Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016
Instalacje alarmowe, domofony, zabezpieczenia antywłamaniowe

Nie ma absolutnie pewnych zabezpieczeń przed włamywaczami. Jednak właściwie dobrane wielu z nich w ogóle zniechęcą do prób kradzieży, innych zaś zatrzymają wystarczająco długo, żeby zdążyła zainterweniować firma ochroniarska. Warto zainwestować w bezpieczeństwo domowników. Dodatkową zachętą są zniżki przy ubezpieczaniu budynku.

Domofon i prosty alarm to już w zasadzie standard w nowych domach. Wraz z odpowiednim ogrodzeniem zapewniają pewne minimum kontroli nad posesją. Podnieść standard bezpieczeństwa można na wiele sposobów. Jedna możliwość to zabezpieczenia mechaniczne, czyli solidne drzwi, okna, rolety i wysokie ogrodzenie. Druga opcja to zabezpieczenia elektroniczne – poczynając od wideodomofonu, przez rozbudowane systemy alarmowe obejmujące nie tylko wnętrze domu, ale również jego otoczenie czy nawet ogrodzenie. Uzupełnieniem całości może być podgląd obrazu z kamer i to dostępny nawet zdalnie, gdy jesteśmy poza domem, oraz podłączone do centrali czujniki informujące o rozmaitych awariach – zalaniu, wycieku gazu, awarii ogrzewania.

 

Jednak satysfakcjonujące działanie całości zależy przede wszystkim nie od stopnia rozbudowania i napakowania rozmaitymi urządzeniami, ale od tego, czy są dobrze dobrane i użyte w przemyślany sposób. Dlatego udział specjalisty jest niezbędny przy doborze zabezpieczeń.

Ocena ryzyka

Pierwszym etapem planowania jakichkolwiek zabezpieczeń powinna być ocena stopnia i rodzaju zagrożenia i dopasowanie się do niego. Innego zabezpieczenia będzie wymagał niewielki prosty domek z jednym wejściem, wybudowany na małej działce w sąsiedztwie innych, niż rozłożysta rezydencja wśród bujnej zieleni, do tego ukryta za pełnym murem. Do tego dochodzi jeszcze nasz poziom zamożności (czy raczej to, jak jesteśmy postrzegani w okolicy) oraz nasz tryb życia (jak często dom stoi pusty?).

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny