Naprawiać czy wymieniać - okna i drzwi

Naprawiać czy wymieniać - okna i drzwi
Okno nie może być zamontowane tylko na piankę montażową - koniecznie musi być mocowane na dyble (stalowe kołki rozporowe) lub kotwy stalowe. Ich liczba zależy od wielkości okna – należy przyjąć, że odległość między punktami mocowania wynosi ok. 70 cm, przy czym od narożnika do pierwszego dybla nie powinno być więcej niż 15 cm Przy piankowaniu dużych...
Okno nie może być zamontowane tylko na piankę montażową - koniecznie musi być mocowane na dyble (stalowe kołki rozporowe) lub kotwy stalowe. Ich liczba zależy od wielkości okna – należy przyjąć, że odległość między punktami mocowania wynosi ok. 70 cm, przy czym od narożnika do pierwszego dybla nie powinno być więcej niż 15 cm
Przy piankowaniu dużych okien oraz drzwi balkonowych trzeba zwrócić uwagę czy zastosowano rozpórki, które zabezpieczą ramę przez wypchnięciem przez rozprężającą się piankę.
Frezarką lub pilarką tarczową trzeba wokół całego skrzydła okiennego wyciąć rowek – szerokości 4-6 mm (w zależności od grubości uszczelki) i na głębokość 8 mm. Po wykonaniu szczeliny pozostaje tylko wcisnąć w nią uszczelkę.

Każdy z nas, właścicieli domu jednorodzinnego, w zależności od jego wieku – wcześniej czy później stanie przed takim dylematem. Źle funkcjonujące lub brzydkie okna i drzwi – naprawiać czy wymieniać? Najpierw sprawdźmy, co możemy naprawić sami, by jeszcze odwlec w czasie konieczność ich wymiany. Jeżeli wymiana – to na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając nowe.

Okna

 

Mamy okna z lat 70. i 80.? Musimy je więc rozkręcać do umycia. Ponadto płacimy wysokie rachunki za ogrzewanie domu, bo okna są tak nieszczelne, że ciepło ucieka i nie zatrzymają go bariery z poutykanej waty czy nawet samoprzylepne uszczelki. Z zewnątrz do domu wpada wiatr – to wszystko oznacza, że czas na nową jakość, czyli czeka nas wymiana okien. Oczywiście, są to duże koszty – dużo większe niż gdybyśmy montowali je w nowym domu w stanie surowym. Wynika to z faktu, że koszt robocizny przy wymianie jest wyższy ponad dwukrotnie. Dochodzi bowiem szereg prac dodatkowych, jak demontaż starych okien, obróbki tynkarskie wewnętrzne (a czasem i na zewnątrz), uszczelnienie i wymiana parapetów.

 

Mimo, iż firmy montażowe starają się wykonywać swoją robotę szybko i „czysto”, należy się liczyć w tym czasie z zakurzeniem pomieszczeń i niedogodnościami. Pierwszym krokiem jest, oczywiście, wybór okien oraz wykonawcy, najlepiej mającego odpowiedni staż autoryzowanego przedstawiciela producenta. To da nam pewność, że firma ma doświadczenie i dobrze wykona usługę. Najlepiej kupować okna łącznie z montażem, gdyż zapłacimy wtedy mniej – na taką całościową usługę VAT wynosi 7%, a na sam produkt 22%.

 

Pomiar

 

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na firmę, w której kupimy okna, to nasza rola sprowadza się do wybrania materiału, z jakiego są wykonane (najczęściej PVC lub drewniane), koloru, wyposażenia oraz – co równie ważne – dopilnowania ekipy montażowej. Już przy pomiarze należy jak najwięcej pytać i precyzować swoje oczekiwania związane z nowymi oknami. Oczywiście, aby wymagać trzeba wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Pomiar wykonuje pracownik firmy – zdajemy się wówczas, mówiąc żartobliwie, na jego oko i przyrząd mierniczy, ale czynnie uczestniczymy w uzgadnianiu podziału okien i kierunku otwierania, zwracamy uwagę też na inne równie ważne szczegóły, np. obniżenie okna – bo w otwieraniu przeszkadza karnisz, w kuchni podwyższenie parapetu – by był dalej od blatu.

 

Nie należy zapominać o dodatkowym wyposażeniu, które znacznie podnosi komfort użytkowania. Chodzi na przykład o wielostopniowe uchylanie (szczególnie przydatne w sypialni czy kuchni), czy zatrzask balkonowy, który pozwala zamknąć za sobą drzwi, gdy wychodzimy na balkon lub taras. Także bardzo użyteczny jest hamulec do drzwi balkonowych – wtedy podczas przeciągu nie będzie trzaskania drzwiami. Niewiele dopłacamy za te dodatki, a znacznie ułatwiają one życie i komfort użytkowania okien. Przy słabej wentylacji w domu warto przy okazji zastosować nawiewniki okienne – ich rodzaj i liczbę powinien określić pracownik firmy podczas pomiaru.

 

Montaż

 

Zanim przyjedzie ekipa, warto folią malarską zakryć meble (firmy montażowe zabezpieczają na ogół jedynie podłogę). Gdy pojawią się fachowcy z naszymi oknami, musimy przede wszystkim je sprawdzić czy są zgodne z naszym zamówieniem, czy nie mają wad, które można zauważyć od razu (czyli uszkodzeń mechanicznych), czy mają prawidłowy podział skrzydeł i kierunek ich otwierania. Wszelkie niezgodności najlepiej reklamować od razu, jeszcze przed montażem.

 

Przy montażu natomiast szczególnie zwracamy uwagę na kilka elementów. Ościeżnice winny być zamontowane idealnie w pionie oraz w poziomie – to pierwszy niezbędny i konieczny do spełnienia warunek. Montażyści powinni więc być zaopatrzeni w poziomnice odpowiedniej długości – szczególnie do drzwi balkonowych. Prawidłowo wypoziomowane okna są następnie blokowane w narożach za pomocą klinów. W trakcie mocowania dybli lub kotew jeszcze raz powinno być sprawdzone poziomnicą prawidłowe ustawienie ram.

 

Mocowanie na dyble (stalowe kołki rozporowe) lub kotwy stalowe jest niezbędne, gdyż sama tylko pianka montażowa trzyma zbyt słabo. Ich liczba zależy od wielkości okna – należy przyjąć, że odległość między punktami mocowania wynosi ok. 70 cm, przy czym od narożnika do pierwszego punktu powinno to być ok. 15 cm.

 

Przy uszczelnianiu dużych okien i drzwi balkonowych zwróćmy uwagę, czy zastosowano tymczasowe rozpórki, które zabezpieczą ramę przed wypchnięciem przez rozprężającą się piankę.

 

W oknach z PVC należy sprawdzić, czy nie są pozasłaniane otwory odwadniające na dolnej ramie ościeżnicy (futryny). Woda opadowa ściekająca po płaszczyźnie okien oraz wciekająca pod ramy skrzydeł przez nieszczelne przylgi i wpływająca do wewnętrznych otworów odwadniających, przedostaje się pod ramę i powoduje zawilgocenie murów pod oknami. Z biegiem czasu na powierzchni tynków mogą pojawić się grzyby pleśniowe.

 

Przy obróbce zewnętrznej należy dopilnować, by zabezpieczono silikonem szczelinę pomiędzy murem a oknem – to uniemożliwi wnikanie wody. Szczególnie jest to ważne przy montażu parapetu zewnętrznego, gdyż przy obfitych deszczach woda może się przedostawać pod ramą do środka pomieszczenia. Szeroki parapet powinien być dodatkowo przymocowany kołkami rozporowymi tuż przy krawędzi zewnętrznej. Parapet wewnętrzny, jeżeli jest ciężki i znacznie wystaje poza mur, musi otrzymać wsporniki podtrzymujące.

 

Po zakończeniu prac montażowych trzeba, w obecności pracownika firmy, sprawdzić funkcjonowanie wszystkich części otwieranych oraz sporządzić protokół odbioru i ewentualnie umieścić w nim swoje uwagi.

 

Naprawa

 

Jeżeli mamy w domu tzw. okna szwedzkie (łatwo je poznać, gdyż ramy są skręcone ze sobą) – warto pomyśleć nad ich wymianą. Starsze okna tej konstrukcji mają szereg niedoskonałości trudnych do wyeliminowania. Przede wszystkim ich wadą jest, że są wykonane z drewna litego, a nie klejonego warstwowo. To jest przyczyną ich paczenia się i krzywienia. Nie przestrzegano też kiedyś reżimu technologicznego, przede wszystkim wilgotności drewna, co również sprzyjało jego odkształcaniu. Jeżeli z różnych względów nie decydujemy się jednak na wymianę okien – podpowiemy, co można w nich naprawić.

 

Okno trze dołem i ciężko się zamyka... Problem tkwi w zawiasach. Jeżeli jest możliwość regulacji góra – dół, możemy podnieść skrzydło obracając śrubą regulacyjną. Jeżeli nasze okna nie mają takich zawiasów, możemy spróbować wkręcić zawias górny lub – w ostateczności – podłożyć podkładkę na zawiasy. Aby to wykonać zdejmujemy skrzydło z zawiasów. Jeżeli ciężko schodzi, użyjmy któregoś z preparatów smarujących (np. WD-40 czy CX). Po zdjęciu, na trzpień zawiasu nakładamy podkładkę i zakładamy skrzydło. Jeżeli już nie ociera dołem – poradziliśmy sobie z problemem za pierwszym razem. Gdy nadal nie jest dobrze, trzeba spróbować powtórzyć całą operację z grubszą podkładką lub zastosować dwie.

 

Okno jest całkiem dobre, ale okropnie wygląda. A zatem... Przede wszystkim trzeba się pozbyć starej, najczęściej łuszczącej się farby. Najprawdopodobniej okna były kiedyś malowane farbą chemoutwardzalną, są więc dwa sposoby na pozbycie się jej – za pomocą opalarki lub specjalnymi środkami chemicznymi (np. Scansol, Abbeizer), które rozpuszczą taką powłokę. Czasem zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie.

 

Gdy drewno jest już czyste, można przystąpić do malowania. Należy pamiętać o zabezpieczeniu szyb oraz okuć. Malujemy farbami akrylowymi – przynajmniej dwukrotnie. W sklepie powinni nam pomóc przy wyborze odpowiedniej farby. Pewnym drogowskazem mogą być marki, których najczęściej używają firmy wykonujące okna (np. Sigma, Gori, Sikkens).

 

Farby akrylowe bardzo dobrze się rozprowadzają dając cienką powłokę – najlepiej malować małym wałeczkiem dobranym do szerokości ramy, natomiast wąskie krawędzie małym pędzelkiem. Farby są najczęściej szybkoschnące, ale lepiej przed całkowitym wyschnięciem nie zamykać skrzydła okiennego.

 

Każdy silny wiatr „wpada” do środka, czyli... Uszczelnianie, to jedna z najważniejszych operacji podczas „reanimacji” starego okna. Najlepiej sprawdzają się uszczelki przylgowe (tzw. wciskane). Nowoczesne skrzydło okienne ma rowek, gdzie jest zamontowana uszczelka tylko na wcisk, co daje możliwość samodzielnej ich wymiany. Niestety, stare okna nie mają tego rozwiązania, a najczęściej w ogóle nie mają uszczelki. Mamy wtedy dwie możliwości. Pierwszą jest montaż samoprzylepnej uszczelki, ale należy się liczyć z tym, że wystarczy tylko na jeden sezon. Druga polega na wykonaniu rowka dla uszczelki – można to spróbować zrobić samodzielnie lub zlecić fachowcowi.

 

Uszczelki przylgowe można kupić w firmach zajmujących się stolarką otworową lub w sklepach z okuciami okiennymi.

