Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016

Sposoby na nowe ogrodzenie

Każde ogrodzenie po pewnym czasie wymaga remontu. Zazwyczaj wystarcza odnowienie i zabezpieczenie jego powierzchni. Nieraz konieczna jest wymiana jakiegoś elementu. Jeśli natomiast płot ma poważne usterki, korzystniejsze może okazać się jego wybudowanie od podstaw.

Ogrodzenie powinno być solidne i estetyczne. Niestety, narażone na wpływ czynników pogodowych, nawet po kilku latach od wybudowania może wymagać remontu – szczególnie, gdy brakuje systematycznej konserwacji. Odpowiednia impregnacja powierzchni ogranicza bowiem wchłanianie wody, a zatem zwiększa trwałość ogrodzenia, zmniejsza podatność na zabrudzenie i podnosi walory estetyczne.

W JAKI SPOSÓB ODNOWIĆ PRZĘSŁA DREWNIANE?

Najmniejszą trwałość mają płoty drewniane – ze sztachet, żerdzi czy delikatniejszych paneli. Niezabezpieczony materiał szybko ulega korozji biologicznej. Łatwo niszczeje pod wpływem wilgoci. W miejscach zacienionych porasta mchem i glonami, zaś wskutek działania promieni UV traci kolor. Ogrodzenia takie wymagają zatem sporo pielęgnacji. Można kupić zaimpregnowane przęsła czy panele, ale nawet te trzeba po 3–5 latach odnowić.

 

Renowację powierzchni drewna rozpoczyna się od usunięcia odchodzącej farby i zmurszałych fragmentów. Jeśli są niewielkie – papierem ściernym i twardą szczotką – większe natomiast szlifierką. Niewielkie ubytki można wypełnić szpachlą, duże – fragmentami drewna. Potem całość powinno się przeszlifować, oczyścić z pyłu, w razie konieczności odtłuścić, po czym za-impregnować i pokryć lakierem bądź farbą. W trakcie malowania (a także jakiś czas po jego zakończeniu), drewno nie może być narażone na wilgoć – należy więc poczekać na ładną pogodę.

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!