Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016
Sposoby na nowe ogrodzenie

Każde ogrodzenie po pewnym czasie wymaga remontu. Zazwyczaj wystarcza odnowienie i zabezpieczenie jego powierzchni. Nieraz konieczna jest wymiana jakiegoś elementu. Jeśli natomiast płot ma poważne usterki, korzystniejsze może okazać się jego wybudowanie od podstaw.

Ogrodzenie powinno być solidne i estetyczne. Niestety, narażone na wpływ czynników pogodowych, nawet po kilku latach od wybudowania może wymagać remontu – szczególnie, gdy brakuje systematycznej konserwacji. Odpowiednia impregnacja powierzchni ogranicza bowiem wchłanianie wody, a zatem zwiększa trwałość ogrodzenia, zmniejsza podatność na zabrudzenie i podnosi walory estetyczne.

W JAKI SPOSÓB ODNOWIĆ PRZĘSŁA DREWNIANE?

Najmniejszą trwałość mają płoty drewniane – ze sztachet, żerdzi czy delikatniejszych paneli. Niezabezpieczony materiał szybko ulega korozji biologicznej. Łatwo niszczeje pod wpływem wilgoci. W miejscach zacienionych porasta mchem i glonami, zaś wskutek działania promieni UV traci kolor. Ogrodzenia takie wymagają zatem sporo pielęgnacji. Można kupić zaimpregnowane przęsła czy panele, ale nawet te trzeba po 3–5 latach odnowić.

 

Renowację powierzchni drewna rozpoczyna się od usunięcia odchodzącej farby i zmurszałych fragmentów. Jeśli są niewielkie – papierem ściernym i twardą szczotką – większe natomiast szlifierką. Niewielkie ubytki można wypełnić szpachlą, duże – fragmentami drewna. Potem całość powinno się przeszlifować, oczyścić z pyłu, w razie konieczności odtłuścić, po czym za-impregnować i pokryć lakierem bądź farbą. W trakcie malowania (a także jakiś czas po jego zakończeniu), drewno nie może być narażone na wilgoć – należy więc poczekać na ładną pogodę.

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny