Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005

Barwy ochronne

Wybór farby na ściany zewnętrzne budynku to decyzja, którą warto podejmować z rozwagą. Od rodzaju, jakości i odcienia powłoki malarskiej zależy nie tylko wygląd świeżo ukończonego domu; cechy te decydują również o trwałości elewacji, czyli o tym, jak nasza siedziba będzie się prezentowała za 10, 15, a nawet 20 lat.Bogata...

Wybór farby na ściany zewnętrzne budynku to decyzja, którą warto podejmować z rozwagą. Od rodzaju, jakości i odcienia powłoki malarskiej zależy nie tylko wygląd świeżo ukończonego domu; cechy te decydują również o trwałości elewacji, czyli o tym, jak nasza siedziba będzie się prezentowała za 10, 15, a nawet 20 lat.

Bogata oferta rynkowa pozwala nam dziś wybierać spośród wielu rodzajów farb elewacyjnych. Do najczęściej stosowanych należą powłoki: akrylowe, silikonowe, mineralne i silikatowe (krzemianowe). Każda z nich, za sprawą zróżnicowanych właściwości, chroni elewację budynku w nieco inny sposób. Ponieważ jednak wszystkie mają spełniać funkcję dekoracyjno-ochronnej powłoki ścian zewnętrznych, muszą zatem wykazywać dużą odporność na oddziaływanie warunków atmosferycznych, zachowywać trwałość barw i umożliwiać utrzymanie elewacji w czystości.

 

Farby elewacyjne wykorzystujemy głównie do malowania ścian pokrytych gładkim tynkiem bądź uprzednio malowanych lub otynkowanych tynkiem barwionym w masie. W domach ocieplanych popularnym systemem BSO (warstwa izolacji cieplnej pokryta tynkiem cienkowarstwowym) powłoki malarskie stosuje się głównie na tynki mineralne, których paleta barw jest dość uboga. Warto tu wcześniej rozważyć różne ewentualności, gdyż łączny koszt tynku mineralnego i malowania może okazać się wyższy, niż wykończenie elewacji barwionym w masie tynkiem akrylowym, dostępnym w bogatszej gamie kolorów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jako ocieplenie zastosowano wełnę mineralną; wówczas, ze względu na konieczność zapewnienia warstwie elewacyjnej wysokiej paroprzepuszczalności, zastosowanie tynku mineralnego będzie konieczne.

 

Własności farby zależą od użytego do jej produkcji spoiwa, pigmentu nadającego jej barwę oraz rozcieńczalnika ułatwiającego nakładanie. Większość powłok zawiera też rozmaite dodatki, np. zwiększające przyczepność, elastyczność, matujące, chroniące przed pleśnią i porostami.

 

Własnymi rękami

 

Malowanie elewacji domu jednorodzinnego nie należy do prac szczególnie skomplikowanych. Dobierając właściwe narzędzia, odpowiedni rodzaj powłoki i przestrzegając kilku „żelaznych” zasad, czynność tę z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie, co pozwoli obniżyć całkowity koszt budowy. Warunkiem owego powodzenia jest jednak dobry stan podłoża pod farbę; w przeciwnym razie najlepiej zlecić prace specjalistom. Stan ten ocenimy, dokładnie oglądając powierzchnię tynku (powinna być gładka, równa, bez wykwitów), a także opukując ją – zróżnicowany, zależnie od miejsca, odgłos wskazuje na odspajanie się tynku od podłoża.

 

Dokładny opis metody malowania zawiera instrukcja użycia wydrukowana na każdym opakowaniu farby, niezależnie od jej rodzaju i pochodzenia. Należy dokładnie jej przestrzegać, gdyż samodzielna modyfikacja zaleceń może negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość powłoki.


Pobierz wersję pdf: Barwy ochronne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!