Nowocześniej czyli oszczędniej

Nowocześniej czyli oszczędniej
Szczególnym rodzajem kotła z zamkniętą komorą spalania jest kocioł kondensacyjny (fot. ACV) Przewód powietrzno-spalinowy odprowadza z kotła spaliny, a doprowadza powietrze niezbędne do procesu spalania Kocioł olejowy (fot. Ulrich) Decydując się na kocioł na gaz płynny musimy zamontować tego typu zbiornik na zewnątrz budynku (fot. Shell Gas)Modernizacja instalacji grzewczej często oznacza po prostu...
Szczególnym rodzajem kotła z zamkniętą komorą spalania jest kocioł kondensacyjny (fot. ACV)
Przewód powietrzno-spalinowy odprowadza z kotła spaliny, a doprowadza powietrze niezbędne do procesu spalania
Kocioł olejowy (fot. Ulrich)
Decydując się na kocioł na gaz płynny musimy zamontować tego typu zbiornik na zewnątrz budynku (fot. Shell Gas)

Modernizacja instalacji grzewczej często oznacza po prostu wymianę kotła na nowy. Bywa połączona ze zmianą wykorzystywanego paliwa, może się wiązać z modernizacją całej kotłowni. Potem przychodzi czas na rury, komin, grzejniki... Kompleksowa modernizacja, chociaż uciążliwa i droga, przynosi duże korzyści w postaci obniżenia kosztów ogrzewania i podniesienia bezpieczeństwa użytkowania kotłowni.

Kiedy stary kocioł zastępujemy nowym? Zazwyczaj wtedy, gdy:

  • stare urządzenie jest wyeksploatowane i nie spełnia swojej funkcji;
  • dążymy do obniżenia kosztów ogrzewania stosując nowe paliwo lub sprawniejszy kocioł;
  • chcemy zmniejszyć czas poświęcany na obsługę starego kotła, zastępując go w pełni zautomatyzowanym;
  • ociepliliśmy budynek.
Przeważnie modernizowane są instalacje c.o. ze starym i nieekonomicznym kotłem na węgiel, instalacją typu otwartego i żeliwnymi grzejnikami członowymi. Jeżeli nie ma w pobliżu gazu ziemnego, do wyboru jest gaz płynny, olej opałowy albo paliwo stałe, w tym coraz bardziej popularna biomasa. O wyborze decyduje lokalizacja budynku i dostępność paliw.

 

W przypadku zmiany paliwa ze stałego na gaz płynny lub olej opałowy, należy liczyć się z koniecznością wykonania przeróbek, związanych ze specyfiką składowania nowego paliwa.

 

Sprawa jest o wiele prostsza, gdy wymieniamy stary kocioł gazowy na nowy, ponieważ wymagania dotyczące kotłowni są zazwyczaj spełnione.

 

Gdzie zamontować kocioł?

 

Kocioł gazowy, zarówno na gaz ziemny, jak i płynny, można zamontować w dowolnym pomieszczeniu – nie tylko w kotłowni, ale także w kuchni lub łazience. Dzięki temu, dodatkową korzyścią będzie odzyskanie pomieszczenia, które wcześniej było składem opału. To, gdzie zamontujemy kocioł, zależy od jego rodzaju. Urządzenie z otwartą komorą spalania należy umieścić w kotłowni lub "w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi", do którego doprowadzona jest odpowiednia ilość świeżego powietrza niezbędnego w procesie spalania. Uwaga. Spaliny muszą być odprowadzane przez komin o długości min. 4 m. Jeżeli nie chcemy tracić miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie kupno kotła z zamkniętą komorą spalania. Jest on tak skonstruowany, że powietrze potrzebne do procesu spalania pobiera nie z pomieszczenia, w którym się znajduje, ale z zewnątrz budynku tzw. przewodem powietrzno-spalinowym. Jest ono zasysane rurą zewnętrzną, zaś drugą, umieszczoną współosiowo, usuwane są na zewnątrz spaliny. Kotły te są bezpieczniejsze od tradycyjnych, gdyż proces spalania jest w nich odizolowany od pomieszczenia. Ponadto urządzenia te można zabudować np. w ciągu szafek kuchennych.

 

O ile kocioł na gaz ziemny można zamontować niemal w dowolnym pomieszczeniu domu, o tyle kocioł na gaz płynny nie może znajdować się w piwnicy czy suterenie, lecz jedynie w pomieszczeniu usytuowanym powyżej poziomu terenu.

 

Pamiętajmy, że gaz płynny wymaga umieszczenia zbiorników na zewnątrz budynku. Z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania, zbiorniki nie mogą znajdować się w zagłębieniach terenu, w miejscach podmokłych i w odległości mniejszej niż 5 m od rowów, studzienek lub wpustów kanalizacyjnych. Przed podjęciem decyzji o wyborze gazu płynnego warto upewnić się u sprzedawcy tego paliwa, czy w naszym przypadku będzie możliwe korzystanie z niego, lub określić, jakie prace dostosowawcze należy wykonać.

 

Jeśli kocioł na paliwo stałe zastąpimy kotłem olejowym, to pomieszczenie przeznaczone do składowania opału będzie można wykorzystać na magazyn oleju.

 

Decydując się na kocioł olejowy musimy pamiętać, że hałas towarzyszący pracy palnika może być uciążliwy, zwłaszcza w godzinach nocnych, kiedy jest bardzo cicho. Drugim mankamentem jest zapach oleju unoszący się w kotłowni i pomieszczeniu, gdzie zamontowany jest zbiornik. Dzieje się tak, mimo że zbiorniki na olej mają coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, ograniczające zanieczyszczenie powietrza zapachem oleju.

 

Chcąc wymienić stary kocioł na paliwo stałe na urządzenie nowoczesne, musimy wygospodarować odpowiednie miejsce do składowania paliwa. Kocioł pracuje bowiem efektywnie tylko wtedy, gdy paliwo ma niską wilgotność. Warto też przewidzieć miejsce na podajnik i zasobnik paliwa. Nowe kotły na paliwo stałe są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu nie wymagają częstej kontroli.

Instalacja grawitacyjna typu otwartego
Instalacja pompowa typu zamkniętego

Moc nowego kotła

 

Moc kotła dobieramy w zależności od spełnianej przez niego funkcji. Kocioł może dostarczać wyłącznie ciepło potrzebne do ogrzania budynku. Może również dodatkowo dostarczać ciepłą wodę. Ogrzewać ciepłą wodę możemy na dwa sposoby – kupując kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem albo kocioł dwufunkcyjny. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem podgrzewa całą wodę zgromadzoną w zasobniku, kocioł dwufunkcyjny podgrzewa ciepłą wodę w sposób przepływowy, wtedy gdy z niej korzystamy.

 

Moc kotła jednofunkcyjnego dla potrzeb centralnego ogrzewania powinna pokrywać 90% zapotrzebowania budynku na ciepło. W przypadku dołączenia zasobnika, musi być ona skorygowana do wartości pozwalającej ogrzać wodę na cele użytkowe. Do obliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku starszego zazwyczaj stosuje się metodę wskaźnikową. Firmy sprzedające kotły, na podstawie roku budowy określają przybliżoną moc kotła. Możemy też oszacować ją samodzielnie. Odczytujemy na tabliczce znamionowej starego urządzenia jego moc i w zależności od tego, czy pomieszczenia były przegrzane, czy niedogrzane, zmniejszamy ją albo zwiększamy. Problemem będzie określenie mocy kotła, jeżeli budynek został ocieplony. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest obliczenie przez projektanta instalacji grzewczych zapotrzebowania na moc cieplną.

 

Moc kotłów dwufunkcyjnych dobierana jest na podstawie mocy potrzebnej do przygotowania c.w.u. Jest ona większa niż moc kotła jednofunkcyjnego. Najmniejsza zalecana moc kotła – ze względu na ciepłą wodę – powinna wynosić 24 kW.

 

Dobór kotła o niewłaściwej mocy powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie instalacji. Jeśli urządzenie ma zbyt małą moc, pomieszczenia mogą być niedogrzane. Kocioł o zbyt dużej mocy będzie się często włączał i wyłączał, albo pracował przez większość czasu z częściową mocą, co spowoduje jego szybsze zużycie i spalanie większej ilości paliwa.

 

Kocioł nowy i co dalej?

 

Zmieniając kocioł na paliwo stałe na kocioł opalany gazem lub olejem, musimy się liczyć z koniecznością wymiany całej instalacji. Kocioł na paliwo stałe współpracuje z reguły z instalacją grawitacyjną typu otwartego, czyli zabezpieczoną otwartym naczyniem wzbiorczym oraz rurowym systemem odpowietrzającym. Instalacja grawitacyjna charakteryzuje się dużymi średnicami rur, a kontakt wody grzewczej z powietrzem powoduje przyspieszoną korozję wymiennika w kotle, rur i grzejników. Kotły gazowe i olejowe wymagają pracy w systemach zamkniętych z naczyniem przeponowym i automatycznymi odpowietrznikami. Powietrze zewnętrzne nie ma wtedy dostępu do wody w instalacji. Dzięki temu instalacja mniej koroduje i jej żywotność rośnie. Naczynie wzbiorcze zabezpiecza instalację przed wzrostem ciśnienia spowodowanym rozszerzalnością cieplną wody w obiegu. Jego wielkość dobiera się w zależności od pojemności instalacji oraz od maksymalnej temperatury wody grzewczej.

 

Mniej przeróbek wymaga wymiana starego kotła gazowego na nowy. Jeżeli wymienimy go na kocioł tradycyjny lub z zamkniętą komorą spalania, a temperatura wody zasilającej i powrotnej nie ulegnie zmianie, nie musimy nic zmieniać w instalacji. Jeżeli jednak zastosujemy kocioł kondensacyjny albo obniżymy temperaturę wody zasilającej, średnice rur powinny ulec zwiększeniu z powodu konieczności uzyskania większego przepływu czynnika grzewczego. Jeśli nie zmienimy średnic rur, zbyt duża prędkość przepływu w nich wody będzie powodować powstawanie nieprzyjemnych dźwięków.

 

W instalacjach ogrzewania pompowego przepływ wody wywoływany jest przez pracę pompy obiegowej. Dzięki temu opory przepływu mogą być większe niż w układach grawitacyjnych. Możemy zatem zastosować mniejsze średnice przewodów, co znacznie obniża koszt instalacji, zmniejsza bezwładność cieplną układu oraz redukuje straty ciepła w systemie. Poza tym zastosowanie pompy w instalacji centralnego ogrzewania oznacza większą łatwość prowadzenia przewodów oraz możliwość umieszczenia grzejników poniżej źródła ciepła.

 

Do wad ogrzewania pompowego należy uzależnienie jego działania od dostawy energii elektrycznej, ciągły pobór prądu, konieczność okresowej konserwacji oraz wymiany pompy.

Tomasz Pabur

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 11-12/2005

Pozostałe artykuły z tego numeru
Wjedź do garażu - Wymiana bramy garażowej
Przed bramą uchylną trzeba zostawić trochę miejsca Do bramy segmentowej można podjechać niemal na styk Brama roletowa też nie zabiera miejsca przed garażem Przecięty fragment ościeżnicy drewnianej podważamy łapką ciesielskąZastąpienie starej rozwieranej bramy garażowej nowoczesną bramą podnoszoną, to nie tylko kwestia estetyki, ale również wygoda użytkowania. W garażu indywidualnym możemy zamontować bramę uchylną, segmentową otwieraną...
Wjedź do garażu - Wymiana bramy garażowej
Dach jak nowy
Remont dachu, szczególnie w starym domu może się okazać nie lada przedsięwzięciem. Pół biedy, jeśli chcemy tylko poprawić wygląd domu. Ale gdy pokrycie przecieka lub chcemy poddasze zamienić na użytkowe, czekają nas spore wydatki, a zakres prac się powiększa. Z wymianą pokrycia najczęściej wiąże się także wymiana orynnowania. Nie jest to trudne,...
Dach jak nowy
Ulga remontowa - pozostało niewiele czasu
Z końcem 2005 roku przestaje przysługiwać podatnikom podatku dochodowego tzw. mała ulga podatkowa, umożliwiająca odliczenie wydatków na remont i modernizację mieszkania lub domu jednorodzinnego. Remontu czy modernizacji nie musimy przeprowadzić koniecznie jeszcze w tym roku - wystarczy zakupić potrzebne materiały i urządzenia na imienną fakturę VAT, a w przyszłorocznym zeznaniu...
Ulga remontowa - pozostało niewiele czasu
Zbudowany czy gotowy - Baseny i wanny SPA
Kompaktowy zespół filtracyjny (fot. Desjoyaux) Zestaw filtracyjny z pompą obiegową (fot. BWT) W małym basenie z hydromasażem popływa tylko jedna osoba (fot. Kompleks)A woda sobie krąży Woda w basenie krąży w układzie zamkniętym. Do niecki wpływa przez dysze ścienne z filtrów, w których jest uzdatniana i dezynfekowana. Natomiast z basenu jest odprowadzana z...
Zbudowany czy gotowy - Baseny i wanny SPA
Życie pod samym dachem
Zaadaptowanie strychu to dla jednych jedyna szansa na mieszkanie, dla innych uzyskanie przestrzeni do ciekawej aranżacji, a dla właścicieli domów jednorodzinnych powiększenie dotychczasowego metrażu. Strychy są różne. Najczęściej inwestorów przeraża na początku konieczność podciągnięcia ścian i budowa nowego dachu. Schemat wszelkich instalacji na ogół trzeba będzie dostosować do już istniejących. Potem trzeba rozstrzygnąć sposób...
Życie pod samym dachem
Życie pod samym dachem
Zaadaptowanie strychu to dla jednych jedyna szansa na mieszkanie, dla innych uzyskanie przestrzeni do ciekawej aranżacji, a dla właścicieli domów jednorodzinnych powiększenie dotychczasowego metrażu. Strychy są różne. Najczęściej inwestorów przeraża na początku konieczność podciągnięcia ścian i budowa nowego dachu. Schemat wszelkich instalacji na ogół trzeba będzie dostosować do już istniejących. Potem trzeba rozstrzygnąć sposób...
Życie pod samym dachem
Przenosiny na poziom -1
Gdy dom "pęka w szwach", marzy nam się sauna lub mała sala ćwiczeń, a w domu jest piwnica – warto zastanowić się, które z tych funkcji można przenieść do podziemia. W wielu przypadkach do nowych zadań można przystosować przynajmniej część znajdujących się tam pomieszczeń. Kiedyś piwnice domów jednorodzinnych przeznaczane były na kotłownię i skład opału, którym był...
Przenosiny na poziom -1
Komputer myśli za nas - Inteligentne instalacje domowe
Elementy wykonawcze produkowane przez różne firmy pasują do standardowych rozdzielnic elektrycznych. Na zdjęciach ściemniacze oświetlenia różnych marek, działające w odmiennych systemach sterowania ale dysponujące takimi samymi uchwytami instalacyjnymi (fot. Jung) Umieszczone na tym sterowniku ikony ułatwiają posługiwanie się nim (fot. Berker)Czy wiecie, że zaczątki "inteligencji" instalacji są niemal w każdym domu...
Komputer myśli za nas - Inteligentne instalacje domowe
Bezpiecznie przed i za drzwiami
Unifon to słuchawka z przyciskiem do otwierania drzwi (fot. Cyfral) Bramofon może być wspólny dla kilku mieszkań; tu w wersji natynkowej (fot. Cti Mikrotel)Domofon ustrzeże nas przed niepożądaną wizytą. Przed telewizorem, a nie przy oknie oczekiwać będziemy gościa. Jednak nawet najdroższy wideofon nie zapewni nam bezpieczeństwa, jeśli nie oprą się złodziejom...
Bezpiecznie przed i za drzwiami
Wykurzyć diabła z komina...
W jednym kominie może znajdować się kilka przewodów, np. spalinowy, dymowy i wentylacyjnyKominy niszczeją z różnych przyczyn. Głównie "ze starości". Przyczyną mogą też być błędy wykonawcze lub nieodpowiedni dobór materiałów. Bywa jednak, że zniszczenia dokonują się przy naszym udziale. Komin to wentyl budynku; bez niego ogrzanie wnętrza współczesnymi metodami nie byłoby...
Wykurzyć diabła z komina...
Nowe skrzydła - Wymiana okien i drzwi
Węgarek zmniejsza wymiar otworu okiennego od strony zewnętrznej Tak podwyższamy otwór drzwiowyWymiana okien i drzwi nie jest trudna. Na co zwrócić uwagę? Jak samemu wstawić nowe okno czy drzwi? Przeczytajcie. Rozważając wymianę okien, właściwie dopuszczamy możliwość wyboru pomiędzy oknami o profilach drewnianych i z PVC. To prawda, że dostępne na rynku okna...
Nowe skrzydła - Wymiana okien i drzwi
Doprowadzić wodę, odprowadzić ścieki
Filtr wstępny mechaniczny jest niezbędny w instalacji wykonanej z miedzi, jest także bardzo przydatny w instalacjach z tworzyw sztucznych (fot. BWT Polska)Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej kojarzy się zazwyczaj z wymianą przyborów sanitarnych i innych elementów wyposażenia łazienki. Ale sama łazienka to nie wszystko. Ważne jest także doprowadzenie wody zimnej, ogrzanie wody...
Doprowadzić wodę, odprowadzić ścieki
Od bezpiecznika do kontaktu
Nowoczesna tablica rozdzielcza (fot. Elda-Eltra) Do łączenia przewodów najwygodniejsze są złączki samozaciskowe (fot. Wago Elwag)Po latach eksploatacji domu nadchodzi moment, gdy konieczna staje się wymiana instalacji elektrycznej. Tym bardziej, jeśli nadal jeszcze mamy przewody aluminiowe, a pęd ku nowoczesności zaowocował kolejnymi „prądożernymi” urządzeniami. Kompleksową ocenę stanu instalacji elektrycznej najlepiej powierzyć uprawnionemu elektrykowi,...
Od bezpiecznika do kontaktu
Wykończenie ścian wewnętrznych
W obecnym rozumieniu remont ściany oznacza coś więcej niż wypełnienie ewentualnych ubytków oraz pomalowanie albo położenie kolejnej warstwy tapety. Standardy oczekiwań oraz technologie w tej dziedzinie zdecydowanie „poszły w górę”. Tak to już jest, że wszystko co wstawimy do wnętrza mieszkalnego, zarówno dużych gabarytów, jak i rozmiarów bibelotu, musi mieć...
Wykończenie ścian wewnętrznych
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz