Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2005
Zbudowany czy gotowy - Baseny i wanny SPA
Kompaktowy zespół filtracyjny (fot. Desjoyaux) Zestaw filtracyjny z pompą obiegową (fot. BWT) W małym basenie z hydromasażem popływa tylko jedna osoba (fot. Kompleks)A woda sobie krąży Woda w basenie krąży w układzie zamkniętym. Do niecki wpływa przez dysze ścienne z filtrów, w których jest uzdatniana i dezynfekowana. Natomiast z basenu jest odprowadzana z...
Kompaktowy zespół filtracyjny (fot. Desjoyaux)
Zestaw filtracyjny z pompą obiegową (fot. BWT)
W małym basenie z hydromasażem popływa tylko jedna osoba (fot. Kompleks)

A woda sobie krąży

 

Woda w basenie krąży w układzie zamkniętym. Do niecki wpływa przez dysze ścienne z filtrów, w których jest uzdatniana i dezynfekowana. Natomiast z basenu jest odprowadzana z górnej warstwy (tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń) za pomocą: skimera, czyli punktowego przelewu, przez który woda kierowana jest najpierw do pompy a potem do filtra, lub rynny przelewowej, odbierającej przelewającą się przez brzeg basenu wodę, która jest odprowadzana do zbiornika magazynowego, zasysana przez pompę i kierowana do filtra. To drugie rozwiązanie dodaje basenowi urody (jego ścian nie szpecą otwory skimerów), ale jest droższe.

 

Pompa zapewnia stałą cyrkulację wody w basenie. Jest ona wyposażona w specjalny łapacz zanieczyszczeń mechanicznych, który zatrzyma nawet takie drobiazgi, jak włosy i włókna. Przed pompą znajduje się zazwyczaj filtr wstępny, który zabezpiecza ją przed uszkodzeniem. Następnie woda przepuszczana jest przez filtr, na ogół piaskowo-żwirowy, który usuwa pozostałe zanieczyszczenia mechaniczne oraz zawiesiny. Poza filtrami piaskowo-żwirowymi stosuje się również kompaktowe zespoły filtracyjne -. Wkłady takich filtrów zatrzymują zanieczyszczenia rzędu 6 mikronów (tych piaskowych 60-70 mikronów).

 

Kolejnym etapem jest dezynfekcja wody, która zapewni jej czystość bakteriologiczną . Woda w basenie musi bowiem odpowiadać wymaganiom wody do picia. Uzdatnianie chemiczne polega na dodawaniu do wody substancji chemicznych (związków chlorowych, soli kuchennej, aktywnego tlenu lub ozonu), które regulują wartość czynnika kwasowości pH, zapobiegają rozwojowi glonów i bakterii. Wartość pH wody w granicach 7,2-7,4 gwarantuje najlepsze działanie środków uzdatniających oraz zapobiega korozji części metalowych instalacji.

 

Gdy mamy basen z wodą podgrzewaną, to w wymienniku ciepła lub za pomocą grzałki, jej temperatura zostanie podwyższona do 26-28°C.

 

Przefiltrowana, oczyszczona, zdezynfekowana i podgrzana woda wpływa przez system dysz z powrotem prosto do basenu.

 

A może wanna w ogrodzie?

 

I to nadzwyczajna wanna, której jednak bardziej pasuje miano "minibasen SPA". Otóż, jak twierdzą producenci, wszystkie wanny z hydromasażem można instalować również na zewnątrz domu. I ponoć takie właśnie ich umiejscowienie jest obecnie najbardziej popularne. Te wieloosobowe minibaseny mogą występować jako wolno stojące lub być wpuszczone w podłoże. Różnią się wielkością, wyposażeniem, ilością dysz masujących, barwą niecek i obudów.

 

Decydując się na takie rozwiązanie przydomowych, i jakże zdrowych kąpieli, najważniejsze co musimy wziąć pod uwagę, to miejsce postawienia tego urządzenia, szczególnie gdy zamierzamy z niego korzystać przez cały rok – najlepiej, żeby zimą droga z domu do minibasenu była jak najkrótsza. Bardziej zahartowani mogą sobie wybrać dowolny, malowniczy zakątek ogrodu.

 

Wszystkie wolno stojące minibaseny napełnia się z węża ogrodowego, a cała instalacja znajduje się w obudowie.

 

Producenci urządzeń zgodnie twierdzą, że chociaż podraża to koszt minibasenu, warto jego komorę wypełnić pianką poliuretanową, która będzie redukowała straty ciepła i w konsekwencji koszty eksploatacyjne.

 

Nie ma możliwości, żeby zmarznąć w kąpieli nawet przy niskiej temperaturze powietrza, gdyż specjalna konstrukcja grzałek pozwala na bardzo szybkie dogrzewanie wody.

 

Do minibasenów SPA montowanych na zewnątrz można dobrać odpowiednie osłony zabezpieczające je przed zanieczyszczeniami i opadami. Na koniec dodajmy, że taka kąpiel to frajda dla całej, nawet dużej rodziny, a może i wystarczy jeszcze miejsca dla przyjaciół. Mogą to być bowiem wieloosobowe niecki wyposażone w wiele półek do siedzenia, a są i takie, w których jedna osoba będzie mogła popływać (długie na ponad 4,5 m, ale niezbyt szerokie.

 

Pora roku może wydaje się nieodpowiednia, ale to dobry moment, by na Gwiazdkę obiecać rodzinie mały basen. Tym samym, zyskujemy trochę czasu, by zastanowić się, jak zrealizować to przedsięwzięcie.

 Monika Czechowska

Różne ukształtowanie dna basenu (rys. Mira-Lux)
Przy basenie trzeba przewidzieć miejsce na obrzeże (fot. Mira-Lux)
Przekrój przez ścianę niecki z betonu zbrojonego

Każdemu marzy się w upalne dni kąpiel we własnym basenie. Do częstszego pływania dla zdrowia też łatwiej byłoby się wtedy zmobilizować. A minibasen z hydromasażem do korzystania przez cały rok? Nie są to już nierealne marzenia, jeszcze niedawno dostępne tylko wybrańcom fortuny.

Przydomowa pływalnia nie musi być od razu rozmiarów basenu olimpijskiego. Na początek trzeba zastanowić się, jakie ma spełniać funkcje. Czy to ma być obiekt do pływania, czy do moczenia się i zabawy dla dzieci? A może wystarczy wieloosobowa wanna z hydromasażem, tzw. SPA, która zainstalowana na zewnątrz będzie nam służyć również zimą? Nie ma co żałować, że nie będziemy mieć basenu pod dachem naszego domu. Wersja ogrodowa jest tańsza w realizacji, a możliwość zażywania kąpieli w promieniach słońca lub w śnieżnym krajobrazie doda tylko atrakcyjności naszej nowej inwestycji. Budowa basenu (montaż wanny SPA też) będzie wymagała kontaktu z firmą specjalizującą się w tej dziedzinie. Ale zanim do tego dojdzie, warto przeanalizować różne możliwości konstrukcyjne i dostępne na rynku technologie.

 

Do przemyślenia

 

Wybór konstrukcji basenu będzie zależał od tego, jaki ma on być: głęboki, czy płytki, odkryty, czy zadaszony, czy będzie służył do kąpieli, czy do pływania, ile osób będzie z niego korzystało. Zastanówmy się teraz, gdzie chcemy go zlokalizować. Mały czy trochę większy, ale przecież potrzebuje nieco przestrzeni. Trzeba też pamiętać, że basen będzie miał wykonane obrzeże, na które też potrzeba miejsca. Każdy basen, zarówno zadaszony, jak i odkryty, stały lub tymczasowy powinien składać się z: niecki basenowej, obrzeża oraz systemów filtracyjnego, uzdatniania wody i, ewentualnie, podgrzewającego ją. Dodatkowo trzeba zdecydować, jak zabezpieczymy obiekt poza sezonem. Dla konstrukcji basenu największe znaczenia ma jednak to, czy będzie on zagłębiony w ziemi, czy posadowiony na powierzchni.

 

Konstrukcje naziemne

 

Są najprostsze i stosunkowo tanie, pozwalają na zmianę lokalizacji basenu. Jednak trzeba się liczyć z tym, że konstrukcje te nie są zbyt trwałe. Oprócz modeli stawianych na powierzchni terenu, można znaleźć taki model (z przystosowaną do tego powłoką), który będzie częściowo wkopany w grunt. Dzięki dwustronnej drabince nie ma żadnego problemu z wchodzeniem do takiego "wystającego" basenu.

 

Ścianki takich basenów są wykonywane z tworzywa poliestrowego wzmacnianego włóknem szklanym lub z innych wytrzymałych tworzyw sztucznych, ale również z blach stalowych lub aluminiowych zabezpieczonych antykorozyjnie. Niecki są wewnątrz wykładane folią, zapewniającą szczelność. Alternatywnym rozwiązaniem są zbiorniki wykonane z grubej, specjalnie zbrojonej folii PVC, które utrzymują kształt pod wpływem parcia wody. Gdy zdecydujemy się z takiej konstrukcji uczynić coś bardziej trwałego, można ją obudować na przykład drewnianym podestem.

 

Zagłębione w gruncie

 

Takie niecki wykonuje się najczęściej w całości z wodoszczelnego betonu. Można też wylać z betonu tylko dno, a boki basenu wymurować z bloczków betonowych, kształtek styropianowych typu Thermomur, paneli ze stali ocynkowanej, z laminatu, a także z tkaniny poliestrowo-szklanej, usztywnionej od strony zewnętrznej ścianką betonową. Niektóre firmy oferują niecki wykonane ze spawanych dyfuzyjnie płyt polipropylenowych.

 

Basenowi z betonu można nadać dowolny, tradycyjny lub wymyślny kształt i wyprofilować dno. Oznacza to na przykład, przy stosunkowo niedużej długości, możliwość brodzenia z jednej strony, a z drugiego krańca nawet skakania do wody.

 

Można się też zdecydować na gotową nieckę. Są one profilowane z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym lub z laminatu. Takie formy mogą sięgać nawet 11 m długości (przy 4 m szerokości i prawie 2 m głębokości). I chociaż są one wyposażone w wytłoczone schodki i półeczki, są uzbrojone m.in. w dysze napływowe i odpływowe oraz spusty denne, to ich dostępność ograniczają ogromne problemy związane z transportem. Jednak i tę niedogodność potrafią producenci rozwiązać. Oferują np. formy składające się z dwóch części, które trwale łączy się w miejscu montażu.

Wzory folii do wykończenia basenu (fot. Mira-Lux)
Mozaika szklana umożliwia układanie różnych wzorów – w tym przypadku słoneczko, rybki i delfin (fot. Basen Pool Świta)
Dzięki ściankom czołowym basen może być całkiem kryty (fot. Alutherm)
Zadaszenie typu balon na zimę raczej się nie nadaje (fot. Wodex)
Po sezonie basen trzeba przykryć plandeką (fot. Desjoyaux)

Wyłożyć folią czy ceramiką?

 

A może wystarczy pomalować? To dylematy przy planowaniu wykończenia niecki. Wykładziny PVC zostaną dostarczone w postaci materiału prefabrykowanego dostosowanego do kształtu konkretnego basenu (folia typu Liner), albo będzie to folia w rolkach (typu Alkorplan). Od razu uprzedzamy, że nie da się ułożyć folii samemu tak, żeby ścianki nie miały fałd – do uzyskania naprawdę równej powierzchni potrzeba specjalistycznych urządzeń wykorzystujących próżnię.

 

Folia do wykładania basenów jest wzmocniona, zabezpieczona przed promieniowaniem UV i ma grubość od 0,5 do 0,85 mm. Można też zastosować folie tzw. sanityrazowane, czyli antybakteryjne, na których nie rozwijają się ani bakterie ani glony (folia DLW delifol).

 

Płytkami ceramicznymi wykłada się tylko niecki wykonane w całości z betonu. Podłoże musi być całkowicie równe i trwałe, bo tylko wówczas płytki nie będą odpadać. Nie wszystkie płytki nadają się do tego celu. Trzeba szukać takich, które będą przystosowane do długotrwałego kontaktu z wodą i niskich temperatur. Na ogół płytki takie mają wymiary 250x125 mm, co może utrudnić wyłożenie małego basenu lub takiego o skomplikowanym kształcie. Zupełnie inne możliwości stwarza mozaika szklana. Są to kostki o wymiarach 20x20 lub 25x25 mm, którymi wyłożymy nieckę o każdym kształcie, co więcej, ułożymy z nich także różne wzory, wśród których najpopularniejsze są sylwetki delfinów, ryb i wzory roślinne.

 

Do malowania wnętrza basenu musimy użyć żywicy epoksydowej lub farby chlorokauczukowej. Jednak wielu ekspertów uważa, że nie jest to zbyt skuteczne wykończenie.

 

Woda pod dachem

 

Zadaszenia mogą przedłużyć sezon, dać cień przy ostrym słońcu, osłonią przed deszczem, zabezpieczą basen przed zanieczyszczeniami i w okresie zimowym. O przykryciu trzeba tak czy inaczej pomyśleć, chyba że będziemy mieć naziemny basen z paneli stalowych, który na zimę złożymy i przechowamy w ogrzewanym pomieszczeniu.

 

Baseny ogrodowe można przykryć zadaszeniami trwałymi i sztywnymi, bądź łatwymi do zdjęcia "pokrowcami" w postaci balonu, namiotu lub plandeki.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje zadaszeń sztywnych: nieotwierane z drzwiami lub wykonane z elementów przesuwanych (w jednym lub w dwu kierunkach). Możemy wówczas regulować dostępność basenu i reagować na warunki atmosferyczne.

 

Elementy takiego zadaszenia są zazwyczaj wygięte łukowo i mogą mieć różną wysokość. Wiadomo, że te wyższe dadzą większy komfort zażywania kąpieli, gdy będą zasunięte. Płyty poruszają się po szynach umieszczonych wzdłuż boków basenu i podczas składania, bez większego wysiłku z naszej strony (konstrukcja może mieć również napęd elektryczny, a nawet sterowanie pilotem), elementy "wchodzą" jeden pod drugi. Gdy zaplanujemy szyny dłuższe, będziemy mogli zadaszenie całkowicie zsunąć, a pod otrzymanym łukiem urządzić na przykład minibarek lub kącik wypoczynkowy. A gdy zainstalujemy ścianki czołowe, naprawdę uzyskamy basen całoroczny.

 

Balony basenowe wykonuje się z grubej, częściowo zbrojonej folii PVC. Napełnia się je sprężarką. Balon ma wmontowane dwoje drzwi, zamykanych na... zamek błyskawiczny 8. Namioty opierają się na konstrukcjach z anodowanego aluminium. Rozkłada się na nich płaszcz z przezroczystej folii PVC. Całość nie może mieć więcej niż 5 m szerokości i 1,2 m wysokości, za to długość jest dowolna. Tę konstrukcję umieszcza się na szynach i może ją składać jedna osoba.

 

Plandeki rozpinane na zimę muszą być wykonane z tkanin odpornych na działanie promieni UV i najlepiej gumowane. Oprócz plandek stosujemy również letnie osłony basenów, których zadaniem jest ochrona przed zanieczyszczeniami. Mogą to być rolety, folie lub siatki, najczęściej mocowane na rolce na obrzeżu basenu i dające się dzięki temu łatwo zwijać oraz rozwijać.

 

Tym sposobem mamy za sobą całą zewnętrzną infrastrukturę basenu, teraz zajmiemy się jego "wnętrzem".

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny