Dlaczego wymieniamy bramy garażowe? Bo są brzydkie, słabo izolują termicznie, nie da się, albo nie opłaci założyć do nich napędu. Bramy skrzydłowe i stare uchylne są zastępowane nowocześniejszymi modelami tych drugich lub najpopularniejszymi ostatnio bramami segmentowymi.
O wymianie bramy przesądzają względy estetyczne oraz komfort mieszkania i korzystania z domu. Stare zamknięcie garażu może po prostu szpecić ładnie wyremontowany budynek. Często zupełnie nie pasuje do innych elementów, np. znajdujących się obok drzwi czy stolarki okiennej. Nieocieplona lub jedynie obłożona cienką warstwą styropianu stara brama nie powstrzyma ucieczki ciepła. Koszty ogrzewania są wyższe, a w przylegających do garażu pomieszczeniach i tak zawsze będzie chłodno. Dla wielu użytkowników duże znaczenie ma też wygoda obsługi bramy pilotem. Szczególnie wtedy, gdy na dworze słota albo mróz.
JAKĄ BRAMĘ WYBRAĆ?
Obecnie najpopularniejsze są bramy segmentowe. Składają się z paneli połączonych zawiasami, uszczelnionych na połączeniach i całym obwodzie płaszcza. Panele produkuje się z blachy stalowej lub aluminiowej, albo z PVC. Izolację termiczną stanowi wypełnienie z pianki poliuretanowej o grubości 20–60 mm. Bramy segmentowe występują w dwóch wariantach: górnym – wtedy brama otwiera się do góry i chowa pod sufitem, i bocznym, gdy otwiera się na bok, na jedną ze ścian garażu. Zdecydowanie popularniejszy jest wariant górny – brama ma wtedy 4–6 paneli. Wariant boczny przeznaczony jest do pomieszczeń niskich i szerokich. Segmenty mogą być pełne bądź przeszklone. Co prawda, takie bramy zajmują miejsce wewnątrz garażu, ale nie ograniczają (tak jak rozwierane) możliwości parkowania na podjeździe.
Bramę segmentową najłatwiej obsadzić, gdy nadproże mierzy więcej niż 20 cm wysokości, a węgarki (to te ścianki z boku) mają przynajmniej 10 cm szerokości. Gdy nadproże lub węgarki są zbyt wąskie (albo w ogóle ich brak), stosuje się specjalne profile/ ramy montażowe. To osłony z takiego materiału jak brama (tak samo ocieplone), które mocuje się na ościeżnicach bocznych i/lub nadprożowej.
Janusz Werner fot. Faac
Reportaż ogrodowy
Ogród Magdaleny i Darka jest bardzo młody – powstał w czerwcu 2015 r. Ale już teraz przydomową przestrzeń wspaniale ozdabia przemyślana i perfekcyjnie wykonana mała architektura ogrodowa.
Sposoby na nowe ogrodzenie
Każde ogrodzenie po pewnym czasie wymaga remontu. Zazwyczaj wystarcza odnowienie i zabezpieczenie jego powierzchni. Nieraz konieczna jest wymiana jakiegoś elementu. Jeśli natomiast płot ma poważne usterki, korzystniejsze może okazać się jego wybudowanie od podstaw.
Osuszanie piwnicy
Z wilgocią i wodą zmaga się wielu właścicieli piwnic. Samo osuszenie mokrych ścian zwykle jednak nie wystarcza. Trzeba znaleźć i wyeliminować przyczynę problemu, czyli drogę, którą woda dostaje się do pomieszczenia.
Remont tarasu na płycie betonowej
Jeżeli izolacje tarasu nad salonem czy garażem zrobiono niefachowo, ten element budynku szybko stanie się prawdziwym utrapieniem. Jest on bowiem nie tylko podłogą, ale także dachem. W dodatku narażonym na działanie słońca, wody i różnice temperatury sięgające 80°C.
Remont tarasu ziemnego
Tarasy ziemne – w porównaniu z tymi na płycie betonowej – to konstrukcje o dużej trwałości. Niemniej jednak, po kilku lub kilkunastu latach, mogą wymagać renowacji bądź gruntownej naprawy. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak dokonać mniejszego i większego remontu takiej nawierzchni.
Wymiana posadzek
Podłoga składa się z kilku warstw, umieszczonych na gruncie lub stropie. Wierzchnią stanowi posadzka. Jeśli nam się znudziła bądź uległa zniszczeniu, zazwyczaj możemy ją wymienić bez ingerencji w niższe partie – o ile są w dobrym stanie. W niektórych przypadkach nowe pokrycie bez problemu układa się na starym.
Wymiana drzwi wewnętrznych
Drzwi wewnętrznych nie wymienia się co kilka lat, przy kolejnym malowaniu ścian. Ale przy okazji generalnego remontu już raczej tak – modele wytwarzane więcej niż ćwierć wieku temu wyglądem i jakością zasadniczo odbiegają od aktualnej oferty.
Nowa instalacja elektryczna
Instalacje układane kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu wymagają modernizacji, aby przystosować je do nowych warunków użytkowania. Zakres prac zależy od ich stanu i planowanej rozbudowy, co niekiedy może wymagać zmian w podłączeniu energii do budynku i zwiększenia mocy przyłączeniowej. Największy zakres prac w budynku czeka nas, gdy zechcemy wymienić wszystkie przewody i ułożyć dodatkowe obwody zasilające.
Wymiana instalacji wod.-kan.
Kompleksową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej wykonuje się najczęściej podczas generalnego remontu domu lub jego przebudowy. Zakres robót może odtwarzać starą instalację, wyposażoną w nowy sprzęt i przybory sanitarne, lub nadać jej zupełnie inny przebieg, dostosowany do rozbudowanej bryły domu.
Wymiana systemu ogrzewania budynku
Zanim przystąpimy do remontu instalacji grzewczej powinniśmy dobrze przemyśleć, czego po nim oczekujemy. Robimy to z konieczności, bo coś się zepsuło? Czy może stare grzejniki po prostu nijak nie pasują do nowej aranżacji wnętrz? A może przechodzimy na inne paliwo, albo szukamy sposobu na zmniejszenie uciążliwości obsługi instalacji?
Docieplenie dachu, wymiana pokrycia i orynnowania
Remont dachu wynika zwykle z potrzeby zagospodarowania poddasza lub dokonania w nim zmian, np. wstawienia okna połaciowego. Często do remontu zmuszają też usterki – zbyt duże ugięcie krokwi, nieszczelność pokrycia, uszkodzona obróbka blacharska czy kiepska termoizolacja poddasza. Przyczyn usterek może być wiele, a ich naprawa na ogół oznacza ułożenie nowego pokrycia. Nierzadko obejmuje również wymianę konstrukcji dachu.
Wymiana okien skrzynkowych na nowe
Jak zamontować nowe okna w miejscu starych skrzynkowych? Używać kotew czy dybli? Uszczelniać pianką czy masą? Jak przygotować ościeże? Co z wymianą parapetów? O tym wszystkim opowiemy w niniejszym artykule.
Remont elewacji
Rozważając remont elewacji najlepiej od razu uwzględnić wykonanie dodatkowego ocieplenia, a najlepiej szerszego zakresu prac termomodernizacyjnych mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Oszczędzanie, to nie tylko obwiązujący od lat trend, ale przede wszystkim ograniczenie kosztów ogrzewania budynku, co w naszym klimacie oznacza ok. 6 miesięcy opłat za ciepło.
ADAPTACJA PODDASZA krok po kroku
Polacy polubili użytkowe poddasza. A domy budowane w ubiegłym wieku pod dachem mają na ogół tylko strych – graciarnię. Zagospodarowanie go może być dobrym sposobem na zwiększenie metrażu – choć nie zawsze prostym i raczej nie tanim.
Przygotowanie c.w.u.
Przygotowanie ciepłej wody użytkowej to stała i niekiedy całkiem znaczna, pozycja w kosztach utrzymania domu. Naturalne jest więc szukanie sposobów na ich obniżenie. Najpopularniejszym, ale nie jedynym, jest wykorzystanie kolektorów słonecznych. Warto też pomyśleć o wygodzie korzystania z c.w.u. Zyskają na tym mieszkańcy ale wzrośnie również wartość domu.
Instalacje inteligentne
Nowoczesny dom sam nie wyrzuci śmieci, ale przypomnieć o terminie ich odbioru, jak najbardziej może. Podobnie jak powiadomi o zapełnieniu szamba, sam podleje ogród, przysłoni okna w upalny dzień. Możliwości nowoczesnej automatyki są naprawdę duże, a do tego nie kosztuje już ona bajońskich sum.
Instalacje alarmowe, domofony, zabezpieczenia antywłamaniowe
Nie ma absolutnie pewnych zabezpieczeń przed włamywaczami. Jednak właściwie dobrane wielu z nich w ogóle zniechęcą do prób kradzieży, innych zaś zatrzymają wystarczająco długo, żeby zdążyła zainterweniować firma ochroniarska. Warto zainwestować w bezpieczeństwo domowników. Dodatkową zachętą są zniżki przy ubezpieczaniu budynku.
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe
Żeby rano nie musieć odśnieżać podjazdu, nie martwić się o sople zwisające z rynien i rury zamarzające w nieogrzewanym garażu, wcale nie musimy przeprowadzać się do ciepłych krajów. Wystarczy odpowiednie ogrzewanie przeciwoblodzeniowe. Dobrze skonfigurowane znakomicie zwiększa komfort, nie zużywając wcale dużo energii.
Centralne odkurzanie
Niektórym inwestorom odkurzacz centralny wydaje się być zbędnym luksusem. W rzeczywistości to rentowna inwestycja. System nie tylko ułatwia sprzątanie, ale i podnosi wartość nieruchomości. Z pewnością nie powinno go zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu. Jego montaż to wprawdzie odczuwalny wydatek (kilku tysięcy złotych), lecz można go przeprowadzić w dwóch odsuniętych w czasie etapach.
Wentylacja z rekuperatorem
Dlaczego warto zainwestować w rekuperator? Dlatego, że tradycyjna wentylacja bez odzysku ciepła powoduje 30–50% strat ciepła w nowych, dobrze izolowanych domach. A za kilka lat centrale wentylacyjne z rekuperatorem będą już standardem, bo coraz trudniej spełnić rosnące wymagania odnośnie energooszczędności.
Nowe oblicze ścian wewnętrznych
O ile odnawianie ścian z kilkuletnim stażem jest zazwyczaj proste, to remont starszych często przeradza się w remont generalny. Bez względu na wiek ścian – warto je dobrze przygotować do zmiany wykończenia, by stały się po odnowieniu ozdobą pomieszczeń. Nowe oblicza swoich ścian pokazali nasi Rozmówcy.
Stacje uzdatniania wody Czytelników
Woda studzienna zazwyczaj zawiera ponadnormatywną wartość żelaza, manganu, wapnia, magnezu. Aby nie zagrażała zdrowiu mieszkańców, ani nie niszczyła instalacji, trzeba ją uzdatniać. Woda z wodociągu, mimo że uzdatniona, często nie jest zupełnie bezwonna i odpowiednio miękka. O doborze, działaniu i kosztach domowych stacji oczyszczania wody ze studni i wodociągu rozmawialiśmy z naszymi Czytelnikami. Oto ich doświadczenia.
Efektowna metamorfoza
Przebudowy i generalne remonty starych domów oraz dostosowanie ich do wymogów estetycznych właścicieli nazywane są metamorfozą. Domy „kostki” z lat 60., 70. ubiegłego wieku są wdzięcznym obiektem takich przemian. Prosta bryła pozwala projektantom ich drugiej odsłony na wiele. Oto przykład takiej przemiany.
Rozważny remont
Kupując starą podmiejską willę, wymagającą remontu, Kasia kierowała się głównie jej znakomitą lokalizacją, która sprawia, że nie traci ona na wartości. Remont dotyczył głównie wnętrz, a właścicielka nie zniszczyła ich pierwotnego nastrojowego charakteru.
Wyremontowany i rozbudowany
Elżbieta rozbudowała rodzinny dom, pamiętający socjalistyczne czasy, zmieniając jego bryłę z kostki z płaskim dachem na tradycyjną z dachem wielospadowym. Istniejące i dobudowane wnętrza bardzo unowocześniła, sprawiając, że teraz nadążają za współczesnością wyglądem, funkcjonalnością, instalacjami i wyposażeniem.
Wyremontowany i rozbudowany
Elżbieta rozbudowała rodzinny dom, pamiętający socjalistyczne czasy, zmieniając jego bryłę z kostki z płaskim dachem na tradycyjną z dachem wielospadowym. Istniejące i dobudowane wnętrza bardzo unowocześniła, sprawiając, że teraz nadążają za współczesnością wyglądem, funkcjonalnością, instalacjami i wyposażeniem.