Dariusz Kajma

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Naprawiać czy wymieniać - okna i drzwi
Pozostałe artykuły z tego numeru
Stół pięknie zastawiony
(fot. Villa Italia) (fot. Villa Italia) (fot. Villa Italia)Modne są różne style zastaw stołowych - do każdego wnętrza i okazji możemy dobierać coś odpowiedniegoPyszny i pięknie podany posiłek oddziałuje na nasze zmysły potrójnie. Odbieramy go bowiem smakiem, zapachem oraz wzrokiem. Dlatego tak ważne jest, by na stole, oprócz smakowitych potraw, znalazły się cieszące...
Stół pięknie zastawiony
No to chlup!
Zima nadchodzi a my piszemy o basenach? Tak, ponieważ styczeń i luty, to najlepszy czas, żeby je kupować – osiągają wtedy najniższe ceny. Pierwsze kryteria wyboru basenu to: wewnętrzny czy zewnętrzny, głęboki czy płytki, odkryty czy zadaszony, będzie służył do kąpieli czy pływania. Trzeba się także zastanowić, gdzie chcielibyśmy go umieścić. Mały czy duży...
No to chlup!
Jak likier kawowy
Od kiedy farby klejowe poszły w odstawkę, sami zaczęliśmy malować swoje domy, rezygnując z usług malarzy. Do „skutków ubocznych” tej sytuacji – bo oferta rynkowa do małych nie należy – zaliczyć możemy fakt, że również sami musimy dobierać farby. Aby kupić farbę najlepiej wybrać się do sklepu dwa razy. Idąc tam...
Jak likier kawowy
Co z tą parą?
O zastosowaniu folii na dachach płaskich i spadzistych decydują nie tylko ich właściwości, ale przede wszystkim miejsce ułożenia. Podstawowy podział foli dachowych to: hydroizolacyjne, paroizolacyjne i paroprzepuszczalne. Żeby dach nie gromadził wilgoci musi być spełniony jeden podstawowy warunek: układ materiałów osłonowych w ich konstrukcji powinien zapewnić zrównoważenie bilansu przepływu pary wodnej przez całą...
Co z tą parą?
Lato przez cały rok
Ogród typu werandowego z pulpitowym dachem to najprostsza konstrukcja (fot. Solarlux) Wykorzystanie dwóch ścian domu zmniejszy koszt budowy ogrodu zimowego (fot. Gracja) Każda konstrukcja ogrodu zimowego musi być wytrzymała i sztywna (fot. Librowski) W ogrodzie zimowym, szczególnie ogrzewanym, najlepiej sprawdza się szkło termoizolacyjne (fot. Anta) Przyjemna temperatura, bujna zieleń tropikalnych roślin i cichy plusk wody. A za ścianą okien szaro, smutno, za...
Lato przez cały rok
Między furtką a drzwiami
Najprostsze drzwi antywłamaniowe pokryte są okleiną z PVC – do wyboru w wielu kolorach i wzorach. Droższe – mają tłoczenia, przeszklenia, witraże, nadstawki i łuki. Pokrywa się je okładziną z płyt MDF lub drewnianych (fot. Donimet, Gerda, J&W, Key Lock)Dziś „puk, puk – kto tam” nie zdarza się w domach jednorodzinnych, a...
Między furtką a drzwiami
Rodzinny inter...net
Router DIR-635 w standardzie 802.11N - Najnowsze routery obejmują zasięgiem bezprzewodowym domy o 2-3 kondygnacjach oraz ogródek (fot. D.Link) Wystarczy podłączyć router do otrzymanego modemu i rozpocząć nadawanie. Jeżeli któryś z komputerów znajduje się blisko routera, można go podłączyć przy pomocy kabla (będzie to tańsze i szybsze rozwiązanie) Jeżeli Internet jest dostarczany do domu drogą...
Rodzinny inter...net
Żeby stary dom zaczął myśleć
Jednym przyciskiem możesz uruchomić kilka funkcji (fot. Merten)Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 20 minut z zegarkiem w ręku. Jeżeli jednak nie chcesz zamieniać „życia w domu” na „życie z domem” – szkoda czasu. Przecież musisz go poświęcić na opuszczenie rolet, odnalezienie spalonej żarówki, podlanie ogrodu, uruchomienie alarmu, pogaszenie świateł w domu, ustawienie...
Żeby stary dom zaczął myśleć
Nowa instalacja elektryczna
Urządzenia pobierające dużo prądu, jak np. ogrzewacze wody, muszą być podłączane do własnych obwodów (fot. Elektromet)Wymiana instalacji elektrycznej to nie lada przedsięwzięcie. Od poprawności i dokładności wykonania może zależeć bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli bowiem nastąpi zwarcie – nietrudno o pożar. Ponieważ w domu jednorodzinnym chyba nikt nie układa instalacji na wierzchu ścian, jej wymiana wiąże się...
Nowa instalacja elektryczna
Taras drugiej szansy
Taras z płytą konstrukcyjną: a) na gruncie, na płycie betonowej; (fot. Buszrem) Taras z płytą konstrukcyjną: b) nad pomieszczeniem nieogrzewanym; (fot. Archiwum BD) Taras z płytą konstrukcyjną: c) nad pomieszczeniem ogrzewanym (fot. Henkel) Woda wnikająca pod pokrycie tarasu nie może zawilgacać jego konstrukcji. W przeciwym razie bardzo szybko doprowadzi do odspojenia płytek (fot. archiwum BD) Źle wykonana obróbka blacharska tarasu...
Taras drugiej szansy
Nowe trakty dla wody i ścieków
Wymianę domowej instalacji wodnej i kanalizacyjnej – a przede wszystkim ułożenie nowych rur – przeprowadza się najczęściej przy okazji kompleksowego remontu takich pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka. Oczywiście, może się zdarzyć, że modernizację instalacji musimy przeprowadzić w trybie awaryjnym, gdy pojawią się przecieki lub rury przestaną skutecznie odprowadzać ścieki albo doprowadzać wodę do baterii.
Nowe trakty dla wody i ścieków
Komin na nowo
Elementy wkładów ze stali kwasoodpornej (fot. Spiroflex) Połączenie kryzy i bazy z kominem murowanym Cały wkład kominowy musi być wykonany z tego samego materiału – najlepiej kupić kompletny system (fot. Lumo)Nie musimy mieszkać w starym domu, żeby stanąć przed koniecznością przeprowadzenia remontu komina. Jeśli przy budowie tego elementu popełniono błędy wykonawcze lub do murowanej konstrukcji...
Komin na nowo
Nowa instalacja niższe rachunki
Olej opałowy musi być magazynowany w specjalnych zbiornikach umieszczonych w szczelnej wannie Przewód powietrzno spalinowy może być wyprowadzony przez ścianę zewnętrzną (rzut z góry) Podgrzewacz zasilający jeden punkt poboru jest na tyle mały, że można go np. schować pod umywalką (fot. Formaster) Schemat instalacji typu zamkniętego, z przeponowym naczyniem wzbiorczym Instalacja z rozdziałem dolnym jest bardziej popularnaKiedy zaczynamy zastanawiać...
Nowa instalacja niższe rachunki
Stare ściany jak nowe
Farby akrylowe szybko schną i łatwo rozprowadzają się po malowanej powierzchni. A prostokątne opakowanie umożliwia nabieranie farby na wałek bezpośrednio z wiaderka (fot. TBD) "Kreatywne" farby pozwalają uzyskać efekt przetartego tynku już przy jednokrotnym malowaniu. (fot. Caparol)W każdym domu przychodzi taki moment, w którym odnowienie ścian staje się niezbędne. Na tym najczęściej się też kończy remont np....
Stare ściany jak nowe
W izolacyjnej osłonie
W zależności od warunków, w jakich będzie funkcjonowało ocieplenie, można użyć zwykłego styropianu lub płyt z polistyrenu ekstrudowanego (fot. Styropex, Austrotherm) Do ocieplenia domu można używać wełny mineralnej w postaci płyt lub z rolki (fot. Ursa) Ze wzglądu na grubość warstwy izolacji metoda wdmuchiwania np. impregnowanej celulozy w pustkę powietrzną ściany warstwowej jest mniej popularna jako sposób ocieplania starych...
W izolacyjnej osłonie
Piwnica w nowym wydaniu
Garaż w piwnicy to potencjalne miejsce "zalewowe" (fot. George) Przywiązanie do posiadania piwnicy może objawiać się jej budową na powierzchni terenu (fot. archiwum BD) Zanim "zejdziemy" do piwnicy, trzeba ją osuszyć i ocieplić... (fot. Plastics) ... ale potem będziemy zadowoleni z tak uzyskanej dodatkowej powierzchni (fot. ACO) Taki stan ścian zewnętrznych to utrudnienia dla adaptowanej piwnicy fot. Aqapol) Gdy wysokość pomieszczeń piwnicznych wyklucza stały pobyt ludzi, to możemy np. obok kotłowni...
Piwnica w nowym wydaniu
Najlepiej pod dachem
Dach o połaciach nachylonych pod kątem 45°: a) czterospadowy, oparty na stropie; b) dwuspadowy oparty na ściankach kolankowych o wysokości 1 m. Pod ścianką o odpowiedniej wysokości zmieszczą się: a) 0,7 m – sporadycznie używane przedmioty; b) 1 m – łóżko; c) 1,5 m – biurko, przy którym można swobodnie stanąć; d) 2 m – większość mebli Składane schody na strych,...
Najlepiej pod dachem
Najlepiej pod dachem
Dach o połaciach nachylonych pod kątem 45°: a) czterospadowy, oparty na stropie; b) dwuspadowy oparty na ściankach kolankowych o wysokości 1 m. Pod ścianką o odpowiedniej wysokości zmieszczą się: a) 0,7 m – sporadycznie używane przedmioty; b) 1 m – łóżko; c) 1,5 m – biurko, przy którym można swobodnie stanąć; d) 2 m – większość mebli Składane schody na strych,...
Najlepiej pod dachem
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz