Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016
Wymiana instalacji wod.-kan.

Kompleksową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej wykonuje się najczęściej podczas generalnego remontu domu lub jego przebudowy. Zakres robót może odtwarzać starą instalację, wyposażoną w nowy sprzęt i przybory sanitarne, lub nadać jej zupełnie inny przebieg, dostosowany do rozbudowanej bryły domu.

Przed rozpoczęciem remontu należy się do niego właściwie przygotować. Najlepiej poprosić zaufanego hydraulika o ocenę stanu domowych instalcji, opowiedzieć mu o planowanych zmianach w obecnych łazienkach i kuchni oraz o ewentualnym przeniesieniu tych pomieszczeń w inne miejsce. Konsultacja z fachowcem pozwoli optymalnie zaplanować remont i zdecydować się tylko na te rozwiązania, które mają największy sens i których wykonanie jest w zasięgu naszego budżetu.

 

Nie warto bowiem układać zupełnie nowej instalacji, jeśli obecna działa bez zarzutu, a chcemy jedynie zmienić ustawienie sanitariatów w remontowanej łazience. Nowe rury najczęściej montuje się w przypadku złego ich stanu, generalnego remontu całego domu lub jego przebudowy.

ZACZYNAMY OD KANALIZACJI

Prace przy wymianie instalacji kanalizacyjnej rozpoczynamy od usunięcia starych rur, aż do miejsca przyłączenia ich do zewnętrznego odprowadzenia ścieków do szamba bądź sieci kanalizacyjnej. Stare instalacje kanalizacyjne montowane były z rur żeliwnych, łączonych kielichowo z uszczelnieniem nasmołowanym sznurem i zaprawą cementową. Demontaż takiej instalacji może stwarzać problemy, zwłaszcza przy rozbiórce pionu z wyprowadzeniem odpowietrzania ponad dach. Nie mamy wtedy dostępu do zakończenia pionu, często schowanego w kominie, i musimy przeciąć rurę w miejscu umożliwiającym podłączenie nowej instalacji, starą rurę traktując jako odpowietrzenie.

 

Alternatywnie nowy pion zakrywa się zaworem napowietrzającym, ale istnieje ryzyko, że nie zapewni on wystarczającej wentylacji instalacji kanalizacyjnej. Bruzdy i przekucia po starych rurach można wykorzystać do poprowadzenia nowej instalacji. Zewnętrzna średnica rur żeliwnych jest większa, niż obecnie używanych rur tworzywowych – o tym samym wymiarze nominalnym – nie będzie więc problemów z ułożeniem nowego orurowania.

 

Jednak niekiedy, że względu na zmieniony przebieg instalacji kanalizacyjnej, konieczne będzie wykonanie nowych przekuć przez ściany i stropy. Przed zrobieniem takich otworów należy sprawdzić, czy w tych miejscach nie przebiegają inne instalacje, a w przypadku stropów, czy otwór nie przetnie belek nośnych albo zbrojenia.

Cezary Jankowski
FOT. © SMSPSY / FOTOLIA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny