Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005
Czysta woda
Oczyszczanie wody jest często niezbędne, żeby nadawała się ona do picia. Jednak niektórzy – zwłaszcza osoby korzystające z wody wodociągowej – decydują się na uzdatnianie wody nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawienia jej smaku. Różne związki i substancje rozpuszczone w wodzie decydują nie tylko o tym,...

Oczyszczanie wody jest często niezbędne, żeby nadawała się ona do picia. Jednak niektórzy – zwłaszcza osoby korzystające z wody wodociągowej – decydują się na uzdatnianie wody nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawienia jej smaku. Różne związki i substancje rozpuszczone w wodzie decydują nie tylko o tym, czy woda jest zdrowa, ale także zmieniają jej wygląd i smak.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do uzdatniania wody. Są to zarówno filtry o małej wydajności, przeznaczone do montażu przy baterii kuchennej, jak i duże filtry automatyczne, uzdatniające całą wodę dopływającą do domu. Dysponując odpowiednimi funduszami możemy usunąć z wody wszystkie zanieczyszczenia. Jednak podstawowym powodem, dla którego decydujemy się na zakup filtra, jest obecność w wodzie zanieczyszczeń niekorzystnych dla zdrowia albo powodujących niszczenie urządzeń grzewczych. Rodzaj tych zanieczyszczeń zależy przede wszystkim od tego, skąd pochodzi woda – z własnej studni czy z wodociągu.

 

Źródła zanieczyszczenia wody w kranie

 

Woda z własnego ujęcia. Jej jakość zależy od głębokości, z jakiej jest pobierana, od okolicy, w której mieszkamy (czy w pobliżu są pola uprawne, zakłady przemysłowe itp.), od rodzaju gleby, przez którą woda się przesącza. Woda z własnej studni może zawierać zanieczyszczenia mechaniczne, jak piasek i muł, azotany, żelazo, mangan, jony wapnia i magnezu (odpowiadające za twardość wody) a także bakterie. Do oczyszczania wody z własnej studni stosuje się najczęściej filtry wstępne (mechaniczne), odżelaziacze, filtry z węglem aktywnym, zmiękczacze wody, filtry z odwróconą osmozą.

 

Woda wodociągowa
pochodzi zazwyczaj z bardzo zanieczyszczonych wód powierzchniowych. Jest odpowiednio oczyszczana w stacjach uzdatniania wody, a następnie dezynfekowana chlorem lub jego związkami, albo ozonem. Dezynfekcja jest niezbędna, żeby uzyskać wodę czystą bakteriologicznie. Ale woda, chociaż jest uzdatniona, często zawiera związki, które nadają jej nieprzyjemny zapach i smak, mimo że nie są one szkodliwe. Woda wypływająca ze stacji uzdatniania spełnia wszystkie stawiane jej wymagania, ale jest często ponownie zanieczyszczana w instalacji wodociągowej. Przyczyną może być korodowanie starych rur oraz remonty i modernizacje sieci wodociągowej, w czasie których do wody dostają się np. piasek i resztki materiałów uszczelniających. Woda wodociągowa może zawierać ponadto, mimo uzdatniania, substancje szkodliwe dla zdrowia, w tym również rakotwórcze. Mogą po 0,06 mg/l). Rury miedziane nie powinny być stosowane do przesyłania wody miękkiej, ani też wody o pH<7. Powoduje to bowiem wypłukiwanie jonów miedzi do wody oraz korodowanie rur. Do wody o niekorzystnym dla miedzi składzie chemicznym można zastosować rury miedziane z powłoką cynową grubości 1–2 µm.

 

Po dłuższym czasie niespuszczania wody z instalacji (powyżej 16 godzin) woda taka nie nadaje się do picia i pierwszych kilka litrów należy zużyć do celów innych niż spożywcze.


Pobierz wersję pdf: Czysta woda
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny