Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005
Barwy ochronne
Wybór farby na ściany zewnętrzne budynku to decyzja, którą warto podejmować z rozwagą. Od rodzaju, jakości i odcienia powłoki malarskiej zależy nie tylko wygląd świeżo ukończonego domu; cechy te decydują również o trwałości elewacji, czyli o tym, jak nasza siedziba będzie się prezentowała za 10, 15, a nawet 20 lat.Bogata...

Wybór farby na ściany zewnętrzne budynku to decyzja, którą warto podejmować z rozwagą. Od rodzaju, jakości i odcienia powłoki malarskiej zależy nie tylko wygląd świeżo ukończonego domu; cechy te decydują również o trwałości elewacji, czyli o tym, jak nasza siedziba będzie się prezentowała za 10, 15, a nawet 20 lat.

Bogata oferta rynkowa pozwala nam dziś wybierać spośród wielu rodzajów farb elewacyjnych. Do najczęściej stosowanych należą powłoki: akrylowe, silikonowe, mineralne i silikatowe (krzemianowe). Każda z nich, za sprawą zróżnicowanych właściwości, chroni elewację budynku w nieco inny sposób. Ponieważ jednak wszystkie mają spełniać funkcję dekoracyjno-ochronnej powłoki ścian zewnętrznych, muszą zatem wykazywać dużą odporność na oddziaływanie warunków atmosferycznych, zachowywać trwałość barw i umożliwiać utrzymanie elewacji w czystości.

 

Farby elewacyjne wykorzystujemy głównie do malowania ścian pokrytych gładkim tynkiem bądź uprzednio malowanych lub otynkowanych tynkiem barwionym w masie. W domach ocieplanych popularnym systemem BSO (warstwa izolacji cieplnej pokryta tynkiem cienkowarstwowym) powłoki malarskie stosuje się głównie na tynki mineralne, których paleta barw jest dość uboga. Warto tu wcześniej rozważyć różne ewentualności, gdyż łączny koszt tynku mineralnego i malowania może okazać się wyższy, niż wykończenie elewacji barwionym w masie tynkiem akrylowym, dostępnym w bogatszej gamie kolorów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jako ocieplenie zastosowano wełnę mineralną; wówczas, ze względu na konieczność zapewnienia warstwie elewacyjnej wysokiej paroprzepuszczalności, zastosowanie tynku mineralnego będzie konieczne.

 

Własności farby zależą od użytego do jej produkcji spoiwa, pigmentu nadającego jej barwę oraz rozcieńczalnika ułatwiającego nakładanie. Większość powłok zawiera też rozmaite dodatki, np. zwiększające przyczepność, elastyczność, matujące, chroniące przed pleśnią i porostami.

 

Własnymi rękami

 

Malowanie elewacji domu jednorodzinnego nie należy do prac szczególnie skomplikowanych. Dobierając właściwe narzędzia, odpowiedni rodzaj powłoki i przestrzegając kilku „żelaznych” zasad, czynność tę z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie, co pozwoli obniżyć całkowity koszt budowy. Warunkiem owego powodzenia jest jednak dobry stan podłoża pod farbę; w przeciwnym razie najlepiej zlecić prace specjalistom. Stan ten ocenimy, dokładnie oglądając powierzchnię tynku (powinna być gładka, równa, bez wykwitów), a także opukując ją – zróżnicowany, zależnie od miejsca, odgłos wskazuje na odspajanie się tynku od podłoża.

 

Dokładny opis metody malowania zawiera instrukcja użycia wydrukowana na każdym opakowaniu farby, niezależnie od jej rodzaju i pochodzenia. Należy dokładnie jej przestrzegać, gdyż samodzielna modyfikacja zaleceń może negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość powłoki.


Pobierz wersję pdf: Barwy ochronne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny