdf: Komin: Stalowy czy ceramiczny?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny