Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016

Wymiana bramy garażowej

Dlaczego wymieniamy bramy garażowe? Bo są brzydkie, słabo izolują termicznie, nie da się, albo nie opłaci założyć do nich napędu. Bramy skrzydłowe i stare uchylne są zastępowane nowocześniejszymi modelami tych drugich lub najpopularniejszymi ostatnio bramami segmentowymi.

O wymianie bramy przesądzają względy estetyczne oraz komfort mieszkania i korzystania z domu. Stare zamknięcie garażu może po prostu szpecić ładnie wyremontowany budynek. Często zupełnie nie pasuje do innych elementów, np. znajdujących się obok drzwi czy stolarki okiennej. Nieocieplona lub jedynie obłożona cienką warstwą styropianu stara brama nie powstrzyma ucieczki ciepła. Koszty ogrzewania są wyższe, a w przylegających do garażu pomieszczeniach i tak zawsze będzie chłodno. Dla wielu użytkowników duże znaczenie ma też wygoda obsługi bramy pilotem. Szczególnie wtedy, gdy na dworze słota albo mróz.

JAKĄ BRAMĘ WYBRAĆ?

Obecnie najpopularniejsze są bramy segmentowe. Składają się z paneli połączonych zawiasami, uszczelnionych na połączeniach i całym obwodzie płaszcza. Panele produkuje się z blachy stalowej lub aluminiowej, albo z PVC. Izolację termiczną stanowi wypełnienie z pianki poliuretanowej o grubości 20–60 mm. Bramy segmentowe występują w dwóch wariantach: górnym – wtedy brama otwiera się do góry i chowa pod sufitem, i bocznym, gdy otwiera się na bok, na jedną ze ścian garażu. Zdecydowanie popularniejszy jest wariant górny – brama ma wtedy 4–6 paneli. Wariant boczny przeznaczony jest do pomieszczeń niskich i szerokich. Segmenty mogą być pełne bądź przeszklone. Co prawda, takie bramy zajmują miejsce wewnątrz garażu, ale nie ograniczają (tak jak rozwierane) możliwości parkowania na podjeździe.

 

Bramę segmentową najłatwiej obsadzić, gdy nadproże mierzy więcej niż 20 cm wysokości, a węgarki (to te ścianki z boku) mają przynajmniej 10 cm szerokości. Gdy nadproże lub węgarki są zbyt wąskie (albo w ogóle ich brak), stosuje się specjalne profile/ ramy montażowe. To osłony z takiego materiału jak brama (tak samo ocieplone), które mocuje się na ościeżnicach bocznych i/lub nadprożowej.

Janusz Werner
fot. Faac

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!