Nowa instalacja elektryczna

Nowa instalacja elektryczna
Urządzenia pobierające dużo prądu, jak np. ogrzewacze wody, muszą być podłączane do własnych obwodów (fot. Elektromet)Wymiana instalacji elektrycznej to nie lada przedsięwzięcie. Od poprawności i dokładności wykonania może zależeć bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli bowiem nastąpi zwarcie – nietrudno o pożar. Ponieważ w domu jednorodzinnym chyba nikt nie układa instalacji na wierzchu ścian, jej wymiana wiąże się...
Urządzenia pobierające dużo prądu, jak np. ogrzewacze wody, muszą być podłączane do własnych obwodów (fot. Elektromet)

Wymiana instalacji elektrycznej to nie lada przedsięwzięcie. Od poprawności i dokładności wykonania może zależeć bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli bowiem nastąpi zwarcie – nietrudno o pożar. Ponieważ w domu jednorodzinnym chyba nikt nie układa instalacji na wierzchu ścian, jej wymiana wiąże się z ich kuciem. Dlatego nasze potrzeby muszą być starannie przemyślane i sprecyzowane.

Jeśli w naszym domu mamy stare przewody aluminiowe, najprawdopodobniej nadają się one do wymiany. Jednak ocena stanu instalacji należy do uprawnionego elektryka. Powinien on, oprócz sprawdzenia przewodów, obejrzeć także tablicę rozdzielczą, puszki przyłączeniowe oraz dokonać pomiarów rezystancji izolacji i ochrony przeciwporażeniowej.

 

Jednak nie tylko stare instalacje są modernizowane. Może się bowiem w trakcie użytkowania domu okazać, że zbyt skromnie obliczyliśmy nasze potrzeby, albo w złych miejscach zaplanowaliśmy gniazda. Za mała liczba gniazdek powoduje, że pokoje są dosłownie oplątane siecią przedłużaczy. A przeciążenie instalacji podłączonymi do niej urządzeniami powoduje częste wyłączanie się korków. Kiedy cierpliwość domowników się wreszcie wyczerpie, zapada decyzja o rozbudowaniu instalacji.

 

Kiedy wymiana, kiedy modernizacja

 

Jeśli instalacja elektryczna w naszym domu ma więcej niż dwadzieścia lat, trzeba się liczyć z koniecznością jej odnowienia, gdyż nawet jeżeli nie cała, to na pewno niektóre jej elementy z pewnością będą wymagały wymiany. Sprawdzając stan instalacji, trzeba więc przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co w sposób bezpośredni wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Są to więc bezpieczniki starego typu, szczególnie wtedy, gdy były naprawiane „domowymi” sposobami, czyli np. drutem. Także trzeba wymienić przewody w izolacji z gumy oraz uszkodzone lub nadtopione gniazda i wyłączniki. Zresztą taki zakres prac, to jedynie przywrócenie sprawności starej instalacji. Nie oznacza to, niestety, że na tym jej remont się zakończy. Jeśli chcemy podłączyć większą liczbę odbiorników w prawidłowy sposób, niezbędna będzie modernizacja, czyli najprawdopodobniej wykonanie nowych obwodów i wymienienie rozdzielnicy. Koniecznie trzeba przy tym uwzględnić moc wszystkich podłączanych urządzeń. Te szczególnie „prądożerne”, takie jak kuchenki elektryczne, bojlery, hydrofory, grzejniki akumulacyjne oraz pralki i zmywarki powinny być podłączone do oddzielnych obwodów.

 

Nowa rozdzielnica

 

Tablica rozdzielcza, czyli fachowo mówiąc – rozdzielnica domowa – jest centralą, w której umieszcza się całą aparaturę sterującą i zabezpieczającą instalację wewnętrzną. W obecnie produkowanych rozdzielnicach nie znajdują zastosowania tradycyjne korki. Montuje się w nich aparaturę modułową, umieszczaną na znormalizowanej szynie instalacyjnej. Oznacza to, że wszystkie „bezpieczniki” mają taki sam wymiar podstawowy, odpowiadający szerokości modułu 17,5 mm – lub jego wielokrotności. Zabezpieczenia poszczególnych urządzeń mogą bowiem mieć szerokość nawet sześciu modułów. Liczba możliwych do zmieszczenia w jednej rozdzielnicy modułów oznacza jej pojemność, a to z kolei pozwala łatwo wyliczyć, ile i jakiej mocy urządzenia będzie można do niej podłączyć.

 

Można przyjąć, że dla domu jednorodzinnego wariant minimum to rozdzielnica na co najmniej 24 moduły. Dobierając jej pojemność należy jednak uwzględnić pewien zapas, pozwalający na podłączenie w przyszłości dodatkowych urządzeń. Właściwie w domu jednorodzinnym powinno być ok. 20 obwodów, a w przypadku „inteligentnych” instalacji nawet więcej.

 

Sama rozdzielnica to estetyczna metalowa lub plastikowa skrzynka, produkowana w dwóch wariantach: do umieszczenia na powierzchni ściany oraz we wnęce muru.

 

Rozdzielnica jest dość płaska, może więc być umieszczona nawet w przedpokoju. Warto jednak spróbować, czy nie zmieści się przy drzwiach wejściowych. Taka lokalizacja ułatwi odłączenie zasilania np. w razie pożaru.

 

Co tkwi w rozdzielnicy

 

W rozdzielnicy są montowane moduły zabezpieczające poszczególne obwody instalacji. Każdy z obwodów musi mieć własny wyłącznik nadmiarowoprądowy, a dodatkowo grupa kilku obwodów – wspólny wyłącznik różnicowoprądowy.

 

Wyłączniki nadmiarowoprądowe – chronią instalację przed skutkami zwarcia lub nadmiernego obciążenia. Do jednego wyłącznika można podłączyć obwód zasilający obsługujący nie więcej niż 10 gniazdek lub 20 punktów oświetleniowych.

 

Prąd nominalny wyłącznika musi być dostosowany do dopuszczalnego obciążenia i zwykle wynosi 16 A dla gniazdek oraz 10 A dla oświetlenia. Jednak w przypadku odbiorników o dużej mocy oraz trójfazowych wartość tę musi wyliczyć indywidualnie elektryk. Ogólnie: w przypadku podłączania urządzeń z silnikami pobierającymi znaczny prąd przy rozruchu stosuje się wyłączniki mające tzw. charakterystykę czasowo-prądową. Charakterystyka określa, przy jakim przeciążeniu nastąpi rozłączenie obwodu. Wyłączniki typu C i D umożliwiają krótkotrwały pobór prądu przy znacznym przekroczeniu jego wartości nominalnej. Są więc przeznaczone do obwodów, do których są podłączone urządzenia pobierające duży prąd podczas rozruchu, np. pompy do wody czy elektronarzędzia dużej mocy. Gdy silnik już ruszy, prąd zmniejsza się kilkakrotnie i nie przekracza wartości nominalnej wyłącznika. Wyłączniki typu B pozwalają natomiast na niewielki, krótkotrwały wzrost pobieranego prądu a instalowane są w obwodach o obciążeniu rezystancyjnym, czyli przeznaczonych do obsługi oświetlenia i ogrzewania.

 

Wyłączniki różnicowoprądowe – chronią przed porażeniem nie tylko przy bezpośrednim dotknięciu np. obudowy urządzenia, w którym nastąpiło uszkodzenie izolacji, ale również w razie dotknięcia przewodu pod napięciem czy zacisków w gniazdku lub wyłączniku. Ich działanie polega na porównywaniu prądu płynącego w przewodzie fazowym i neutralnym, a w razie pojawienia się różnicy przekraczającej prąd uruchomienia wyłącznika (zwykle 30 mA) – na szybkim odłączeniu zasilania. Takie wyłączniki powinny chronić obwody w łazience i pomieszczeniach wilgotnych. Najlepiej, jeśli zainstaluje się trzy wyłączniki, z których jeden będzie przeznaczony do chronienia obwodów dochodzących do pomieszczeń „mokrych”, drugi do obwodów obsługujących pozostałe pomieszczenia, trzeci zaś – do obwodów zewnętrznych.

Hanna Czerska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Nowa instalacja elektryczna
Pozostałe artykuły z tego numeru
Stół pięknie zastawiony
(fot. Villa Italia) (fot. Villa Italia) (fot. Villa Italia)Modne są różne style zastaw stołowych - do każdego wnętrza i okazji możemy dobierać coś odpowiedniegoPyszny i pięknie podany posiłek oddziałuje na nasze zmysły potrójnie. Odbieramy go bowiem smakiem, zapachem oraz wzrokiem. Dlatego tak ważne jest, by na stole, oprócz smakowitych potraw, znalazły się cieszące...
Stół pięknie zastawiony
No to chlup!
Zima nadchodzi a my piszemy o basenach? Tak, ponieważ styczeń i luty, to najlepszy czas, żeby je kupować – osiągają wtedy najniższe ceny. Pierwsze kryteria wyboru basenu to: wewnętrzny czy zewnętrzny, głęboki czy płytki, odkryty czy zadaszony, będzie służył do kąpieli czy pływania. Trzeba się także zastanowić, gdzie chcielibyśmy go umieścić. Mały czy duży...
No to chlup!
Jak likier kawowy
Od kiedy farby klejowe poszły w odstawkę, sami zaczęliśmy malować swoje domy, rezygnując z usług malarzy. Do „skutków ubocznych” tej sytuacji – bo oferta rynkowa do małych nie należy – zaliczyć możemy fakt, że również sami musimy dobierać farby. Aby kupić farbę najlepiej wybrać się do sklepu dwa razy. Idąc tam...
Jak likier kawowy
Co z tą parą?
O zastosowaniu folii na dachach płaskich i spadzistych decydują nie tylko ich właściwości, ale przede wszystkim miejsce ułożenia. Podstawowy podział foli dachowych to: hydroizolacyjne, paroizolacyjne i paroprzepuszczalne. Żeby dach nie gromadził wilgoci musi być spełniony jeden podstawowy warunek: układ materiałów osłonowych w ich konstrukcji powinien zapewnić zrównoważenie bilansu przepływu pary wodnej przez całą...
Co z tą parą?
Lato przez cały rok
Ogród typu werandowego z pulpitowym dachem to najprostsza konstrukcja (fot. Solarlux) Wykorzystanie dwóch ścian domu zmniejszy koszt budowy ogrodu zimowego (fot. Gracja) Każda konstrukcja ogrodu zimowego musi być wytrzymała i sztywna (fot. Librowski) W ogrodzie zimowym, szczególnie ogrzewanym, najlepiej sprawdza się szkło termoizolacyjne (fot. Anta) Przyjemna temperatura, bujna zieleń tropikalnych roślin i cichy plusk wody. A za ścianą okien szaro, smutno, za...
Lato przez cały rok
Między furtką a drzwiami
Najprostsze drzwi antywłamaniowe pokryte są okleiną z PVC – do wyboru w wielu kolorach i wzorach. Droższe – mają tłoczenia, przeszklenia, witraże, nadstawki i łuki. Pokrywa się je okładziną z płyt MDF lub drewnianych (fot. Donimet, Gerda, J&W, Key Lock)Dziś „puk, puk – kto tam” nie zdarza się w domach jednorodzinnych, a...
Między furtką a drzwiami
Rodzinny inter...net
Router DIR-635 w standardzie 802.11N - Najnowsze routery obejmują zasięgiem bezprzewodowym domy o 2-3 kondygnacjach oraz ogródek (fot. D.Link) Wystarczy podłączyć router do otrzymanego modemu i rozpocząć nadawanie. Jeżeli któryś z komputerów znajduje się blisko routera, można go podłączyć przy pomocy kabla (będzie to tańsze i szybsze rozwiązanie) Jeżeli Internet jest dostarczany do domu drogą...
Rodzinny inter...net
Żeby stary dom zaczął myśleć
Jednym przyciskiem możesz uruchomić kilka funkcji (fot. Merten)Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 20 minut z zegarkiem w ręku. Jeżeli jednak nie chcesz zamieniać „życia w domu” na „życie z domem” – szkoda czasu. Przecież musisz go poświęcić na opuszczenie rolet, odnalezienie spalonej żarówki, podlanie ogrodu, uruchomienie alarmu, pogaszenie świateł w domu, ustawienie...
Żeby stary dom zaczął myśleć
Taras drugiej szansy
Taras z płytą konstrukcyjną: a) na gruncie, na płycie betonowej; (fot. Buszrem) Taras z płytą konstrukcyjną: b) nad pomieszczeniem nieogrzewanym; (fot. Archiwum BD) Taras z płytą konstrukcyjną: c) nad pomieszczeniem ogrzewanym (fot. Henkel) Woda wnikająca pod pokrycie tarasu nie może zawilgacać jego konstrukcji. W przeciwym razie bardzo szybko doprowadzi do odspojenia płytek (fot. archiwum BD) Źle wykonana obróbka blacharska tarasu...
Taras drugiej szansy
Nowe trakty dla wody i ścieków
Wymianę domowej instalacji wodnej i kanalizacyjnej – a przede wszystkim ułożenie nowych rur – przeprowadza się najczęściej przy okazji kompleksowego remontu takich pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka. Oczywiście, może się zdarzyć, że modernizację instalacji musimy przeprowadzić w trybie awaryjnym, gdy pojawią się przecieki lub rury przestaną skutecznie odprowadzać ścieki albo doprowadzać wodę do baterii.
Nowe trakty dla wody i ścieków
Komin na nowo
Elementy wkładów ze stali kwasoodpornej (fot. Spiroflex) Połączenie kryzy i bazy z kominem murowanym Cały wkład kominowy musi być wykonany z tego samego materiału – najlepiej kupić kompletny system (fot. Lumo)Nie musimy mieszkać w starym domu, żeby stanąć przed koniecznością przeprowadzenia remontu komina. Jeśli przy budowie tego elementu popełniono błędy wykonawcze lub do murowanej konstrukcji...
Komin na nowo
Nowa instalacja niższe rachunki
Olej opałowy musi być magazynowany w specjalnych zbiornikach umieszczonych w szczelnej wannie Przewód powietrzno spalinowy może być wyprowadzony przez ścianę zewnętrzną (rzut z góry) Podgrzewacz zasilający jeden punkt poboru jest na tyle mały, że można go np. schować pod umywalką (fot. Formaster) Schemat instalacji typu zamkniętego, z przeponowym naczyniem wzbiorczym Instalacja z rozdziałem dolnym jest bardziej popularnaKiedy zaczynamy zastanawiać...
Nowa instalacja niższe rachunki
Stare ściany jak nowe
Farby akrylowe szybko schną i łatwo rozprowadzają się po malowanej powierzchni. A prostokątne opakowanie umożliwia nabieranie farby na wałek bezpośrednio z wiaderka (fot. TBD) "Kreatywne" farby pozwalają uzyskać efekt przetartego tynku już przy jednokrotnym malowaniu. (fot. Caparol)W każdym domu przychodzi taki moment, w którym odnowienie ścian staje się niezbędne. Na tym najczęściej się też kończy remont np....
Stare ściany jak nowe
Naprawiać czy wymieniać - okna i drzwi
Okno nie może być zamontowane tylko na piankę montażową - koniecznie musi być mocowane na dyble (stalowe kołki rozporowe) lub kotwy stalowe. Ich liczba zależy od wielkości okna – należy przyjąć, że odległość między punktami mocowania wynosi ok. 70 cm, przy czym od narożnika do pierwszego dybla nie powinno być więcej niż 15 cm Przy piankowaniu dużych...
Naprawiać czy wymieniać - okna i drzwi
W izolacyjnej osłonie
W zależności od warunków, w jakich będzie funkcjonowało ocieplenie, można użyć zwykłego styropianu lub płyt z polistyrenu ekstrudowanego (fot. Styropex, Austrotherm) Do ocieplenia domu można używać wełny mineralnej w postaci płyt lub z rolki (fot. Ursa) Ze wzglądu na grubość warstwy izolacji metoda wdmuchiwania np. impregnowanej celulozy w pustkę powietrzną ściany warstwowej jest mniej popularna jako sposób ocieplania starych...
W izolacyjnej osłonie
Piwnica w nowym wydaniu
Garaż w piwnicy to potencjalne miejsce "zalewowe" (fot. George) Przywiązanie do posiadania piwnicy może objawiać się jej budową na powierzchni terenu (fot. archiwum BD) Zanim "zejdziemy" do piwnicy, trzeba ją osuszyć i ocieplić... (fot. Plastics) ... ale potem będziemy zadowoleni z tak uzyskanej dodatkowej powierzchni (fot. ACO) Taki stan ścian zewnętrznych to utrudnienia dla adaptowanej piwnicy fot. Aqapol) Gdy wysokość pomieszczeń piwnicznych wyklucza stały pobyt ludzi, to możemy np. obok kotłowni...
Piwnica w nowym wydaniu
Najlepiej pod dachem
Dach o połaciach nachylonych pod kątem 45°: a) czterospadowy, oparty na stropie; b) dwuspadowy oparty na ściankach kolankowych o wysokości 1 m. Pod ścianką o odpowiedniej wysokości zmieszczą się: a) 0,7 m – sporadycznie używane przedmioty; b) 1 m – łóżko; c) 1,5 m – biurko, przy którym można swobodnie stanąć; d) 2 m – większość mebli Składane schody na strych,...
Najlepiej pod dachem
Najlepiej pod dachem
Dach o połaciach nachylonych pod kątem 45°: a) czterospadowy, oparty na stropie; b) dwuspadowy oparty na ściankach kolankowych o wysokości 1 m. Pod ścianką o odpowiedniej wysokości zmieszczą się: a) 0,7 m – sporadycznie używane przedmioty; b) 1 m – łóżko; c) 1,5 m – biurko, przy którym można swobodnie stanąć; d) 2 m – większość mebli Składane schody na strych,...
Najlepiej pod dachem
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz