Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2005
Nowe skrzydła - Wymiana okien i drzwi
Węgarek zmniejsza wymiar otworu okiennego od strony zewnętrznej Tak podwyższamy otwór drzwiowyWymiana okien i drzwi nie jest trudna. Na co zwrócić uwagę? Jak samemu wstawić nowe okno czy drzwi? Przeczytajcie. Rozważając wymianę okien, właściwie dopuszczamy możliwość wyboru pomiędzy oknami o profilach drewnianych i z PVC. To prawda, że dostępne na rynku okna...
Węgarek zmniejsza wymiar otworu okiennego od strony zewnętrznej
Tak podwyższamy otwór drzwiowy

Wymiana okien i drzwi nie jest trudna. Na co zwrócić uwagę? Jak samemu wstawić nowe okno czy drzwi? Przeczytajcie.

Rozważając wymianę okien, właściwie dopuszczamy możliwość wyboru pomiędzy oknami o profilach drewnianych i z PVC. To prawda, że dostępne na rynku okna aluminiowe są w budownictwie jednorodzinnym z różnych przyczyn niezmiernie rzadko stosowane – przede wszystkim ze względu na cenę. Ale może warto zastanowić się nad oknami z kompozytu poliestrowo-szklanego (robione tylko na zamówienie), szczególnie w sytuacji, gdy mieszkamy w budynku niezbyt dobrze doświetlonym. W oknach tych bowiem stosuje się znacznie cieńsze profile, co pozwala na uzyskanie większych przeszkleń i dodaje lekkości bryle budynku.

 

Ramy zbrojone włóknem szklanym są bardzo sztywne i wytrzymałe, a poza tym mają współczynnik rozszerzalności cieplnej zbliżony do szkła. Dzięki temu w oknie nie ma żadnych naprężeń wewnętrznych. Można zatem stosować bardzo smukłe profile otwarte (zwykle jako ościeżnice) oraz jedno- i dwukomorowe (w oknach uchylno-rozwieralnych). Pod względem izolacyjności cieplnej ramy z włókna szklanego niewiele się różnią od drewnianych (U=1,6-1,9 W/m2K). Również izolacyjność akustyczna ram jest dość dobra. Nie bez znaczenia jest też fakt, że profile z włókien szklanych cechuje bardzo duża odporność mechaniczna i chemiczna. Dzięki malowaniu natryskowemu (standardowo na kolor biały i brązowy) są niewrażliwe na czynniki atmosferyczne i dzięki temu nie wymagają odnawiania. Mimo wspomnianych zalet okien z kompozytu, na razie preferencje inwestorów powodują, że rynek stolarki okiennej jest prawie równo podzielony między okna z PVC a drewniane. Są one właściwie równorzędne pod względem podstawowych właściwości użytkowych. Dlatego wybór zależy raczej od indywidualnych preferencji niż walorów technicznych czy funkcjonalnych.

 

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku drzwi wejściowych, gdyż do wyboru mamy wyroby oferowane zarówno przez znane firmy, jak i zakłady rzemieślnicze, czy też importowane z różnych stron świata.

 

Wymiana okien i drzwi

 

Większość zaleceń montażowych jest taka sama zarówno w przypadku okien, jak i drzwi.

 

Nowe okna i drzwi muszą mieć wymiary dostosowane do wielkości otworu w murze (ościeże). Trzeba jednak pamiętać, aby pozostawić wokół ościeżnicy niezbędny luz montażowy. Otwór w murze może być prosty lub z tzw. węgarkiem, zmniejszającym jego wymiary od strony zewnętrznej. Przy ościeżu prostym wymiar zewnętrzny ramy nowego okna powinien być mniejszy o 4-5 cm od otworu w ścianie. W ościeżach z węgarkiem, wymiary okna trzeba tak ustalić, aby ościeżnica wchodziła za węgarek na 1-1,5 cm z każdej strony. Podczas ustalania wymiarów okien i drzwi trzeba również uwzględnić ewentualne ocieplenie ościeża, jeśli przewidujemy w przyszłości docieplenie całego domu. W takim przypadku należy wybrać okno (lub drzwi) nieco mniejsze, aby na bokach ościeża zmieściła się 4-5-cm warstwa ocieplenia. Najczęściej, przy wymianie musimy zamówić okna i drzwi, gdyż te o standardowych wymiarach z reguły nie pasują do starych otworów. Jeśli jednak różnica w wielkości otworu i nowego, standardowego okna lub drzwi nie jest duża, można poszerzyć otwór (nie więcej jednak niż o 10 cm). Wysokość otworu okiennego można zwiększyć przez skucie muru na dole, o ile pozwalają na to np. umieszczone w tym miejscu grzejniki. Jeśli zechcemy powiększyć okno od góry lub zamontować wyższe, bądź dużo szersze drzwi, konieczne będzie przekonstruowanie nadproża. Powyżej istniejącej belki nadprożowej wstawia się belkę nową, o wytrzymałości określonej przez projektanta. Wskaże on również sposób jej osadzenia i technologię robót. Jest to bowiem zależne od rodzaju ściany, w której znajduje się powiększany otwór.

 

Samodzielne skucie nadproża, bez zastosowania odpowiednich wzmocnień, grozi poważnymi uszkodzeniami konstrukcji budynku

 

Okna i drzwi o standardowych wymiarach można kupić „od ręki” w sieciach handlowych dużych producentów lub w supermarketach budowlanych. Możemy wtedy obejrzeć kilka sztuk i wybrać te najlepszej jakości. Kłopotliwy może być jednak ich transport, jeśli sprzedawca nie zapewnia przewozu. Organizując transport we własnym zakresie pamiętajmy, że okien i przeszklonych drzwi nie można przewozić w pozycji poziomej, bo szyby popękają. Okna i drzwi nietypowe zamawiamy bezpośrednio u producenta lub w jego przedstawicielstwie. Dość ryzykowny jest zakup u pośredników, którzy nie mają autoryzacji producenta. Okna robione na zamówienie producent z reguły dostarcza własnym transportem. Przy odbiorze każde z nich musimy dokładnie obejrzeć i od razu reklamować zauważone usterki oraz uszkodzenia. Dystrybutorzy okien uzależniają niekiedy udzielenie długoterminowej gwarancji od ich montażu przez autoryzowany zakład. Ceny takiej usługi są najczęściej znacznie wyższe niż rynkowe i warto rozważyć, czy nie zrezygnować z gwarancji lub nie poszukać innego producenta. Montaż okien i drzwi nie jest zbyt skomplikowany i można to zrobić nawet samemu.

Ościeżnicę przecinamy i składamy do środka

Pozbądź się ościeżnicy

 

Okna i drzwi były mocowane w ścianach na różne sposoby – za pomocą gwoździ wbitych w ościeżnicę, hakami przykręconymi do boku ramy lub kotwami przybitymi do muru. Widoczne elementy mocujące można spróbować wykręcić lub wyciąć i wyjąć ościeżnicę w całości, ale najczęściej trzeba będzie ją rozebrać. W pierwszej kolejności należy zdjąć skrzydła. Starą ościeżnicę najłatwiej będzie wymontować przecinając w dwóch miejscach dolną belkę ramy. Po wyjęciu wyciętego fragmentu pozostałe boki podważa się łapką ciesielską i „składa” do środka. Drewnianą ościeżnicę drzwiową usuwamy podobnie, przecinając jeden ze słupków bocznych w dwóch miejscach. Natomiast ościeżnice metalowe trzeba wykuć z ościeża, posługując się przecinakiem lub elektrycznym młotem pneumatycznym.

 

W przypadku okien zdarza się, że skrzydeł nie można wyjąć, gdyż obniżone nadproże (np. podczas wcześniejszych prac remontowych) nie pozwala na podniesienie ich na wysokość umożliwiającą zdjęcie skrzydła z zawiasów. Najwygodniej będzie wtedy obciąć zawiasy szlifierką kątową. Jeśli mamy okna z oszkleniem stałym, które nie mają otwieranych skrzydeł, trzeba będzie wybić lub wyjąć szybę, aby uzyskać dostęp do ościeżnicy. Ze względu na bezpieczeństwo szybę należy przed wybiciem okleić papierem pakowym, aby odłamki nas nie pokaleczyły. Demontujemy też parapety – zewnętrzny i wewnętrzny.

 

Specjalne podejście?

 

Sposób wymiany drzwi niemal nie różni się od metod stosowanych przy demontażu i osadzaniu nowych okien. Jedynie w przypadku drzwi zewnętrznych, ze względu na ich ciężar oraz znacznie większą częstotliwość otwierania ich zamocowanie musi być szczególnie stabilne. Dlatego ramę drzwiową mocuje się za pomocą dybli głęboko wpuszczonych w ścianę. Na całej wysokości drzwi rozmieszcza się co najmniej 4 dyble a na ich szerokości – 3. Po zamontowaniu drzwi i wypełnieniu szczeliny pianką montażową oraz otynkowaniu ościeża, wokół ościeżnicy mocowane są od strony zewnętrznej i wewnętrznej listwy maskujące. Szczególną uwagę należy zwrócić na zamykanie się drzwi i funkcjonowanie zamków. Po zamknięciu drzwi zamki powinny obracać się bez oporów, a ich rygle wchodzić w obejmy z pewnym luzem. Ustawienie skrzydła względem ościeżnicy można skorygować regulacją zawiasów.

Anna Grocholska

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 11-12/2005

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny