Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005
Czysta woda
Oczyszczanie wody jest często niezbędne, żeby nadawała się ona do picia. Jednak niektórzy – zwłaszcza osoby korzystające z wody wodociągowej – decydują się na uzdatnianie wody nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawienia jej smaku. Różne związki i substancje rozpuszczone w wodzie decydują nie tylko o tym,...

Oczyszczanie wody jest często niezbędne, żeby nadawała się ona do picia. Jednak niektórzy – zwłaszcza osoby korzystające z wody wodociągowej – decydują się na uzdatnianie wody nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawienia jej smaku. Różne związki i substancje rozpuszczone w wodzie decydują nie tylko o tym, czy woda jest zdrowa, ale także zmieniają jej wygląd i smak.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do uzdatniania wody. Są to zarówno filtry o małej wydajności, przeznaczone do montażu przy baterii kuchennej, jak i duże filtry automatyczne, uzdatniające całą wodę dopływającą do domu. Dysponując odpowiednimi funduszami możemy usunąć z wody wszystkie zanieczyszczenia. Jednak podstawowym powodem, dla którego decydujemy się na zakup filtra, jest obecność w wodzie zanieczyszczeń niekorzystnych dla zdrowia albo powodujących niszczenie urządzeń grzewczych. Rodzaj tych zanieczyszczeń zależy przede wszystkim od tego, skąd pochodzi woda – z własnej studni czy z wodociągu.

 

Źródła zanieczyszczenia wody w kranie

 

Woda z własnego ujęcia. Jej jakość zależy od głębokości, z jakiej jest pobierana, od okolicy, w której mieszkamy (czy w pobliżu są pola uprawne, zakłady przemysłowe itp.), od rodzaju gleby, przez którą woda się przesącza. Woda z własnej studni może zawierać zanieczyszczenia mechaniczne, jak piasek i muł, azotany, żelazo, mangan, jony wapnia i magnezu (odpowiadające za twardość wody) a także bakterie. Do oczyszczania wody z własnej studni stosuje się najczęściej filtry wstępne (mechaniczne), odżelaziacze, filtry z węglem aktywnym, zmiękczacze wody, filtry z odwróconą osmozą.

 

Woda wodociągowa
pochodzi zazwyczaj z bardzo zanieczyszczonych wód powierzchniowych. Jest odpowiednio oczyszczana w stacjach uzdatniania wody, a następnie dezynfekowana chlorem lub jego związkami, albo ozonem. Dezynfekcja jest niezbędna, żeby uzyskać wodę czystą bakteriologicznie. Ale woda, chociaż jest uzdatniona, często zawiera związki, które nadają jej nieprzyjemny zapach i smak, mimo że nie są one szkodliwe. Woda wypływająca ze stacji uzdatniania spełnia wszystkie stawiane jej wymagania, ale jest często ponownie zanieczyszczana w instalacji wodociągowej. Przyczyną może być korodowanie starych rur oraz remonty i modernizacje sieci wodociągowej, w czasie których do wody dostają się np. piasek i resztki materiałów uszczelniających. Woda wodociągowa może zawierać ponadto, mimo uzdatniania, substancje szkodliwe dla zdrowia, w tym również rakotwórcze. Mogą po 0,06 mg/l). Rury miedziane nie powinny być stosowane do przesyłania wody miękkiej, ani też wody o pH<7. Powoduje to bowiem wypłukiwanie jonów miedzi do wody oraz korodowanie rur. Do wody o niekorzystnym dla miedzi składzie chemicznym można zastosować rury miedziane z powłoką cynową grubości 1–2 µm.

 

Po dłuższym czasie niespuszczania wody z instalacji (powyżej 16 godzin) woda taka nie nadaje się do picia i pierwszych kilka litrów należy zużyć do celów innych niż spożywcze.


Pobierz wersję pdf: Czysta woda
Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny