Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005
Zanim wejdziesz do środka
Budujący domy w poszukiwaniu wybranych artykułów spędzają długie godziny w sklepach. Wybór produktów, w tym oczywiście drzwi, jest ogromny, a tylko na pozór wszystkie drzwi są podobne.Drzwi do domu czy mieszkania muszą zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie mniej ważna jest jednak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, deszczem, hałasem. Około...

Budujący domy w poszukiwaniu wybranych artykułów spędzają długie godziny w sklepach. Wybór produktów, w tym oczywiście drzwi, jest ogromny, a tylko na pozór wszystkie drzwi są podobne.

Drzwi do domu czy mieszkania muszą zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie mniej ważna jest jednak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, deszczem, hałasem.

 

Około połowy włamań do domów dokonywanych jest przez drzwi. Decyzja o wyborze rodzaju drzwi zależy zarówno od oceny stopnia zagrożenia domu, jak i właściwej koncepcji ochrony domu. Jeśli założymy, że powstrzymanie złodzieja nastąpi na zewnątrz domu (brama, monitoring zewnętrzny, alarm, pies itd.) to wystarczy zamontować dobre drzwi zewnętrzne, najlepiej z autoryzowanym zamkiem. Jeśli nie posiadamy takich zabezpieczeń lub po prostu chcemy być spokojniejsi warto wybrać drzwi antywłamaniowe.

 

Przy wyborze drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na ich solidne wykonanie i trwałość. Drzwi powinny być również dobrane stylistycznie oraz kolorystycznie do elewacji budynku (do stolarki okiennej i pokrycia dachowego) a jednocześnie do wystroju wnętrza. Dlatego ich obie strony mogą mieć różny kolor.

 

Jakość = trwałość

 

Niektóre elementy drzwi można ocenić na pierwszy rzut oka – jakość farby, wykończenie, fakturę. Są jednak szczegóły niewidoczne, a znacznie ważniejsze dla trwałości drzwi. Poznać je możemy sprawdzając certyfikaty i normy jakości, jakimi dysponuje producent. Najlepiej korzystać z oferty renomowanych firm – przy zakupie dowiedzieć się, czy wytwórca ma dokumenty gwarantujące wysoką jakość produktu.

 

Dwie najważniejsze instytucje zajmujące się oceną jakości drzwi to Instytut Techniki Budowlanej i Państwowy Zakład Higieny. Pierwszy z nich wy daje certyfikaty zgodności i aprobaty techniczne, drugi – atesty higieniczne. Drzwiom antywłamaniowym przypisany jest dodatkowo certyfikat potwierdzający odporność na włamanie, wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej – pełna lista firm, które otrzymały taki certyfikat dostępna jest pod adresem

 

Kupując drzwi warto wybrać firmę, w której, oprócz wysokiej jakości, otrzymamy też fachową pomoc przy wyborze, transport oraz profesjonalny montaż.

 

Drzwi zewnętrzne

 

Nic tak nie zdobi budynku, jak z gustem zaprojektowane wejście. Stojąc przed drzwiami nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy, że jest to złożona konstrukcja, która oprócz funkcji zdobnej, ma również odgradzać domowników od czynników zewnętrznych i chronić przed intruzem. Drzwi zewnętrzne kojarzone są najczęściej z drzwiami wejściowymi do budynku. Podobną funkcję pełnią też drzwi prowadzące z klatki scho dowej do mieszkań. Nazywa się je drzwiami wejściowymi do mieszkań i nie muszą być tak odporne na czynniki zewnętrzne, jak drzwi wejściowe do budynku.


Pobierz wersję pdf: Zanim wejdziesz do środka
Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny