Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016

Remont tarasu ziemnego

Tarasy ziemne – w porównaniu z tymi na płycie betonowej – to konstrukcje o dużej trwałości. Niemniej jednak, po kilku lub kilkunastu latach, mogą wymagać renowacji bądź gruntownej naprawy. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak dokonać mniejszego i większego remontu takiej nawierzchni.

Tarasy wykończone kostką brukową albo płytami nawierzchniowymi są bardzo popularne przy domach jednorodzinnych. Stanowią łącznik między budynkiem i ogrodem, miejsce rodzinnych spotkań oraz zabaw dzieci. Po jakimś czasie ich nawierzchnia może jednak stracić na wyglądzie albo zacząć się zapadać. Bywa też tak, że układany kilkanaście lat temu taras po prostu nam się znudził bądź nie pasuje do odnowionej elewacji. Wtedy decydujemy się na remont. Niekiedy wystarczą proste zabiegi pielęgnacyjne. Innym razem niezbędna jest wymiana części elementów. W skrajnych przypadkach całą konstrukcję trzeba rozebrać i zbudować od nowa.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Choć nawierzchnia tarasów z kostki brukowej i płyt – czyli materiałów, którymi wykańcza się ogrodowe trakty – jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, raz na jakiś czas wymaga odświeżenia lub zaimpregnowania. Zabiegi tego typu pozwalają całkowicie odmienić wygląd starej nawierzchni.

 

Do czyszczenia używa się myjki ciśnieniowej. Możemy nią usunąć między innymi nalot organiczny, który często występuje w miejscach zacienionych i wilgotnych. Dla lepszego efektu stosuje się także detergenty przeznaczone do kamienia i betonu, ewentualnie płyn do mycia naczyń. Pracując myjką należy uważać, by nie wypłukać fug.

Małgorzata Kolmus
fot. Semmelrock

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!