Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005
Granica
Jest oczywiste, że gdy wybudujemy dom, chcemy aby nikt nie naruszał naszej prywatności. Dlatego stawiamy ogrodzenie. Marzeniem wielu właścicieli jest, aby było jak najbardziej reprezentacyjne i szczelnie zakrywało posesję przed wzrokiem innych. Tymczasem pierwszy postulat nie zawsze ma sens, a drugi nie jest zgodny z przepisami.Ogrodzenie posesji to nie tylko...

Jest oczywiste, że gdy wybudujemy dom, chcemy aby nikt nie naruszał naszej prywatności. Dlatego stawiamy ogrodzenie. Marzeniem wielu właścicieli jest, aby było jak najbardziej reprezentacyjne i szczelnie zakrywało posesję przed wzrokiem innych. Tymczasem pierwszy postulat nie zawsze ma sens, a drugi nie jest zgodny z przepisami.

Ogrodzenie posesji to nie tylko płot, ale także furtka i brama. Wszystkie elementy powinny być jednolite stylistycznie. Powinny też mieć określone wymiary, aby były zgodne z przepisami, a furtka i brama nie utrudniały komunikacji.

 

Ogrodzenia

 

Wygląd, kolorystyka i użyte do budowy ogrodzenia materiały muszą współgrać z elewacją domu. Muszą być też trwałe. Nikomu bowiem nie chce się w niedługim czasie remontować ogrodzenia – to zbędny wydatek i strata czasu.

 

Niektóre ogrodzenia, np. z siatki, ale też z murowanymi słupkami i podmurówką oraz przęsłami z drewna możemy wykonać samodzielnie.

 

Jednak oferta producentów jest tak bogata, że warto się z nią zapoznać. Kupując bowiem gotowe elementy zaoszczędzimy sporo czasu.

 

Od siatki do paneli

 

Ogrodzenia metalowe to przede wszystkim siatka oraz różnego rodzaju gotowe panele z prętów lub płaskowników.

 

Siatka

 

Od lat najpopularniejsza, głównie z powodu niskiej ceny, jednak mało efektowna. Kompromisem między kosztami a estetyką może być wykonanie frontowej części ogrodzenia w inny sposób, np. z estetycznych paneli lub połączenia murowanych słupków z drewnianymi bądź metalowymi przęsłami. Pozostałe boki działki możemy ogrodzić siatką.

 

Siatka produkowana jest ze stalowego drutu; może on być splatany lub zgrzewany (oczka mają zazwyczaj wymiary 5x5 lub 6x6 cm). Drugi rodzaj siatki jest bardziej trwały, a wykonane ogrodzenie sztywniejsze. Oczka mogą mieć układ diagonalny lub prosty. Drut jest chroniony ocynkiem albo warstwą tworzywa najczęściej w kolorze zielonym. Siatka powlekana tworzywem nie wymaga konserwacji, ocynkowaną powinno się malować.

 

Siatka jest sprzedawana w odcinkach 15-25-metrowych o wysokości od 1 do 2 m, w postaci rulonów. Nietypowa, choć również dostępna w handlu jest siatka 3-4-metrowa.

 

Panele

 

Są produkowane ze stali lub aluminium jako gotowe elementy przeznaczone do umieszczenia między słupkami. Panele mogą mieć budowę tradycyjnego płotu sztachetowego. Wtedy pionowe płaskowniki lub pręty są połączone umieszczonymi poziomo wzmocnieniami. Skierowane do góry końcówki sztachet mogą być zwieńczone elementami dekoracyjnymi. Inny wariant to płaskowniki lub druty ujęte w ramę z kątownika. Metalowe panele są sprzedawane w komplecie ze słupkami z tego samego materiału. Coraz bardziej powszechne jest łączenie paneli i słupków bez spawania.


Pobierz wersję pdf: Granica
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny