Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005
Stosujemy metale
Jeszcze do niedawna najczęściej stosowanym materiałem w domowych instalacjach wodnych była stal. Jedynie w systemach kanalizacyjnych królowało żeliwo. Teraz wszystko się zmieniło. Stal odchodzi w zapomnienie, a prym wiodą miedź i tworzywa sztuczne.Rury miedziane W Polsce dopiero od niedawna rośnie zainteresowanie miedzią jako materiałem instalacyjnym. Ale w Zachodniej Europie i...

Jeszcze do niedawna najczęściej stosowanym materiałem w domowych instalacjach wodnych była stal. Jedynie w systemach kanalizacyjnych królowało żeliwo. Teraz wszystko się zmieniło. Stal odchodzi w zapomnienie, a prym wiodą miedź i tworzywa sztuczne.

Rury miedziane

 

W Polsce dopiero od niedawna rośnie zainteresowanie miedzią jako materiałem instalacyjnym. Ale w Zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych stosuje się ją już od wielu lat – pierwsze instalacje z miedzi wykonane zostały ponad sto lat temu. W Anglii ponad 90% instalacji wykonuje się właśnie z miedzi.

 

Dlaczego jest tak popularna?

 

Przede wszystkim to materiał trwały i odporny na korozję. Jest odporna na działanie ciepłej i zimnej wody. Instalacja miedziana powinna pracować prawidłowo przez co najmniej 40–50 lat. Jednak także ona może ulec korozji z powodu źle zaprojektowanej instalacji lub nieodpowiedniej jakości wody albo złego wykonania spawów.

 

Miedź jest odporna na działanie wysokiej temperatury (do 250°C) i na działanie promieni UV.

 

Bardzo ważny jest aspekt zdrowotny. Miedź wykazuje działanie bakteriostatyczne w stosunku do wody pitnej.W instalacjach z miedzi nie nastąpi namnażanie się bakterii, w tym także tych niebezpiecznych dla zdrowia (np. E. Coli i Legionella pneumophila). Wręcz przeciwnie – część bakterii może zginąć, więc wypłynie ich tyle samo, co wpłynęło lub nawet mniej.

 

Miedź stosowana jest w instalacjach zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania. I – co jest bardzo ważne – we wszelkich instalacjach rozprowadzanych w podłodze, w tym w ogrzewaniu podłogowym. Z miedzi można także wykonać instalacje gazowe i olejowe, a to oznacza możliwość różnorodnego zastosowania tego samego materiału.

 

Miedź jest lekka i można ją łatwo wyginać. Wykonanie instalacji z rur miedzianych jest mniej pracochłonne niż wykonanie takiej samej instalacji z rur stalowych, ale rury z miedzi wymagają lepszego zamocowania niż stalowe.

 

Powierzchnia wewnętrzna rur jest bardzo gładka, dzięki czemu na powierzchniach wewnętrznych ewentualny osad nie osadza się zbyt szybko.

 

Kto dba o ekologię, wybierze miedź, gdyż, jak każdy metal, może być ona wykorzystana jako surowiec wtórny – zarówno stare rury miedziane, jak i odpady powstałe przy montażu instalacji.

Ogólne zasady wykonywania instalacji z miedzi

 

{single-image 18871} W instalacjach wodnych przewody miedziane mogą być prowadzone po wierzchu ścian, na stropach, pod tynkiem, w bruzdach i w szachtach instalacyjnych. Przewody układane w bruzdach i pod tynkiem powinny być zabezpieczone elastyczną otuliną (np. papierem falistym). Zapewnimy w ten sposób możliwość swobodnego przesuwania się przewodów w czasie ich pracy i zabezpieczymy przed ich zniszczeniem. Poszczególne elementy instalacji można łączyć na wiele sposobów. Mogą to być połączenia zarówno rozłączne, jak i nierozłączne. Połączenia nierozłączne to lutowane, spawane lub zaprasowywane; rozłączne – kołnierzowe i zaciskowe. Podstawowym sposobem łączenia rur miedzianych jest lutowanie miękkie.

Możemy kupić rury już fabrycznie zabezpieczone od wewnątrz tlenkami miedzi. Taka powłoka w naturalny sposób tworzy się w rurach, którymi płynie woda, ale proces ten trwa kilka tygodni od momentu uruchomienia instalacji. Kupując rury z gotową już powłoką unikamy ryzyka, że np. przez nieprawidłowy montaż rozpocznie się proces korozji wżerowej.


Pobierz wersję pdf: Stosujemy metale
Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny