Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005
Dlaczego tworzywa?
Tworzywa sztuczne zdominowały świat. Także w branży instalacyjnej. Obok wychodzących już z użycia rur stalowych i cieszących się dużą popularnością rur miedzianych istnieje wiele różnych odmian rur z tworzyw sztucznych. Są one bardzo chętnie stosowane do wykonywania instalacji wodnych w budynkach.W instalacjach domowych stosujemy cztery podstawowe tworzywa: polipropylen oznaczany...

Tworzywa sztuczne zdominowały świat. Także w branży instalacyjnej. Obok wychodzących już z użycia rur stalowych i cieszących się dużą popularnością rur miedzianych istnieje wiele różnych odmian rur z tworzyw sztucznych. Są one bardzo chętnie stosowane do wykonywania instalacji wodnych w budynkach.

W instalacjach domowych stosujemy cztery podstawowe tworzywa:

  • polipropylen oznaczany skrótem PP;
  • polietylen PE;
  • polibutylen PB;
  • chlorowany polichlorek winylu CPVC;
  • polichlorek winylu PVC.

Każdy z tych materiałów ma inne parametry techniczne i wynikające z tego różne zastosowania. Każdy z nich ma różne odmiany – dzięki rozwojowi techniki doskonalone coraz bardziej.

 

Dlaczego stosujemy tworzywa sztuczne?

 

Tworzywa sztuczne, z których wytwarza się rury i łączniki, są obojętne chemicznie, nie wchodzą w reakcję z wodą i zawartymi w niej związkami. Większość jest także odporna na działanie wielu kwasów oraz zasad. Woda, nawet o wysokiej agresywności, nie niszczy materiału.

 

Rury z tworzyw sztucznych mają gładką powierzchnię wewnętrzną. Jest ona nawet kilkaset razy gładsza niż wewnętrzna powierzchnia rur stalowych. Zmniejsza to opory przepływu, a na ściankach nie tworzy się osad.

 

Większość rur z tworzyw sztucznych jest elastyczna (oprócz rur z CPVC i PVC), dzięki czemu łatwo jest je wyginać i dopasowywać do kształtu instalacji. Zmniejszamy w ten sposób liczbę łączników i dzięki temu nie tylko obniżamy koszty instalacji (łączniki są zdecydowanie najdroższym jej elementem), ale także upraszczamy i przyspieszamy jej wykonanie. Rury z niektórych materiałów są sprzedawane w zwojach. Można z nich wykonywać instalacje ogrzewania podłogowego, a także rozprowadzać je w posadzce. Jednak pamiętajmy o tym, żeby zwracać uwagę, jaki jest najmniejszy dopuszczalny promień gięcia dla danego wyrobu. Nadmierne wyginanie rur może powodować powstawanie mikrorys i pęknięć materiału, co jest niekorzystne dla jego trwałości.

 

Dodatkową korzyścią wynikającą z elastyczności rur jest ich podwyższona odporność na uszkodzenie pod wpływem chwilowego nacisku z zewnątrz – przygniecenie rury ciężkim przedmiotem nie spowoduje jej zniszczenia. Zamarzająca w instalacji woda nie powoduje pękania większości rur. Rury z polibutylenu są odporne do tego stopnia, że gdy powstanie w rurze korek lodowy, ulega ona rozszerzeniu w miejscu blokady, a po rozpuszczeniu bryły lodu kształt rury wraca do wyjściowego.

 

Rur do centralnego ogrzewania i c.w.u. nie trzeba izolować cieplnie, gdyż mają one niski współczynnik przewodzenia ciepła (ponad 1000 razy mniejszy niż rury miedziane). Ponadto do instalacji ciepłej wody i c.o. stosuje się rury grubościenne, a więc o większej izolacyjności cieplnej. To zaś oznacza dla nas mniejsze koszty inwestycyjne i szybsze wykonanie instalacji. Na rurach z zimną wodą z kolei, zwłaszcza grubościennych, nie występuje zjawisko roszenia.

 

Rury z tworzywa nie przenoszą drgań, tłumią wibracje i szumy powstające w instalacji. Ma to duże znaczenie dla naszego komfortu.

 

Są lekkie, co ułatwia ich transport.

 

Większość tworzyw gorzej niż miedź i stal chroni przed rozwojem flory bakteryjnej w rurach. Jednak polibutylen wykazuje właściwości bakteriostatyczne ponad dwukrotnie większe niż stal.


Pobierz wersję pdf: Dlaczego tworzywa?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny