Najlepiej pod dachem

Najlepiej pod dachem

Dach o połaciach nachylonych pod kątem 45°: a) czterospadowy, oparty na stropie; b) dwuspadowy oparty na ściankach kolankowych o wysokości 1 m. Pod ścianką o odpowiedniej wysokości zmieszczą się: a) 0,7 m – sporadycznie używane przedmioty; b) 1 m – łóżko; c) 1,5 m – biurko, przy którym można swobodnie stanąć; d) 2 m – większość mebli Składane schody na strych,...

Dach o połaciach nachylonych pod kątem 45°: a) czterospadowy, oparty na stropie; b) dwuspadowy oparty na ściankach kolankowych o wysokości 1 m.
Pod ścianką o odpowiedniej wysokości zmieszczą się: a) 0,7 m – sporadycznie używane przedmioty; b) 1 m – łóżko; c) 1,5 m – biurko, przy którym można swobodnie stanąć; d) 2 m – większość mebli
Składane schody na strych, który można wygospodarować nad częścią mieszkalną (fot. Myzyk)
Na schody kręcone najczęściej potrzebny jest okrągły otwór w stropie (fot. Rintal)
Nachylenie biegu schodów dopasowane do nachylenia połaci dachu nie zmusza do pochylania głowy podczas poruszania sie po schodach
Schody odpowiednie do adaptacji poddasza, bo nie zajmują wiele miejsca: a) modułowe typu samba; b) kręcone
Świetlik dachowy to dobry sposób na doświetlenie miejsc, w których nie można zamontować okna połaciowego; z lewej - przekrój przez dach (fot. Velux)

Obecnie ceny nieruchomości rosną w rekordowym tempie, szczególnie mieszkań w największych miastach Polski. Stąd też coraz chętniej szukamy sposobów, jak skorzystać z tego, co mamy na wyciągnięcie ręki.

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne umożliwia oszczędne i racjonalne wykorzystanie wzniesionej wcześniej kubatury. Warto jednak pamiętać, że przedsięwzięcie to wiąże się z pewnym ryzykiem, podczas prac adaptacyjnych łatwo bowiem o popełnienie błędów, które mogą sprawić, że życie pod dachem nie będzie ani wygodne, ani opłacalne.

 

Zysk na początek

 

Ilość miejsca, jakim będziemy dysponowali na poddaszu zależy przede wszystkim od kształtu dachu:

  • niewiele – pod dachem czterospadowym, ponieważ powierzchnię z każdej strony ograniczają skosy połaci, jest więc ona znacznie mniejsza od powierzchni parteru;
  • więcej – pod dachem dwuspadowym. Na wielkość takiej powierzchni wpływają m.in. rodzaj więźby dachowej, kąt nachylenia połaci i wysokość ścianek kolankowych;
  • najwięcej – pod dachem mansardowym (jak na zdjęciu wyżej), którego konstrukcja stwarza najlepsze warunki do zagospodarowania.

Rozsądnie i wygodnie

 

Układ wnętrz na poddaszu powinien być starannie przemyślany. Im większą symetrię uda się osiągnąć, tym lepiej. Korzystne jest na przykład ulokowanie sypialni przy ścianach szczytowych pod kalenicą dachu, nie zaś rozdzielanie ich ścianą ustawioną w jej płaszczyźnie. Należy też starać się, by przestrzeni – ograniczonej skosami dachowymi – przesadnie nie zabudować, łatwo wtedy o efekt ciasnych i przytłaczających wnętrz.

 

Umeblowanie poddasza również powinno być odpowiednio wcześnie przemyślane, by w miarę możliwości wyeliminować niebezpieczeństwo uderzania głową o pochyłą połać, na przykład podczas wstawania z łóżka. Na poddaszu często potrzebne są meble wykonane na zamówienie, szczególnie jeśli chcemy zagospodarować najniższą przestrzeń pod skosami – tę, której wysokość nie przekracza 1,5 m 2. W takich miejscach sprawdzają się wbudowane schowki i szafki z głębokimi półkami czy szufladami. Ponieważ dostęp do takich miejsc jest wyraźnie utrudniony, należy pamiętać, by traktować je jako powierzchnię magazynową, czyli taką, która nadaje się przede wszystkim do przechowywania rzadko używanych przedmiotów.

 

Oprócz zagospodarowania zakamarków trzeba przewidzieć dostateczną ilość miejsca na stałe, intensywnie eksploatowane wyposażenie oraz codzienną komunikację.

 

Droga na szczyt

 

Optymalne jest usytuowanie wejścia na schody w bliskim sąsiedztwie holu lub korytarza, czyli tzw. strefy wejściowej. Schody umieszczone przy ścianie zewnętrznej i w górnym biegu w przybliżeniu równoległe do skosu (bieg dopasowany do spadku połaci) racjonalnie zagospodarowują niepełnowartościowy obszar. Na pewno należy zadbać, by nie zabrały najwyższej, czyli najlepszej przestrzeni pod dachem ani nie zmuszały wchodzących po schodach do schylania głowy.

 

W rzeczywistości podczas adaptacji poddasza schody najczęściej pojawiają się w salonie, bo dołożenie ich w takim miejscu zwykle jest najprostsze. O rodzaju i kształcie schodów najczęściej przesądza to, ile miejsca można na nie przeznaczyć oraz wielkość i kształt otworu, który można zrobić w stropie.

 

Mało miejsca zajmują gotowe schody o lekkiej konstrukcji z drewna lub metalu, które przywozi się do domu w elementach do złożenia 6. Niestety, najczęściej takie schody są strome, mają małą szerokość biegu i wąskie stopnie. Do wyboru mamy schody:

  • policzkowe – kształtem często przypominają tradycyjne żelbetowe; tak jak one mogą być jedno- lub dwubiegowe albo zabiegowe;
  • modułowe – składają się z segmentów zwanych modułami; mają samonośną konstrukcję, ich stopnie są podparte w jednym punkcie;
  • kręcone – mają kształt koła lub kwadratu, zajmują zwykle mniej miejsca niż schody policzkowe czy modułowe. Najlepsze do adaptacji poddaszy w już zamieszkanych domach, bo zajmują bardzo mało miejsca i wymagają niedużego otworu w stropie. Są jednak dość niewygodne i trudno wnosić po nich duże przedmioty;
  • składane – niewygodne, za to nie zajmują miejsca w pomieszczeniach, bo po złożeniu chowają się w specjalnej skrzyni. Z pewnością przydadzą się tam, gdzie dach jest na tyle wysoki, by nad poddaszem użytkowym znalazło się miejsce na część nieużytkową.

Schodów żelbetowych zwykle się nie wykonuje, bo trudno je połączyć z istniejącymi ścianami i stropami, ponadto betonowanie jest zbyt uciążliwe w zamieszkanym domu.

 

Uwaga! Aby podczas prac adaptacyjnych można było wygodnie dostać się na poddasze, wnosić duże i ciężkie przedmioty, warto zrobić schody tymczasowe, o które nie trzeba będzie dbać. Schody stałe najlepiej montować pod koniec prac wykończeniowych, zwłaszcza jeśli mają to być schody kręcone.

 

Wypełnione światłem

 

Najczęściej poddasza doświetla się oknami połaciowymi, instalowanymi w różnych miejscach i na różnej wysokości. Takie okna powinny korzystnie oświetlać pomieszczenia, umożliwiać wietrzenie i – jeśli to możliwe – zapewniać kontakt wzrokowy z otoczeniem. Dostęp do okna powinien być łatwy, a otwarte nie może utrudniać poruszania się po pomieszczeniu. Najlepiej jeśli okno dachowe znajduje się na tej samej wysokości co okno tradycyjne, czyli 1-1,2 m od podłogi, bo to zapewnia dobre doświetlenie i pozwala na montaż standardowego grzejnika pod oknem. Oczywiście, jeśli nie uda się nam spełnić tego warunku, okno można zamontować wyżej. Otwieranie i zamykanie wysoko umieszczonych okien ułatwiają specjalne drążki sterowane elektrycznie, ale to ostatnie rozwiązanie zwiększa koszt inwestycji.

 

Najłatwiej zamontować okno, którego ościeżnica mieści się między krokwiami lub jest nieznacznie szersza – nie więcej niż o 4 cm. Montaż szerokich okien wymaga zmian w konstrukcji dachu.

 

Nad i pod otworem pod takie okno, w miejscu przeciętych krokwi, montuje się tzw. wymiany, które przenoszą obciążenia z krokwi przeciętych na nienaruszone.

 

Z miejsca, w którym ma być zamontowane okno połaciowe, należy usunąć pokrycie dachowe oraz – jeśli są – warstwy izolacji. Montaż okna rozpoczyna się od ościeżnicy, wokół której układa się kołnierz uszczelniający dostosowany do pokrycia dachowego (płaskiego lub profilowanego). Na koniec trzeba uzupełnić pokrycie dachu.

 

Podobnie jak przez pionowe okna w ścianach, również przez połaciowe ciepło ucieka najszybciej i dlatego nie warto przesadzać z ich liczbą. Poza tym istniejąca więźba dachowa może nie poradzić sobie ze zbyt dużym obciążeniem.

 

O ile zimą miłe są promienie słoneczne wpadające przez dach, latem mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Do ochrony przed słońcem mamy akcesoria montowane zarówno wewnątrz (rolety standardowe, całkowicie zaciemniające, plisowane, żaluzje), jak i na zewnątrz pomieszczeń (markizy i rolety zewnętrzne). W domach zbudowanych w sąsiedztwie lasu czy terenów podmokłych niezastąpione są moskitiery, które w niewielkim stopniu ograniczają widoczność.

 

Okno w ścianie szczytowej, z jednej strony, jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na montaż tradycyjnej stolarki, z drugiej zaś wiąże się z wykuwaniem otworu w murze, a jego walory użytkowe są ograniczone – oknem pionowym można doświetlić tylko „płytkie” pomieszczenie.

Bożena Modzelewska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Najlepiej pod dachem

Pozostałe artykuły z tego numeru
Stół pięknie zastawiony
(fot. Villa Italia) (fot. Villa Italia) (fot. Villa Italia)Modne są różne style zastaw stołowych - do każdego wnętrza i okazji możemy dobierać coś odpowiedniegoPyszny i pięknie podany posiłek oddziałuje na nasze zmysły potrójnie. Odbieramy go bowiem smakiem, zapachem oraz wzrokiem. Dlatego tak ważne jest, by na stole, oprócz smakowitych potraw, znalazły się cieszące...
Stół pięknie zastawiony
No to chlup!
Zima nadchodzi a my piszemy o basenach? Tak, ponieważ styczeń i luty, to najlepszy czas, żeby je kupować – osiągają wtedy najniższe ceny. Pierwsze kryteria wyboru basenu to: wewnętrzny czy zewnętrzny, głęboki czy płytki, odkryty czy zadaszony, będzie służył do kąpieli czy pływania. Trzeba się także zastanowić, gdzie chcielibyśmy go umieścić. Mały czy duży...
No to chlup!
Jak likier kawowy
Od kiedy farby klejowe poszły w odstawkę, sami zaczęliśmy malować swoje domy, rezygnując z usług malarzy. Do „skutków ubocznych” tej sytuacji – bo oferta rynkowa do małych nie należy – zaliczyć możemy fakt, że również sami musimy dobierać farby. Aby kupić farbę najlepiej wybrać się do sklepu dwa razy. Idąc tam...
Jak likier kawowy
Co z tą parą?
O zastosowaniu folii na dachach płaskich i spadzistych decydują nie tylko ich właściwości, ale przede wszystkim miejsce ułożenia. Podstawowy podział foli dachowych to: hydroizolacyjne, paroizolacyjne i paroprzepuszczalne. Żeby dach nie gromadził wilgoci musi być spełniony jeden podstawowy warunek: układ materiałów osłonowych w ich konstrukcji powinien zapewnić zrównoważenie bilansu przepływu pary wodnej przez całą...
Co z tą parą?
Lato przez cały rok
Ogród typu werandowego z pulpitowym dachem to najprostsza konstrukcja (fot. Solarlux) Wykorzystanie dwóch ścian domu zmniejszy koszt budowy ogrodu zimowego (fot. Gracja) Każda konstrukcja ogrodu zimowego musi być wytrzymała i sztywna (fot. Librowski) W ogrodzie zimowym, szczególnie ogrzewanym, najlepiej sprawdza się szkło termoizolacyjne (fot. Anta) Przyjemna temperatura, bujna zieleń tropikalnych roślin i cichy plusk wody. A za ścianą okien szaro, smutno, za...
Lato przez cały rok
Między furtką a drzwiami
Najprostsze drzwi antywłamaniowe pokryte są okleiną z PVC – do wyboru w wielu kolorach i wzorach. Droższe – mają tłoczenia, przeszklenia, witraże, nadstawki i łuki. Pokrywa się je okładziną z płyt MDF lub drewnianych (fot. Donimet, Gerda, J&W, Key Lock)Dziś „puk, puk – kto tam” nie zdarza się w domach jednorodzinnych, a...
Między furtką a drzwiami
Rodzinny inter...net
Router DIR-635 w standardzie 802.11N - Najnowsze routery obejmują zasięgiem bezprzewodowym domy o 2-3 kondygnacjach oraz ogródek (fot. D.Link) Wystarczy podłączyć router do otrzymanego modemu i rozpocząć nadawanie. Jeżeli któryś z komputerów znajduje się blisko routera, można go podłączyć przy pomocy kabla (będzie to tańsze i szybsze rozwiązanie) Jeżeli Internet jest dostarczany do domu drogą...
Rodzinny inter...net
Żeby stary dom zaczął myśleć
Jednym przyciskiem możesz uruchomić kilka funkcji (fot. Merten)Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 20 minut z zegarkiem w ręku. Jeżeli jednak nie chcesz zamieniać „życia w domu” na „życie z domem” – szkoda czasu. Przecież musisz go poświęcić na opuszczenie rolet, odnalezienie spalonej żarówki, podlanie ogrodu, uruchomienie alarmu, pogaszenie świateł w domu, ustawienie...
Żeby stary dom zaczął myśleć
Nowa instalacja elektryczna
Urządzenia pobierające dużo prądu, jak np. ogrzewacze wody, muszą być podłączane do własnych obwodów (fot. Elektromet)Wymiana instalacji elektrycznej to nie lada przedsięwzięcie. Od poprawności i dokładności wykonania może zależeć bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli bowiem nastąpi zwarcie – nietrudno o pożar. Ponieważ w domu jednorodzinnym chyba nikt nie układa instalacji na wierzchu ścian, jej wymiana wiąże się...
Nowa instalacja elektryczna
Taras drugiej szansy
Taras z płytą konstrukcyjną: a) na gruncie, na płycie betonowej; (fot. Buszrem) Taras z płytą konstrukcyjną: b) nad pomieszczeniem nieogrzewanym; (fot. Archiwum BD) Taras z płytą konstrukcyjną: c) nad pomieszczeniem ogrzewanym (fot. Henkel) Woda wnikająca pod pokrycie tarasu nie może zawilgacać jego konstrukcji. W przeciwym razie bardzo szybko doprowadzi do odspojenia płytek (fot. archiwum BD) Źle wykonana obróbka blacharska tarasu...
Taras drugiej szansy
Nowe trakty dla wody i ścieków
Wymianę domowej instalacji wodnej i kanalizacyjnej – a przede wszystkim ułożenie nowych rur – przeprowadza się najczęściej przy okazji kompleksowego remontu takich pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka. Oczywiście, może się zdarzyć, że modernizację instalacji musimy przeprowadzić w trybie awaryjnym, gdy pojawią się przecieki lub rury przestaną skutecznie odprowadzać ścieki albo doprowadzać wodę do baterii.
Nowe trakty dla wody i ścieków
Komin na nowo
Elementy wkładów ze stali kwasoodpornej (fot. Spiroflex) Połączenie kryzy i bazy z kominem murowanym Cały wkład kominowy musi być wykonany z tego samego materiału – najlepiej kupić kompletny system (fot. Lumo)Nie musimy mieszkać w starym domu, żeby stanąć przed koniecznością przeprowadzenia remontu komina. Jeśli przy budowie tego elementu popełniono błędy wykonawcze lub do murowanej konstrukcji...
Komin na nowo
Nowa instalacja niższe rachunki
Olej opałowy musi być magazynowany w specjalnych zbiornikach umieszczonych w szczelnej wannie Przewód powietrzno spalinowy może być wyprowadzony przez ścianę zewnętrzną (rzut z góry) Podgrzewacz zasilający jeden punkt poboru jest na tyle mały, że można go np. schować pod umywalką (fot. Formaster) Schemat instalacji typu zamkniętego, z przeponowym naczyniem wzbiorczym Instalacja z rozdziałem dolnym jest bardziej popularnaKiedy zaczynamy zastanawiać...
Nowa instalacja niższe rachunki
Stare ściany jak nowe
Farby akrylowe szybko schną i łatwo rozprowadzają się po malowanej powierzchni. A prostokątne opakowanie umożliwia nabieranie farby na wałek bezpośrednio z wiaderka (fot. TBD) "Kreatywne" farby pozwalają uzyskać efekt przetartego tynku już przy jednokrotnym malowaniu. (fot. Caparol)W każdym domu przychodzi taki moment, w którym odnowienie ścian staje się niezbędne. Na tym najczęściej się też kończy remont np....
Stare ściany jak nowe
Naprawiać czy wymieniać - okna i drzwi
Okno nie może być zamontowane tylko na piankę montażową - koniecznie musi być mocowane na dyble (stalowe kołki rozporowe) lub kotwy stalowe. Ich liczba zależy od wielkości okna – należy przyjąć, że odległość między punktami mocowania wynosi ok. 70 cm, przy czym od narożnika do pierwszego dybla nie powinno być więcej niż 15 cm Przy piankowaniu dużych...
Naprawiać czy wymieniać - okna i drzwi
W izolacyjnej osłonie
W zależności od warunków, w jakich będzie funkcjonowało ocieplenie, można użyć zwykłego styropianu lub płyt z polistyrenu ekstrudowanego (fot. Styropex, Austrotherm) Do ocieplenia domu można używać wełny mineralnej w postaci płyt lub z rolki (fot. Ursa) Ze wzglądu na grubość warstwy izolacji metoda wdmuchiwania np. impregnowanej celulozy w pustkę powietrzną ściany warstwowej jest mniej popularna jako sposób ocieplania starych...
W izolacyjnej osłonie
Piwnica w nowym wydaniu
Garaż w piwnicy to potencjalne miejsce "zalewowe" (fot. George) Przywiązanie do posiadania piwnicy może objawiać się jej budową na powierzchni terenu (fot. archiwum BD) Zanim "zejdziemy" do piwnicy, trzeba ją osuszyć i ocieplić... (fot. Plastics) ... ale potem będziemy zadowoleni z tak uzyskanej dodatkowej powierzchni (fot. ACO) Taki stan ścian zewnętrznych to utrudnienia dla adaptowanej piwnicy fot. Aqapol) Gdy wysokość pomieszczeń piwnicznych wyklucza stały pobyt ludzi, to możemy np. obok kotłowni...
Piwnica w nowym wydaniu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz