Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005
Metal jak malowany
Dzięki systematycznemu odnawianiu powłok na elementach metalowych, meble ogrodowe długo zachowają urodę (fot. Nobiles)W budownictwie powszechnie wykorzystuje się kilka rodzajów metali i stopów, podobnie jak wiele jest farb oraz emalii służących do ich zabezpieczania. By wygrać walkę z najgroźniejszym wrogiem elementów metalowych – rdzą, a także móc cieszyć oko ich estetycznym...
Dzięki systematycznemu odnawianiu powłok na elementach metalowych, meble ogrodowe długo zachowają urodę (fot. Nobiles)

W budownictwie powszechnie wykorzystuje się kilka rodzajów metali i stopów, podobnie jak wiele jest farb oraz emalii służących do ich zabezpieczania. By wygrać walkę z najgroźniejszym wrogiem elementów metalowych – rdzą, a także móc cieszyć oko ich estetycznym wyglądem, trzeba spośród dostępnych preparatów wybrać ten najwłaściwszy. Każdy z nich ma bowiem odmienne cechy i przeznaczenie.

W domu jednorodzinnym i wokół niego znajdziemy wiele elementów metalowych wymagających malowania. Na zewnątrz zabezpieczenia wymagają zwykle ogrodzenia, balustrady, kraty, ale również stalowe pokrycia dachowe, rynny i parapety, a także meble ogrodowe i inne elementy małej architektury, które mogą wymagać malowania renowacyjnego. Malujemy również we wnętrzach – najczęściej grzejniki, rury, futryny oraz inne drobne elementy wyposażenia domu.

 

Przeznaczone do tych celów powłoki lakiernicze tworzone są jako pokrycia wielowarstwowe, składające się z podkładu, farby kryjącej oraz emalii nawierzchniowej. Zgodnie z tym standardowym schematem do malowania metalu należałoby użyć co najmniej trzech odrębnych preparatów. Nie zawsze jednak jest to konieczne, gdyż nowoczesne wyroby lakiernicze łączą w sobie kilka składników, pozwalając na zastosowanie jednego preparatu o złożonym działaniu, gwarantującego wymaganą ochronę i jednocześnie estetyczny wygląd.

 

Trwałość powłoki lakierniczej na metalu zależy głównie od zapewnienia jej dobrej przyczepności do podłoża, a zatem decydujące znaczenie będzie miało odpowiednie przygotowanie przeznaczonej do malowania powierzchni i zastosowanie właściwej farby, charakteryzującej się wysoką przyczepnością.

 

Przygotowanie powierzchni

 

Powierzchnie metalowe nie wykazują żadnej nasiąkliwości, w ich przypadku nie ma zatem mowy o wnikaniu zawartego w farbie spoiwa w strukturę materiału. Powłoka „trzyma się” metalu jedynie dzięki adhezji – przyczepności do podłoża. Oczywiście, jeśli pomiędzy farbą a metalem znajdą się słabo przylegające do podłoża zanieczyszczenia, to i przyczepność powłoki będzie w tych miejscach znikoma. By uzyskać dużą trwałość pokrycia, należy zatem przed malowaniem element dokładnie oczyścić.

 

Największy problem na powierzchniach metalowych sprawia rdza, powstająca na skutek korozji żelaza. Stopień skorodowania może być rozmaity – od powierzchniowego nalotu, aż po pokryte łuszczącymi się płatami rdzy, głębokie wżery. W praktyce, jeśli rdzawy nalot bardzo mocno przylega do metalu, nie wymaga pracochłonnego usuwania, należy natomiast bezwzględnie pozbyć się rdzy luźno związanej z podłożem. Konieczne również będzie usunięcie łuszczącej się starej farby, zaolejenia, zabrudzeń od asfaltu, cementu itp.

 

Wybór metody przygotowania powierzchni metalowej do malowania zależy głównie od jej kształtu i wielkości oraz od rodzaju zanieczyszczenia. Najczęściej stosuje się w tym celu techniki czyszczenia mechanicznego, polegające na szczotkowaniu, piaskowaniu bądź szlifowaniu powierzchni. Niekiedy wykorzystuje się również metodę opalania lub chemicznego usuwania zanieczyszczeń rozpuszczalnikami bądź kwasami organicznymi.


Pobierz wersję pdf: Metal jak malowany
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny