Większość z nas ogrzewanie domu urządzeniami elektrycznymi uważa za rozwiązanie korzystne w tzw. okresie przejściowym, gdy nie działa centralne ogrzewanie. Ale przecież prąd może być jedynym źródłem ciepła.Argumentem przemawiającym za jedynie dogrzewaniem domu energią elektryczną jest jej wysoka cena. Z drugiej jednak strony jest to czysty nośnik energii, nie produkujący...
Większość z nas ogrzewanie domu urządzeniami elektrycznymi uważa za rozwiązanie korzystne w tzw. okresie przejściowym, gdy nie działa centralne ogrzewanie. Ale przecież prąd może być jedynym źródłem ciepła.
Argumentem przemawiającym za jedynie dogrzewaniem domu energią elektryczną jest jej wysoka cena. Z drugiej jednak strony jest to czysty nośnik energii, nie produkujący spalin, nie powodujący zagrożenia wybuchem. W niektórych przypadkach może się okazać, że ogrzewanie elektryczne jest jedynym możliwym do zastosowania. Niezdecydowanym warto wspomnieć, że instalacja jest bardzo prosta, a możliwość korzystania z tańszej, tzw. nocnej taryfy, znacznie ogranicza koszty eksploatacji.
Grzejniki olejowe
Nośnikiem ciepła w grzejniku olejowym jest wypełniający jego wnętrze olej, w którym zatopiona jest grzałka elektryczna.
Grzejniki olejowe mogą mieć postać płyty – gładkiej lub rowkowanej; mogą być stojące lub do zawieszenia na ścianie. Grzejniki w formie tradycyjnych żeberek są znacznie cięższe, dlatego produkowane są wyłącznie jako przenośne. Wyposażone są w nóżki lub w kółka, ułatwiające ich przestawianie.
Olej dość dobrze akumuluje ciepło, ale czas stygnięcia grzejnika zależy m.in. od jego budowy. Wolniej wychładzają się grzejniki żeberkowe, gdyż znajduje się w nich więcej oleju.
Do regulacji temperatury służy termostat. Wyłączy on urządzenie po osiągnięciu zadanej temperatury, a gdy olej wystygnie – włączy je ponownie. Droższe grzejniki mają zabezpieczenie, które wyłączy urządzenie, jeśli grzałka wynurzy się z oleju – np. gdy grzejnik zostanie przewrócony. Niektóre modele są też wyposażone w nawilżacz powietrza.
Wadą grzejników olejowych żeberkowych i niektórych płytowych jest to, że ich powierzchnia mocno się nagrzewa, co może spowodować oparzenie. Są jednak takie modele grzejników płytowych, których powierzchnia ma stosunkowo niską temperaturę.
Promienniki
Stosuje się promienniki podczerwieni. Służą one do krótkotrwałego, ale intensywnego ogrzewania pomieszczeń. Umieszczony z tyłu za elementem grzejnym tzw. reflektor odbija ciepło, dzięki czemu zwiększa się intensywność promieniowania.
Promienniki szczególnie nadają się do łazienek, pamiętać jednak należy, że nie mogą znajdować się w bezpośredniej bezpośredniej bliskości wanny, brodzika czy umywalki.
Płyty grzejne
Płyta grzejna jest jednym z rodzajów grzejników elektrycznych. Oddaje ona ciepło na drodze promieniowania.
W handlu dostępne są dwa rodzaje płyt. Pierwszy to płyta, na której jest nadrukowany obwód elektryczny. Najczęściej płyty są stalowe, pokrywane emalią. Ich powierzchnia nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury – nawet 180°C. Rzadziej można spotkać płyty szklane. Drugie rozwiązanie konstrukcyjne polega na zatopieniu przewodu grzejnego w masie ceramicznej, która pokrywa kamienną płytę od strony ściany. Taki grzejnik znakomicie akumuluje ciepło. W handlu dostępne są głównie płyty marmurowe i granitowe. Dzięki wyglądowi naturalnego kamienia mogą stanowić interesujący element dekoracyjny. Pobierz wersję pdf: Ogrzewanie prądem