Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005
Komfortowo latem
Nadchodzi lato, a razem z nim nastaną upały. Już teraz warto się zastanowić nad możliwością zamontowania klimatyzacji w domu lub w wybranych pomieszczeniach, aby później nie czekać na wykonanie instalacji w długiej kolejce.KlimatyzacjaNiewiele osób potrafi powiedzieć, czym różni się klimatyzacja od wentylacji. A różnica wynika z celu, jakiemu ma służyć...

Nadchodzi lato, a razem z nim nastaną upały. Już teraz warto się zastanowić nad możliwością zamontowania klimatyzacji w domu lub w wybranych pomieszczeniach, aby później nie czekać na wykonanie instalacji w długiej kolejce.

Klimatyzacja

 

Niewiele osób potrafi powiedzieć, czym różni się klimatyzacja od wentylacji. A różnica wynika z celu, jakiemu ma służyć instalacja. Zadaniem wentylacji jest zapewnienie takiej ilości świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczenia, aby zapewnić z jednej strony wymaganą ilość powietrza do procesu oddychania, z drugiej wystarczającą ilość powietrza dla urządzeń zainstalowanych w domu, tj. kotłów lub podgrzewaczy wody.

 

Natomiast klimatyzacja w domu jednorodzinnym służy do zapewnienia komfortu cieplnego osobom w nim przebywającym, czyli warunków dobrego samopoczucia. Mało kto zdaje sobie sprawę, co się na te warunki składa, dopóki nie zostaną przekroczone pewne wartości: temperatury powietrza w pomieszczeniu, wilgotności względnej, prędkości ruchu powietrza w otoczeniu człowieka oraz poziomu zanieczyszczeń w postaci pyłów i zapachów.

 

Temperatura i wilgotność

 

Każdy człowiek ma inne preferencje termiczno-wilgotnościowe, które dodatkowo ulegają zmianom w zależności od pory dnia i roku, a także ulegają zmianom z wiekiem. Bardzo istotny wpływ na odczuwaną temperaturę ma grubość naszego ubrania czy choćby to, czy coś zjedliśmy. Okazuje się, że po posiłku obfitym w białka zmniejszenie temperatury powietrza o jeden stopień nie powoduje zmian w naszym odczuciu chłodu. Różnice w odbiorze temperatury otoczenia występują także między kobietami a mężczyznami. Mężczyźni są z reguły więksi i tym samym mają większą powierzchnię skóry. Co za tym idzie, wydzielają do otoczenia więcej ciepła. Lepiej więc niż kobiety czują się w niższej temperaturze.

 

Poczucie komfortu można zatem zapewnić tylko w pomieszczeniu z jedną osobą. Przy większej ich liczbie może to być niemożliwe. Zawsze znajdzie się ktoś, komu warunki panujące w pomieszczeniu nie odpowiadają. W wyniku badań, przeprowadzonych na dużych grupach, udało się jednak określić temperatury najbardziej optymalne dla 90-95% osób.I tak w okresie letnim najbardziej optymalne są temperatury w zakresie od 23 do 26°C, natomiast w zimowym – od 20 do 22°C.

 

Jeżeli jednak będziemy w pomieszczeniu wykonywali prace fizyczne, przytoczone temperatury okażą się zbyt wysokie i należy je obniżyć o 2-4°C. Obniżenie temperatury do 17-19°C zaleca się również w okresie zimowym podczas snu. Latem temperatura nocą z reguły spada, śpimy więc przy temperaturze niższej niż panująca za dnia.

 

Drugim ważnym parametrem jest wilgotność względna powietrza. Organizm człowieka jest w stanie tolerować jej duże zmiany bez niekorzystnych odczuć. Jako najbardziej optymalny zakres uważa się od 40 do 60%. Ale akceptowana jest też wilgotność w zakresie 30-70%. Jej spadek poniżej 30% powoduje wysuszanie błon śluzowych w drogach oddechowych. Tak niska wilgotność występuje w naszej strefie klimatycznej w pomieszczeniach w okresie zimowym. Niezbędne jest wówczas nawilżanie. Z kolei wilgotność powyżej 70% jest odbierana jako powietrze ciężkie i duszne. Najlepszym przykładem jest powietrze przed letnią burzą. Dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na choroby układu krążenia. Dla nich letnie upały stanowią śmiertelne zagrożenie. Kiedy wysokim temperaturom towarzyszy wysoka wilgotność powietrza, liczba zgonów się zwiększa. Powodem jest przegrzanie organizmu i niedotlenienie komórek.


Pobierz wersję pdf: Komfortowo latem
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny